Jesień przynosi ze sobą wiele darów, które świetnie można wykorzystać podczas zajęć lub zabaw. Nasza grupa postanowiła więc skorzystać z tej pięknej pory roku i jej darów. Wykorzystaliśmy kasztany, żołędzie, dynie, liście oraz szyszki podczas naszych jesiennych zabaw.

Jakiś czas temu w naszej grupie obchodziliśmy „Dzień Czystych Rąk”. Dzieci poznały jak prawidłowo myć ręce, oraz jak ważne jest mycie rąk. Celem tego dnia było uświadomienie dzieciom jak duże znaczenie dla zdrowia ma mycie rąk. Poznali różne rodzaje mydeł oraz uczyli się jak prawidłowo myć ręce. Na koniec zajęć wykonaliśmy jeszcze ciekawy eksperyment.

Wzorem wcześniejszych lat nasza placówka wzięła udział w organizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej akcji "Przedszkole pamięta". Celem akcji jest upamiętnienie ważnych rocznic oraz wydarzeń historycznych. My zwróciliśmy uwagę na historię naszej lokalnej Ojczyzny i pamiętaliśmy o lokalnych zmarłych bohaterach. Grupa odwiedziła pobliski cmentarz i zapaliła symbolicznie znicz pod krzyżem.

Dnia 30 października przedszkole zamieniło się w pomarańczową krainę dyń. Na dzieci tego dnia czekał dyniowy poczęstunek oraz dyniowe zabawy taneczne. To był prawdziwy, dyniowy zawrót głowy! Dzięki ozdobom wykonanym z dyni nasze przedszkole zostało przepięknie udekorowane!

Nasze starszaki korzystają z ostatnich słonecznych, jesiennych dni, regularnie odwiedzając las. Wystarczą kalosze i ciepła kurtka, a zadania i zabawy czekają na nas na każdym kroku. Największą satyfsakcję przynioslo dzieciom samodzielne wykonanie ludzików z kasztanów, które ozdabiały naszą szatnię przez ostatni tydzień. 

Grupa Biedronek bierze udział w projekcie promującym zdrowy styl życia i aktywność fizyczną. Dlatego też dzieci co tydzień realizowały zadania gimnastyczne, wpływające korzystnie na ich motorykę dużą. Do zajęć przydały nam się wcześniej zgromadzone szyszki, dynie, liście i kasztany. Z niecierpliwością czekamy na kolejne zadania!

Jesień to pora roku obfitująca w ogromną ilość darów i materiału przyrodniczego, które przedszkolaki ochoczo wykorzystują do wielu zabaw przyrodniczych. Tym razem dzieci zamieniły ponury i dżdżysty poranek w dzień pełen wrażeń, których dostarczyło im tropienie skarbów. 

Po raz pierwszy w naszej placówce obchodzony był Dzień szefa kuchni. Dzieci miały okazję poznać zawód kucharza, a co więcej pomóc przedszkolnym kucharkom w przygotowaniu obiadu dla samych siebie. Przedszkolaki uczestniczyły w obieraniu ogórków na mizerię oraz jajek na kotlety jajeczne. Samodzielnie przygotowany obiad smakował jeszcze lepiej niż zawsze! 

To dobra okazja, aby zorganizować ognisko integracyjne dla całego przedszkola. Na dużych i małych czekały gry i zabawy z ziemniakiem w roli głównej. Nie brakło też tańców i śpiewania, które rozgrzało wszystkich w to jesienne popołudnie. Przy stoisku do dekoracji ziemniaków, dzieci dały się ponieśc swojej wyobraźni, tworząc kartoflane arcydzieła. Zwieńczeniem ogniska, byłą pyszna kiełbaska i ciepła herbata. 

Serdecznie dziękujemy za obecność i za pomoc wszystkim zaangażowanym rodzicom! Do zobaczenia za rok! 

 

Raz w roku zdarza się taka okazja, gdy można troszkę "zaszaleć". Z okazji urodzin Pani, dzieci przygotowały urodzinowe wydrapywanki, zjadły pyszny tort gofrowy i zmieniły kolor włosów, specjalnie na mini urodzinową imprezkę. 

Z tej okazji przedszkolaki uczciły personel naszej placówki uroczym występem na Akademii przygotowanej z tejże okazji. Rada rodziców zadbała o drobne upominki, które umiliły wszystkim dzień. 

W dniu „Święta drzewa” społeczność Górażdża zorganizowała akcję „800 drzew na 800-lecie Gogolina”. W obchody między innymi zaangażowała się Rada Sołecka z panem sołtysem oraz radną na czele, członkowie „Klubu Aktywnego Seniora” oraz przedszkolacy. Po krótkim powitaniu gości nastąpił najważniejszy moment nasadzenia drzew. Praca wszystkich sprawiła, że akcja przebiegła szybko i sprawnie. Na tym obchodów „Dnia drzewa” nie zakończono. Przedszkolacy zaprosili gości na okolicznościowy występ. Goście mogli również podziwiać galerię prac dziecięcych pt. „Drzewo”. Za wykonanie pięknych prac na dzieci czekały nagrody ufundowane przez Radę Sołecką.

03.10.23 świętowaliśmy w naszej grupie Dzień Chłopaka. Dzień ten obchodziliśmy pod hasłem Mali Superbohaterowie. Wszystkie chłopaki były przebrane za ich ulubionych superbohaterów, natomiast dziewczynki ubrały się bardzo odświętnie by uczcić ten ważny dzień. Wszyscy świetnie się bawili. Dla chłopaków zostały przygotowane różne zadania, które musieli pokonać, aby zasłużyć na miano Superbohatera. Oczywiście świetnie sobie poradzili. Na koniec zabaw, dziewczyny wręczyły chłopakom bohaterskie prezenty.

28 września swój dzień obchodzi najbardziej popularny owoc w naszym kraju, czyli jabłko. Dlatego też tego dnia nasze Motylki obchodziły Dzień Jabłka. Zajęcia zaczęliśmy od rozmów na temat jego wyglądu  , kolorów, wielkości, kształtu, smaku, różnych odmian, dlaczego warto je jeść, pod jaką postacią i czy tylko ludzie lubią te owoce?  Zrobiliśmy także pyszne ciasteczka z nadzieniem jabłkowym. W czasie, kiedy czekaliśmy na wypieczenie ciasteczek, wiele radości sprawiła dzieciom zabawa gorące jabłuszko. Był to naprawdę udany dzień.

W tym roku nasze Motylki biorą udział w projekcie edukacyjnym promujący zdrowe nawyki żywieniowe „Witaminki”. Na pierwszych zajęciach mówiliśmy o pomidorach. Poznawaliśmy różne rodzaje pomidorów, jak rosną oraz dzieci zrobiły sałatkę pomidorową, którą z smakiem wszyscy zjedli.

Dnia 4.10.2023 nasza placówka wzięła udział w VI już edycji Sprzątamy Dla Polski organizowanej przez Ministerstwo Edukacji. Głównym celem przedsięwzięcia jest przede wszystkim walka z zanieczyszczeniami w lasach, parkach i innych terenach zielonych. Ważne jest aby w młodym pokoleniu wyrobić nawyki odpowiedzialności za środowisko, za otoczenie w którym mieszkamy. Dzieci wybrały się do pobliskich parków, aby wspólnie sprawić radość Naszej małej ojczyźnie. Dzieci bardzo ochoczo i aktywnie włączyły się w akcję, wykazując się postawą  małego ekologa.

Tego dnia w naszej sali na wszystkich superbohaterów czekały zadania udowadniające, że nasi chłopcy rzeczywiście posiadają super moce! Podnoszenie wielkiego głazu, przebijanie balonu, trafianie do celu i tarczy, przechodzenie tunelu i obręczy z tym wszystkim Super chłopcy poradzili sobie bez problemu! Z okazji swojego święta, chłopcy otrzymali drobne upominki od swoich koleżanek. Dzień zakończył się wspólnym świętowaniem przy pysznych smakołykach. 

Dlatego też tak liczną grupą wszystkie przedszkolaki uczestniczyły w jego otwarciu. Dzieci na hulajnogach i rowerkach dokonały pierwszego uroczystego przejazdu na torze. Z pewnością wrócą tam z rodzicami.

W całym przedszkolu unosił się zapach pieczonych jabłek z cynamonem, które przygotowane zostały samodzielnie przez naszych przedszkolaków. Dzieci najpierw uczestniczyły w serii zabaw ruchowych z jabłkiem w roli głównej, a w nagrodę na deser przyrządziły jabłuszka pod kruszonką w towarzystwie lodów. To był pyszny dzień!

W piątek w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z policjantem z Komendy Miejskiej Policji w Gogolinie. Policjant w formie praktycznej, przypomniał dzieciom podstawowe zasady zachowania się podczas przechodzenia przez ulicę.  Następnie tłumaczył jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi. Dzieci bardzo uważnie słuchały rad i wskazówek.

Co roku najmłodsze dzieci obchodzą swoje święto – Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Ten szczególny dzień przypada 20 września. W tym szczególnym dniu w naszym przedszkolu na dzieci czekało wiele atrakcji. W tym roku Dzień Przedszkolaka przebiegał pod znakiem sportu. Dzieci brały udział w różnych zabawach i konkurencjach sportowych. Na koniec odwiedził nasze przedszkole jeszcze specjalny gość, który podarował nam pyszny tort. Nie brakowało uśmiechu i radości oraz słodkiego poczęstunku.

Pani Jesień woła nas, do ogrodu, lasu czas. Wraz z przybyciem jesieni dzieci wybrały się do pobliskiego lasu w poszukiwaniu jej pierwszych oznak. Była to też dobra okazja do włączenia się w akcje "Strażnicy Lasu". Dzieci wzięły udział w pogadance, która pozwoliła im utrwalić niezbędną wiedzę o przyrodzie i istotcie dbania i szanowania roślin oraz drzew. W ramach wdzięczności, każdy przytulił wybrane przez siebie drzewko. 

Ostatnio na zajęciach poznawaliśmy i mówiliśmy o różnych owocach. Po krótkiej rozmowie, opisie wyglądu owoców, rozpoznawaniu za pomocą różnych zmysłów wszystkie „MOTYLKI” zabrały się do pracy i przygotowały pyszną sałatkę owocową. Wszystkim dzieciom bardzo smakowała.

15 września dzieci z grupy Motylki obchodziły Międzynarodowy Dzień Kropki. Tego dnia bez wyjątku nasze ubrania wypełnione były kolorowymi kropkami. Dzieci wysłuchały opowiadania, jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki, oraz brały udział w różnych zabawach z motywem kropki. Było kolorowo, kropkowo i radośnie.

20 WRZEŚNIA to bardzo ważna data w kalendarzu każdego przedszkolaka - ŚWIĘTO WSZYSTKICH PRZEDSZKOLAKÓW!

W naszej sali na każdego jubilata czekała odświętna zastawa i śniadanie w uroczystej atmosferze. Reszta dnia przebiegła pod hasłem "W zdrowym ciele zdrowy duch, wie to każdy mały zuch".

Przedszkolaki zaczęły od prawdziwej rozgrzewki, która przygotowała ich do biegu na dystansie 800 metrów z okazji 800 urodzin Gogolina. Z wielkim zapałem biegli duzi i mali, nie tracąc werwy, pomimo upadków i przeciwności, wszystkie przedszkolaki dzielnie ukończyły bieg.

Nie brakło też zdrowej rywalizacji w zadaniach zespołowych: wyścig w workach, przenoszenie piłki, czy zwijanie sznurka na czas. Frajdy było co nie miara!

W nagrodę, za wielki wysiłek na zmęczonych przedszkolaków czekała Myszka Mickey z pysznym tortem. Nie brakło też prezentów w formie słodkiego lizaka na pamiątkę, tego miłego dnia!

 

W ubiegłym tygodniu starszaki dokładnie poznały wszystkie owoce, które rosną w polskim sadzie. Zgromadzone owoce posłużyły nam do zabaw matematycznych, a także pozwoliły stworzyć pyszną i zdrową sałatkę owocową! Samodzielnie przygotowane jedzenie smakuje najlepiej, przekonały się o tym Biedronki!

To dzień, w który nieistotna jest sama kropka, ale idea płynąca z powstałej dzięki niej historii. To w tym dniu dzieci uczestniczyły w cyklu zabaw związanych z odkrywaniem swoich talentów i zdolności. Z radością i ciekawością pobudzały swoją kreatywność biorąc udział w wielu zabawach.

Spieszą do nas dziś dożynki, bo w Gogolinie są dożynki! 800 LAT Gogolina świętujemy, wszystkich tortem częstujemy! 

Nasze przedszkole wsparło sołectwo Górażdże i wzięło udział w korowodzie dożynkowym, z urodzinową przyczepą przygotowaną przez nasze panie.

Zaangażowanym rodzicom serdecznie dziękujemy za pomoc! 

zyczenia dzień przedszkolaka

Wakacji szybko minął czas. Mamy nadzieję, że wszyscy wypoczęci, w dobrych nastrojach i z radością powracają do przedszkola , gdzie czeka nas wspólna przygoda i mnóstwo dobrej zabawy. Jak zawsze- zadbaliśmy o to, by dzieci czas w przedszkolu spędzały w kolorowym, czystym , bezpiecznym otoczeniu.

nowy rok zyczenia

zebranie

DRODZY RODZICE

Uprzejmie informujemy, iż dnia 05.09.2023r.(tj. wtorek) o godz. 16.00 odbędzie się zebranie dla rodziców,na którym omawiane będą sprawy organizacyjne dotyczące funkcjonowania przedszkola oraz poszczególnych grup w całym roku szkolnym.

Prosimy o niezawodne przybycie. Prosimy, aby ze względów organizacyjnych na zebranie nie przyprowadzać dzieci.

Potrzebne rzeczy na pierwsze dni dla dziecka to kapcie oraz ubranie na przebranie, a dla dzieci 3 letnich, które korzystać będą z odpoczynku na leżakach piżama.

Z góry dziękuję za współpracę

Dyrektor

Publicznego Przedszkola Nr 1 w Gogolinie

Ilona Reinert

Ulewny deszcz, to ulubiona pogoda naszych przedszkolaków, bo już dobrze wiedzą o tym, że po deszczu pojawiają się kałuże, a jak kałuże to wspólna zabawa. Niezbędne są kalosze i szaleństwom nie ma końca! 

Słowa ludowej pieśni wybrzmiały prawie w całym Gogolinie, a to za sprawą bicia rekordu podczas wspólnego śpiewania. Dzieci z naszego przedszkola licznie uczestniczyły w wydarzeniach, reprezentując naszą placówkę w przemarszu i wspólnym śpiewaniu.

Piękne słoneczko to idealna pogoda na "Małą lekcje turystyki"!
Autokarem dzieci udały się na spotkanie z Karolinką. Nie mogło zabraknąć stałych punktów programu takich jak: legenda, wspólne zaśpiewanie pieśni, ciekawostki, zwiedzanie Gogolina i wspaniała zabawa! Po wszystkim dzieci udały się na pyszne i zimne lody!
 

12 czerwca miały okazję uczestniczyć w prawdziwej lekcji związanej z twórczością literacką dotyczącą ptaków. Dzieci po raz pierwszy zasiadły w szkolnych ławkach, udzielały odpowiedzi i wykonywały zadania, jak na prawdziwych uczniów przystało.

Dnia 20.06.2023r. zapraszamy do zapoznania się z listą kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych w rekrutacji uzupełniającej do oddziału zamiejscowgo w Górażdżach na rok szkolny 2023/2024.

Listy wywieszone są w przedszkolu na głównej tablicy ogłoszeń.

OGŁOSZENIE 

    Dnia 22.06.2023 tj. czwartek w godzinach od 13.00 do 14.00 odbędą  się zajęcia  adaptacyjne dla dzieci  nowo przyjętych do naszego przedszkola.

Serdecznie zapraszamy dzieci z opiekunem.

 grupa ii

UWAGA

Przerwa i dyżury wakacyjne.

Informujemy, że w naszym przedszkolu przerwa wakacyjna będzie w miesiącu sierpniu.

W miesiącu sierpniu w miarę potrzeb można zapisać dziecko do Publicznego Przedszkola Nr 1 w Gogolinie oraz oddziału przedszkolnego w Zakrzowie. Wnioski należy odbierać w placówce do której będzie uczęszczało dziecko.

Nasze przedszkole będzie pełniło dyżur w miesiącu lipcu.

Wnioski będzie można składać od 01.06-16.06.2023r.

Ze względów organizacyjnych prosimy o dotrzymanie terminu oraz przemyślaną decyzję potrzeby uczęszczania dziecka do przedszkola w okresie wakacji.

 

Wniosek o przyjęcie dziecka do przedszkola w okresie letnim-oddział Górażdże

Wniosek o przyjęcie dziecka do przedszkola w okresie letnim-Publiczne Przedszkole Nr 1 w Gogolinie

15 czerwca 14 zdolnych marynarzy przywitało przybyłych gości piosenką rozpoczynając akademię zakończenia przedszkola. Nie brakło wierszy, tańca i podziękowań. Przygoda w przedszkolu dobiega końca, a mali żeglarze ruszają w dalszy rejs, czerpiąc pożytek z całej wiedzy zdobytej w naszej placówce. Nie obyło się bez łez wzruszenia i miłych uścisków. Słodki poczęstunek umilił naszym gościom popołudnie. Dziękujemy wszystkim rodzicom, za przygotowanie uroczystości.

Taki tytuł nosił spektakl, który nasze przedszkolaki miały okazję obejrzeć. Dzieci w rytmach muzyki poznały zagrożenia i niebezpieczeństwa czyhające na nich na każdym krogu. Dzięki temu wszyscy zostali uczuleni i poinstruowani w jaki sposób zachować się w momencie zagrożenia. 

 

Tropikalna dżungla, egzotyczny las, dzikie zwierzęta i szalona zabawa - to i wiele innych atrakcji czekało na przedszkolnym placu na wszystkich przybyłych gości. Coroczny festyn rodzinny, na którym można było skorzystać z dmuchańców, wziąć udział w grach i zabawach, zjeść pyszną kiełbaskę lub słodką watę, przyciągnął tłumy.
Przybyłym gościom i wszystkim sponsorom serdecznie dziękujemy za wsparcie naszego przedszkola!
 

Dzień rozpoczęliśmy miłą wizytą pani naczelnik, która wręczyła Nam słodkie upominki. Dzieci wyruszyły autokarem na wycieczkę pełne ekscytacji . Tunel prehistoryczny, kino 5d, oceanarium i eksponaty dinozaurów zrobiły na przedszkolakach ogromne wrażenie. Nie brakło też zabawy na dużym placu zabaw i lubianych przez dzieci dmuchańcach. Pyszny poczęstunek i obiad w formie pikniku umilił dzieciom wycieczkę.  A po powrocie do przedszkola na wszystkich czekały drobne upominki.

Z okazji Dnia Dziecka wybrały się nasze przedszkolaki w prehistoryczną podróż. Pojechaliśmy do Jura Park Krasiejów. Czekało tam na nas wiele ciekawych atrakcji. Jechaliśmy w multimedialnym tunelu czasu, następnie podążaliśmy ścieszką dinozaurów, odwiedziliśmy także pawilon paleontologiczny. Jedną z największych atrakcji to bardzo duży plac zabaw, na którym dzieci mogły poszaleć. Wszyscy wrócili bardzo zadowoleni i szczęśliwi. To był naprawdę super dzień!

25 maja był szczególnym dniem w naszym przedszkolu. Była to okazja do spotkania się oraz wspólnego świętowania Dnia Mamy i Taty. Spotkanie rozpoczęliśmy wspaniałym występem naszych Motylków. Po występie wręczyły dzieci swoim rodzicom małe upominki oraz poprosiły na mały poczęstunek.

W tym roku naszym starszakom podczas codziennych zajęć towarzyszył Leo i Lisa, którzy wprowadzili wszystkich w świat sztuki. Dzieci podczas realizacji projektu obcowały ze sztuką na wiele kreatywnych i ciekawych sposobów. Z wielką przyjemnością dzieci zamieniły się w małych architektów odtwarzając z klocków najsłynniejsze budowle świata takie jak Burj Chalifa. Ponadto używając nietypowego pędzla jakim był mlecz dzieci wykonały abstrakcyjne obrazu na folii bąbelkowej. Nie brakło też sztuki ulicy, w postaci pięknej wiosennej łąki, któej zadanie było przywołanie ciepłej wiosny. Była też okazja do pomalowania olejem, który magicznie odkrył prawdziwe dzieła sztuki.

W naszej grupie nie brak małych artystów!

Te oto słowa przywitały zaproszonych do przedszkola rodziców, którzy z wielką radością i wzruszeniem oglądali występ przygotowany z okazji ich święta. Dzieci z zaangażowaniem odśpiewały piosenki i wykonały tańce, następnie wręczyły każdemy tacie złoty puchar najlepszego taty na świecie i każdej mamie wieczne kwiatki Podczas słodkiego poczęstunku był czas na miłe rozmowy. 

Mamo, Tato, żyjcie Nam sto lat!

rekrutacja

UWAGA-BARDZO WAŻNE

REKRUTACJA UZUPEŁNIAJĄCA 2023/2024


REKRUTACJA UZUPEŁNIAJĄCA DO PUBLICZNEGO PRZEDSZKOLA NR 1 W GOGOLINIE-ODDZIAŁ GÓRAŻDŻE

NABÓR WNIOSKÓW DO PRZEDSZKOLA NA NOWY ROK SZKOLNY 2023/2024
NALEŻY SKŁADAĆ DROGĄ INTERNETOWĄ

od 05.06.2023 r.-09.06.2023 r. w godzinach pracy przedszkola.

Prosimy o zachowanie terminów, gdyż później link będzie zablokowany.

LINK DO OTWARCIA WNIOSKU

https://nabor.pcss.pl/gogolin/przedszkole

PO WEJŚCIU NA STRONĘ KLIKNIJ „WYPEŁNIJ FORMULARZ”

DO FORMULARZA KONIECZNIE TRZEBA DOŁĄCZYĆ OŚWIADCZENIA, KTÓRE DOTYCZĄ PAŃSTWA SYTUACJI

-ZAŁĄCZNIK DOKUMENTY

Po naciśnięciu przycisku ZAPISZ dane zostaną zapisane w systemie. Zostanie następnie wygenerowany dokument w
formacie PDF, który należy pobrać z systemu, wydrukować wraz z oświadczeniami, podpisać i złożyć w placówce
pierwszego wyboru.

Wydrukowany formularz przed złożeniem w wybranej placówce musi być podpisany przez oboje rodziców.

Dopiero po złożeniu podania w placówce, kandydat weźmie udział w procesie rekrutacji.

ZARZĄDZENIE

Najstarsze przedszkolaki miały okazję zapoznać się ze szkołą, w której już od września zasiądą w szkolnych ławkach. Dzięki uprzejmości Pani dyrektor dzieci zwiedziły wszystkie klasy i ważne pomieszczenie oraz salę gimnastyczną. Miło było spotkać dawnych kolegów z przedszkola na szkolnym korytarzu. Dzieci poznały też swoją wychowawczynię oraz pozostałe panie. Dziękujemy za możliwośc spotkania i słodki upominek!

12 maja sala Biedronek zamieniła się w prawdziwy cyrk. Czerwono-białe kolory, migające światełka, klauny, lwy przeskakujące przez obręcz, zapach popcornu i uśmiechnięty klaun przywitał swoich mniejszych kolegów gotowych do świetnej zabawy!

Każdy na wejściu musiał skasować swój bilet uprawniający do wieczoru pełnego szaleństwa. Po przywitaniu, klaun zaprosił dzieci do wspólnych akrobacji, sztuczek, żonglowania - śmiechu było co nie miara! Na wszystkich małych klaunów czekał też słodki kącik oraz pyszna pizza. Dzieci z ochotą wykonały pracę plastyczną, w której swoje zdjęcie przerobiły na roześmianego klauna. Jednak z największą ekscytacją dzieci oczekiwały dyskoteki, podczas której swobodnie się bawiły i tańczyły. Zwieńczeniem wieczoru było wysłuchanie cyrkowej bajko o połykaczce ognia, czytanej przez radną Panią Marię Polę. 

TO BYŁ PRAWDZIWY CYRK!

Wszystkim rodzicom serdecznie dziękujemy za pomoc w organizacji wieczoru! 

8 maja nasze przedszkolaki przebrane za postacie z różnych bajek chętnie wybrały się do centrum miasta i przy pomniku Karlika i Karolinki wzięły udział w uroczystej inauguracji XX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek pod hasłem ,, Moja, Twoja, Nasza – BIBLIOTEKA!!!w Gogolinie. Głośnym okrzykiem hip hip hurra otworzyły bibliotekarskie świętowanie. Złożyły Paniom najlepsze życzenia z okazji ich święta, kwiaty i laurkę.

Po oficjalnych uroczystościach wszystkie dzieci chętnie obejrzały bajkę pt. ,,Jaś i Małgosia” w wykonaniu Teatru Lalek ,,Bajka”. Spektakl dostarczył dzieciom dużo wrażeń.

Paniom bibliotekarkom życzymy radości i satysfakcji z pracy oraz więcej czytelników niż książek.

Na ostatnie zajęcia dzieci z grupy Motylków przyniosły różne pamiątki, książki i pocztówki wiązane z Gogolinem. Stworzyliśmy piękny kącik regionalny. Motylki w ramach zajęć i realizacji projektu „Podróże małe i duże Polska” poznały najważniejsze miejsca i zabytki Gogolina oraz historię o Karolince i Karlika.

Ostatnio dzieci z grupy Motylki realizowały tematykę dotyczącą ekologii. Podczas różnych zabaw dzieci w atrakcyjny sposób poszerzały wiedzę na temat ekologii oraz wiedzę na temat środowiska. Oprócz zabaw manualnych i sensorycznych było przedszkole sprzątać najbliższe okolice przedszkola. Dzięki tej tematyce dzieci kształtowały swoją świadomość ekologiczną. Wiedzą, że to one też są odpowiedzialne za czystość naszej planety.

4 maja przypadało święto wszystkich strazaków. Z tej okazji przedszkolaki przygotowały kolorowe laurki i wybrały się do pobliskiej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. W straży czekała nas krótka prezentacja nowego wozu strażackiego. Dzieci miały okazję zapoznać się z profesjonalnym sprzętem, usłyszeć dźwięk sygnalizacji i syreny, oraz operować prawdziwym wężem strażackim. Na koniec każdy młody aspirujący strażak, miał okazję usiąśc w wozie strażackim. Dzieci przekazały strażakom najserdeczniejsze życzenia, odśpiewując głośne sto lat!

Mądre dzieci segregują i sprzątają śmieci! W myśl tej zasady przedszkolaki jak co roku, włączyły się do akcji sprzątania świata i z wielkim zapałem sprzątneły okolicę wokół blokowiska w Góażdżach. Dzieci były szczerze poruszone ilością zgromadzonych śmieci. Na szczęście wspólnymi siłami, wszystko szybko zostało sprzątnięte! 

W grupie starszaków odbył się tydzień Ziemii podczas, którego dzieci utrwaliły postawy proekologiczne i korzystnie wpływające na naszą planetę. Dzieci wiedzą jak ważne jest dbanie o otaczający nas świat i przyrodę, dlatego symbolicznie wykonały swój mały las zamknięty w słoiku. Był też czas na nadanie odpadom drugiego życia, tworzenie wspólnego obrazu, czy zabawa sensoryczna na ścieżce ze śmieci. Nie brakło pracy plastycznej i wspólnego śpiewania. Nawet przedszkolaki wiedzą, że świat jest w naszych rękach!

13 kwietnia przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do Krapkowickiego Domu Kultury, w którym aktorzy z wrocławskiego Teatru wystapili w sztuce "Księga Dżungli". Historia małego Mowgliego urozmaicona efektami dźwiękowymi i świetlnymi zrobiła na małych widzach wielkie wrażenie!

Spotkanie wdrożyło dzieci do wizyty w dentobusie. Dzieciom został przedstawiony teatrzyk Kamishibai oraz podstawowe zasady higieny jamy ustnej.

zyczenia

Wielkanocne śniadanie wśró kolorowych dekoracji i uroczystej atmosfery rozpoczęło nasz dzień. Dzieci z ochotą zajadały śniadanie, nie mogąc doczekać się przybycia Zajączka. Tuż po posiłku, przyszedł czas na warsztaty plastyczne, podczas których dzieci wykonywały makaronowe pisanki i popcornowe baranki. Po zabawach przyszedł czas na odnalezienie koszyczków ukrytych w ogrodzie. Dzieci z wielką ekscytacją i radością odkrywały prezenty przyniesione przez Zająca.

Tradycyjnie przedszkolaki pamiętały o podopiecznych sąsiadującego z naszym przedszkolem ZOLu. Starannie wykonane kartki zostały wręczone pacjentom, którym miły występ i przyśpiewki umiliły popołudnie. 

Tuż przed niedzielą palmową dzieci samodzielnie wykonały kolorowe palmy z naturalnych gałązek forsycji, bukszpanu, wierzby i bazi. Oprócz tego nasza przedszkolna hodowla została wzbogacona o rzeżuche. Każdy przedszkolak posiał swoją rzeżuchę  w kształcie pierwszej litery swojego imienia. Pyszna rzeżucha urozaiciła przedszkolakom śniadania.

IMG 20230407 WA0013

 

Dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w świątecznych warsztatach plastycznych dla przedszkolaków, które odbyły się 26.03.23 w Hali Sportowej im. B. i Z. Blautów W Gogolinie w czasie Jarmarku Wielkanocnego.

Dzieci mile i kreatywnie spędziły czas, miały możliwość realizacji różnorodnych pomysłów artystycznych, rozwijać swoje pasje, talenty i zdolności manualne. Bogaty zasób materiałów , który był do wykorzystania przez dzieci, umożliwił im stworzenie wspaniałych, kolorowych obrazów o tematyce świątecznej.

W środę odbyło się w naszym przedszkolu uroczyste Śniadanie Wielkanocne. Po śniadaniu dzieci brały udział w różnych zabawach związanych z Wielkanocą oraz zajączkiem. Oczywiście najważniejszym wydarzeniem tego dnia było czekanie na zajączka oraz szukanie swoich koszyczków. Wszystkie Motylki znalazły swoje koszyczki i cieszyły się pięknymi prezentami.

 

IMG20230328100244

 

Dnia 28 marca w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Adama Mickiewicza w Gogolinie odbył się konkurs recytatorski. Dzieci z "Jedyneczki" godnie reprezentowały nasze przedszkole i zaprezentowały wiersze przed publicznością i szanownym jury. Wszyscy nagrodzeni zostali gromkimi brawami, książkowymi upominkami oraz pamiątkowymi dyplomami. Gratulujemy!

Wiosnę przywitały nasze przedszkolaki z kapeluszowym pokazem mody. Dzieci wraz z swoimi rodzicami przygotowali w domu piękne, kolorowe i bardzo wiosenne nakrycia głowy. Były kapelusze, kwieciste opaski, czapki z daszkiem, a także bardzo wiosenny cylinder. Dzieci były bardzo zadowolone prezentując swoje kreacje. Następnie pomimo niesprzyjającej pogody wyszliśmy na nasz ogród przedszkolny, aby z piosenkami i tańcem przywitać wiosnę.

Już po raz kolejny starszaki miały okazję przedstawić swój program artystyczny na wielkiej scenie podczas kiermaszu Wielkanocnego. "Wielkanocne Show" - czyli tańce do muzyki współczesnej, cieszyły się dużym zainteresowaniem widowni. 

 

Niestandardowe polowanie rozpoczęło się od samodzielnego przygotowania kart do obserwacji przyrodniczej. Dzieci zaznaczyły kolory wiosny i wyruszyły na poszukiwania. Pobliski skwer pełen kwitnących krzewów i kwiatów, posłużył ku temu idealnie. Starszaki miały okazję obcować z przyrodą, poznawać zwiastuny wiosny, oraz usprawniać percepcję wzrokową. Mali tropiciele spisali się na medal, dlatego też chłonni kolejnych wrażeń, postanowili odnaleźć w przedszkolnym ogrodzie dżdżownice. Te zamieszkały w "hotelu", czyli w stacji obserwacyjnej, która dzięki specjalnemy podłożu i odpowiedniej wilgotności stanowi świetne miejsce do życia dla robaczków, a dla dzieci idealne miejsce do obserwacji tuneli drążonych przez dżdżownice.

...rozwija kwiaty i budzi nas! Choć pogoda za oknem nie wskazywała na przybycie wiosny, to wręcz przeciwnie było w naszej sali. Wiosenne kapelusze, żywe kolory i wesołe buzie od rana wprowadzały wiosenny nastrój w naszej grupie. Podobnie jak pyszne i kolorowe śniadanie w odcieniach wiosny. Z racji szarugi za oknem, dzieci stworzyły swoją wiosenną łąkę na chuście, dając upust swojej kreatywności, dzięki której pojawiły się na niej owady i piękne kwiaty. Przy dźwiękach wiosennych piosenek modele i modelki spacerowały po wybiegu prezentując swoje nakrycia głowy symbolizuące nadejście wiosny. Była też okazja do założenia kącika fryzjerskiego gdzie każdy klient, hoduje szaloną fryzurkę z zielonego szczypiorku. 

Choć pogoda pokrzyżowała nam plany, dzieci wykonały krótki przemarsz, podczas którego wesołymi okrzykami przeganiały zimę!

Tego wyjątkowego dnia małe damy miały okazję bawić się w towarzystwie eleganckich dżentelmenów w rytmach największych hitów. Dziewczynki miały też okazję ozdobić sobie królewskie korony, a chłopcy wykonać piękne laurki dla swoich mam.

Nie brakło drobnych upominków, które wywołały na buziach kobietek uśmiech.

08.03.23 to bardzo ważny dzień dla wszystkich kobiet dla tych dużych jak i dla naszych małych kobietek w przedszkolu. Dzień ten był bardzo wyjątkowy dla naszych dziewczyn. Sala Motylków zamieniła się w prawdziwy raj dla dziewczynek. Zostały przygotowane różne spódniczki, sukienki, bluzeczki, biżuteria, aby Motylkowe gwiazdy mogły się przebrać w najpiękniejsze stroje. Tego dnia dziewczyny mogły się zamienić w prawdziwe gwiazdy i wystąpić na naszym przedszkolnym wybiegu. Oczywiście chłopaki doradzały i pomagały w wyborze kreacji. Na koniec nasi mali gentelmani wręczyli dziewczynkom prezenty, dyplomy oraz medale.

27.02.23 obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Dinozaura. Dzieci poznały historię dinozaurów, jak i gdzie żyły, co lubiły jeść oraz jak wyglądały. Następnie graliśmy w grę na spostrzegawczość, oczywiście o tematyce dinozaurów. Dzieci wcielały się także w małych archeologów szukając skamieniałości w piasku.

Był sobie pączek, co nie miał rączek i okrąglutki był jak miesiączek.
Miał lukrowaną złocistą skórkę, a w środku dziurkę na konfiturkę.
Wszyscy go lubią – starsi i dzieci. Na jego widok, aż ślinka leci.
Lecz co naprawdę pączki są warte,
to przede wszystkim wie tłusty czwartek.

14 luty to dla naszych przedszkolaków był prawdziwym czerwonym dniem symbolizujący miłość i przyjaźń. Dzieci brały udział w różnych zabawach związanych z Walentynkami. Dzieci upiekły także pyszne ciasteczka w kształcie serduszka. Nie zabrakło także tego dnia serduszkowych kolorowanek, serduszkowego poczęstunku oraz poczty walentynkowej. Każde dziecko na koniec dnia mogło sobie zabrać do domu balonik w kształcie serduszka i lizaczka w kształcie serduszka.

Pogadanka na temat dokładnej segregacji śmieci i recyklingu oraz zabawy ruchowe z chustą animacyjną w 100% wykonaną z recyklingu i kręglami z butelek. Pogadankę o zabawy prowadziła pani Kasia przedstawicielka Czystego Regionu z Kędzierzyna Koźla.

Ostatni dzień ferii w naszym przedszokolu to dzień szaleństwa. Kolorowe włosy, cekiny, błyszczące makijaże i ubrania towarzyszyły dzieciakom podczas dyskoteki z prawdziwego zdarzenia. Nie brakło ledowego oświetlenia i skocznej muzyki, przy której bawili się Ci duzi i mali. Do tańców dołączył niespodziewany gość, uwielbiana przez wszystkich Myszka Mickey!

Wodzenie niedźwiedzia, zwane też wodzenie bera to bardzo stara tradycja karnawałowa kultywowana w niektórych wsiach Opolszczyzny, także w Górażdży. Piękny korowód, który się składa z przebierańców dotarł także do naszego przedszkola. Dzieci bardzo się cieszyły, że i w tym roku przebierańce razem z dużym niedźwiedziem przyszli odwiedzić nasze przedszkole.

Ostatnio nasze Motylki brały udział w zajęciach umuzykalniających. Poznawały różne instrumenty, oraz same próbowały na nich grać.

07.02.23 (wtorek) obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Pizzy. Pizza to nie tylko jedna z ulubionych potraw dorosłych, ale także naszych przedszkolaków.  Dzieci poznały na zajęciach, jakich składników potrzebujemy, aby zrobić pyszną pizzę, opowiadały, jakie składniki najbardziej lubią na pizzy, oraz brały udział w różnych innych zabawach związanych z pizzą.

Zabawy sensoryczne to ulubione zabawy naszych przedszkolaków. Wielka układanka stworzona z różnych struktur, konsystencji i kształtów oraz zgoda na pobrudzenie się w zabawie sprawiła, że uśmiech nie schodził starszakom z buzi. A ich kreatywność w zabawie uniosła się na wyżyny! 

Czerwony kolor towarzyszył Nam już od progu sali. Dzieci w czerwonych ubraniach i miłych nastrojach uczestniczyły w zabawach słownych i matematycznych. Odbył się też turniej w kółko i krzyżyk oraz zabawa tropiąca w poszukiwaniu kryształków. Jednak najbardziej wyczekiwanym momentem była poczta walentynkowa, dzięki której dzieci obdarowane zostałe kartkami walentynkowymi od cichych wielbicieli. Starszaki musiały też wykonać miłe zadania, ukryte w czerwonych balonach. 

W tym dniu Biedronki zamieniły się w małych włochów, którzy poznali tajniki powstawania pysznej pizzy. Nie brakło elementu rywalizacji w biegu z pizzą oraz zabaw manualnych podczas tworzenia pracy plastycznej. Smacznym podsumowaniem dnia była wyśmienita pizza na obiad! 

To tematyka jaka towarzyszyła starszakom na początku lutego. Dzieci obcowały z instrumentami, uczestniczyły w zabawach rytmicznych oraz chętnie kodowały. Wspólnymi siłami udało Nam się stworzyć bogaty kącik z instrumentami, które służyły nam jako dobry rekwizyt do zajęć! Dzieci miały też okazję w myśl zasady zero waste wykonać instrumenty ze śmieci. Ten tydzień był głośny i baaaardzo muzyczny!

Pierwszego dnia lutego przedszkolaki z Góażdży wzięły udział w balu karnawałowym, który odbył się w GOKu. Dzieci w barwnych i kreatywnych przebraniach uczestniczyły w skocznych zabawach i rytmicznych tańcach. Była to dobra okazja do spotkania kolegów i koleżanek z Gogolina. Nie brakło też słodkiego poczęstunku i pamiątkowych zdjęć. Zabawa była genialna! Aż żal bylo opuszczać salę balową. 

Z końcem stycznia dzieci pożegnału wesołą małpkę i kochaną panią Anetkę. Z tej okazji przygotowaliśmy, króki występ taneczny. Nie zabrakło też ulubionych tańców z zajęć z języka angielskiego. Pani Anecie życzymy powodzenia i mamy nadzieję, że do zobaczenia!

W tym roku nasza grupa miała swój wkład w 31 finał WOŚPu. Dzieci poznały ideę akcji oraz wykonały prace plastyczne, które służyły jako dekoracja na finale w Gminnym Ośrodku Kultury w Gogolinie.

IMG 20230205 WA0014Dnia 26.01.2022 (czwartek) obchodziliśmy w naszej grupie Dzień Babci i Dzień Dziadka. Tego dnia przybyli wszyscy dziadkowie do naszego przedszkola, aby wnuki mogły ich obdarzyć prezentami oraz razem z nimi świętować ten ważny dzień. Dzieci na początek spotkania pięknie zaśpiewały i zatańczyły dla swoich babć i dziadków, następnie wręczyli podarunki i zaprosili na poczęstunek.

Afryka, Chiny, Stany, Australia, Antarktyda i Europa w ciągu jednego dnia? To możliwe! Nasze przedszkolaki zabrały swoich dziadków w najdalsze zakątki świata zaczynając od miejsc gorących, a kończąc na tych zimnych. Dzieci przedstawiły wesołe wierszyki, zatańczyły i zaśpiewały najlepiej jak potrafiły. Nie brakło też upominków i życzeń. A po części oficjalnej przyszedł czas na poczęstunek i rozmowy w miłym towarzystwie.

BABCIU, DZIADKU ŻYJCIE NA LAT 200, WY NAJLEPSI W CAŁYM MIEŚCIE! 

Podczas zimowego spaceru dzieci wybrały się do kościoła w Górażdżach, gdzie podziwiać można barwną szopkę. Dzieci z ciekawością przyglądały się jej wszystkim elementom. 

Przedszkole to nasz drugi dom. Tu codziennie spotykamy się, bawimy , uczymy i spędzamy dużo czasu. Podczas wspólnej kolędy modliliśmy się o to, by czas w przedszkolu płynął nam w zdrowiu i bezpieczeństwie. Dzieci chętnie włączyły się w śpiew kolęd przy akompaniamencie akordeonu.

W ciągu dwóch pierwszych tygodni stycznia grupa starsza uczestniczyła w ciekawym i wartościowym cyklu zajęć przedstawiających całągamę emocji. Dzieci codziennie wybierały się w podróż, wcielały się w rolę w zabawie dramowej, poznawały nowego bohatera i emocje mu towarzyszącą. Nie brakło też czasu na poznanie sposobów radzenia sobie z poszczególnymi uczuciami. Pani Agata i Pan Damian, przprowadzili też warsztaty dla nauczycieli i rodziców. 

UWAGA- ZMIANA W OPŁATACH
Zgodnie z Uchwałą NR-LVIII/624/2022 Rady Miejskiej w Gogolinie
z dnia 29 listopada 2022 od miesiąca stycznia
opłata za każdą rozpoczętą godzinę przekraczająca
podstawowy wymiar godzin
wynosić będzie 1,14 zł (do tej pory opłata ta wynosiła 1 zł).
Opłata ta jest naliczana do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym,
w którym dziecko kończy 6 lat (tak jak do tej pory).
W lutym opłata za miesiąc styczeń naliczana już będzie według nowej stawki.
Treść uchwały
Dyrektor
Publicznego Przedszkola Nr 1 w Gogolinie
Ilona Reinert

16.12.22 (piątek) odbyło się w naszej grupie Spotkanie Świąteczne dla rodziców. Dzieci pięknie zaśpiewały i zatańczyły dla swoich rodziców, co wprowadziło nas w świąteczny klimat. Dzieci także wręczyły swoim rodzicom prezenty, piękną, własnoręcznie wykonaną kulę śnieżną.

Tego dnia uroczyste świętowanie zaczęliśmu od wspólnego kolędowania przy blasku choinki. Dzieci w podniosłej atmosferze podzieliły się opłatkiem składając sobie i paniom najlepsze życzenia. Jak tradycja przykazał dzieci skosztowały tradycyjnych potraw, a następnie wypatrywały prezentów od Dzieciątka pod choinką. W tym roku przedszkolaki zostały hojnie obdarowane, z czego bardzo się cieszyły. 

W ramach drobnego upominku dla rodziców, dzieci chętnie zapozowały w zimowo-świątecznej scenerii do zdjęć. 

W tym roku nasze jasełka były wyjątkowe. Małe elfy przygotowały dla swoich rodziców występy taneczne, przy których wszyscy świetnie się bawili. Po części artystycznej na dzieci i ich rodziców czekały warsztaty plastyczne, podczas których każdy mógł przygotować choinkę z pomponów lub ozdobę świąteczną z patyczków. Nie brakło wspólnych rozmów, wesołego kolędowania i słodkiego poczęstunku. 

Pierwszego grudnia do naszej sali wprowadził się mały gość ELF. Wraz ze swoim dobytkiem przyniósł dzieciom list, w którym wszystko wyjaśnił. Elf prosił o wybranie imienia oraz ostrzegł, że żadne dziecko nie może go dotknąć, bo straci swoją moc. Dodatkowo nasz gość zdradził dzieciom sekret - uwielbia robić psikusy. Dlatego też, każdego dnia dzieci z ekscytacją sprawdzały jakie zadanie i jakie psikusy przygotował dla nich Śnieżek. Ubranie choinki, pieczenie pierników, zabawy na śniegu, bitwa na śnieżki, świąteczny film i gorące kakao to tylko część atrakcji jakie przygotował dzieciom Elf. Z wielkim smutkiem żegnamy naszego przyjaciela i liczymy, że odwiedzi nas znowu za rok!

Cały grudzień nasza grupa przygotowywała się do Świąt Bożego Narodzenia. Od 1 grudnia codziennie otwieramy nasz przedszkolny kalendarz adwentowy, w którym znajdują się różne zadania dla naszych Motylków. Niektóre z zadań to np. wspólne ubieranie choinki, pieczenie i dekorowanie ciasteczek, oraz wykonanie świątecznych karteczek. Był to piękny czas, pełen radości i dobrej zabawy.

Dzięki uprzejmości taty Nadii po raz kolejny nasze przedszkole odwiedzili górnicy, którzy z wielką chęcią opowiedzieli dzieciom o tajnikach swojej pracy w kopalni odkrywkowe w Górażdżach. Galowy mundur, laska i ozdobne czako wzbudziło zainteresowanie dzieciaków. Z wielką wdzięcznością dziekujemy gościom za odwiedziny i słodkie podarunki. Szczęść Boże! 

Grudzień to miesiąc, który sprzyja miłym spotkaniom. Z tej okazji 9 grudnia nasze przedszkole odwiedziły emerytowane pracownice placówki, które z wielką chęcią wzięły udział, w krókim występie przygotowanym przez przedszkolaki. Nie brakło wspomnień, miłych życzeń i podarunków. 

7 grudnia całe przedszkole wybrało się do miejsca, w którym czuć prawdziwą magię świąt. Spotkanie z Mikołajem to tylko jedna z atrakcji czekających na dzieci. Każdy miał okazję poznać dawniejsze i teraźniejsze zwyczaje świąteczne, udekorować choinkę dawniejszymi ozdobami, wykonać pyszne pierniki oraz zrobić własnoręcznie pachnącą świecę. Nie brakło też pysznego poczęstunku i małych słodkości. Powrót do przedszkola upłynął w ciszy, ponieważ nadmiar wrażeń zapewnił naszym przedszkolakom udaną drzemkę.

I tak było w tym roku. Pomimo braku śniegu, niezawodne renifery dowiozły św.Mikołaja do naszego przedszkola, gdzie oczekiwało go wiele grzecznych przedszkolaków. Mikołaj chętnie porozmawiał z dziećmi oraz wysłuchał ich wykonania świątecznych piosenek. Odważni śmiałkowie mieli okazję usiąść na kolanach świętego. Nie brakło też prezentów, które bardzo ucieszyły i małych i dużych. 

Ten dzień przyszedł niespodziewanie. Tuż po śniadaniu dzieci zauważyły za oknem pierwszy śnieg. Niewiele myśląc, pędem wybraliśmy się do przedszkolnego ogrodu czerpać radość z tej krótkiej chwili. Sądząc po uśmiechach i rumieńcach dzieci- było warto! Wykorzystując już obecność na dworze, dzieci wykonały gimnastykę na świeżym powietrzu. Bo w zdrowym ciele, zdrowy duch!

29.11.2022 ( wtorek) odbyło się w naszym przedszkolu uroczyste Pasowanie na Przedszkolaka. Dzieci zaprosiły swoich rodziców na tę ważną uroczystość i przygotowały piękny program artystyczny. Po występach nastąpiło uroczyste ślubowanie oraz pasowanie. Nowe dzieci zostały Pasowane na Przedszkolaka, natomiast starsze, które już chodziły do naszej grupy zostały Starszymi Motylkami i Starszakowymi Motylkami. Oczywiście nie zabrakło prezentów, oraz pysznego poczęstunku dla wszystkich.

28.11.2022 (poniedziałek) obył się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Gogolinie konkurs z języka niemieckiego „Ein kreatives Treffen mit Poesie und Musik”. Nasze przedszkole reprezentowała Nadia Polewka z piosenką „Guck mal diese Biene da”. Nadia pięknie zaśpiewała i reprezentowała nasze przedszkole. Została nagrodzona gromkimi brawami oraz prezentem.

22.11.2022 (wtorek) odbył się w naszym przedszkolu II Konkurs Recytatorski. Dzieci nauczyły się wierszyków w domu, a potem zostały one przedstawione w przedszkolu. Nasze przedszkolaki pięknie zaprezentowały swoje wiersze i oczywiście zostały nagrodzone.

22.11.2022 (wtorek) obchodziliśmy w naszej grupie Dzień Praw Dziecka. Motylki poznały swoje prawa za pomocą kart obrazkowych i teatrzyku Kamishibai.

Tematyką ostatnich zajęć było zdrowe jedzenie. Oczywiście każdy przedszkolak wie, że owoce są bardzo zdrowe. Dlatego postanowiliśmy zrobić pyszną sałatkę owocową. Wszystkim bardzo smakowała.

29.11 w grupie "Biedronki" zapanowała magiczna atmosfera. Dawno temu andrzejkowe wróżby traktowano poważnie, jednak w dzisiejszych czasach do wróżb podchodzi się z przymrużeniem oka i uważa za wesołą zabawę. Tak właśnie wyglądały Andrzejki w naszej grupie. To była świetna zabawa i bardzo ciekawy dzień dla dzieci, przepełniony radością i wróżbami, w których mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Czy wróżby się spełnią? Przyszłość pokaże. Pewne jest to, że przyniosły wiele radości i były okazją do wspólnej zabawy

25.11 grupa "Biedronek" jak co roku obchodziła Dzień Pluszowego Misia. Mimo coraz nowocześniejszych zabawek moda na misie nie przemija. Przedszkolaki w tym dniu przyniosły do przedszkola swoje ulubione pluszaki. Dzieci poznały historię powstania święta pluszowego misia, brały udział w zabawach ruchowych, quizach i zgadywankach. Odwiedził nas również niezwykły gość - niedźwiedź brunatny. Dzień pluszowego misia w naszej grupie był pełen uśmiechu i świetnej zabawy.

Jak co roku w naszej grupie zrobiło się niebiesko i rownie poważnie. Dzieci w trakcie pogadanki wykaząły się dużą świadomością swoich praw. W trakcie zajęć omówione zostały nie tylko prawa, ale też i obowiązki przedszkolaków. Po pracy z obrazkiem, dzieci stworzyły wystawę obrazów przedstwiających prawa najmłodszych. Przed końcem dnia Nadia i Kornelia utworzyły wystawę praw dziecka na przedszkolnym płocie, tak aby każdy przechodzień mógł zapoznać się obowiązującymi dzieci prawami. 

W ramach języka mniejszości narodowej nasze przedszkolaki miały okazję dowiedzieć się, kim jest Święty Marcin oraz zobaczyły bajkę edukacyjną. Dzieci były bardzo zainteresowane i zaciekawione postacią Świętego Marcina.

Taki tytuł nosił spektakl, który zrobił na małych widzach ogromne wrażenie. Zakłopotany miś Maciek, zwariowana sójka i roztropna wiewiórka Basia umilili popołudnie przedszkolakom, zabierając ich w podróż do lasu.

Takie słowa pieśni patriotycznej rozbrzmiewały w murach naszego przedszkola podczas Apelu z okazji Dnia Niepodległości - 11 listopada. Już tradycyjnie przedszkolaki o godzinie 11:11 odśpiewały hymn Polski "Mazurek Dąbrowskiego" włączając się do akcji "Szkoła do Hymnu" . W tym dniu oprócz galowego ubioru wszystki towarzyszył podniosły nastrój. 

Przekonały się o tym starszaki, które od rana w pocie czoła grabiły jesienne liście na przedszkolnym ogrodzie. W efekcie tej pracy powstała wieeeeeeelka góra liści, która na moment zamieniła się w trampolinę, miękki materac do skakania i konfetti do rzucania. Dzięki czemu wszyscy zapomnieli o zmęczeniu spowodowanym grabieniem. A ogromne liście klona z użyciem plasteliny zmieniły się w barwne motyle, które odleciały z dziećmi do domu.

28.10.2022 (piątek) w grupie Motylków obchodziliśmy „Dzień Dyni”. Tego dnia przynieśliśmy do przedszkola dynie i ubraliśmy się na kolor pomarańczowy. Wspólnie uczestniczyliśmy w zajęciach, podczas których omawialiśmy co można zrobić z dyni. „Dzień Dyni” pozwolił nam poznać wielką różnorodność dyń. Zrobiliśmy także wulkan z dyni. Była to największa atrakcja tego dnia dla dzieci. Oczywiście nie brakowało zabaw i pysznych niespodzianek.

Przedszkolaki z naszej grupy obchodziły „Dzień Drzewa”, poznawały rodzaje drzew, oraz skarby, jakie znajdują się na nich. Omawialiśmy także, jakie prośby mogą mieć drzewa do nas ludzi. Dzieciaki miały bardzo wiele pomysłów. Na koniec naszych zajęć braliśmy udział w procesie sadzenia drzewek, które będą zdobiły nasz ogród przedszkolny.

Tego dnia, oprócz pomarańczowego koloru towarzyszyły Nam wszystkie barwy w postaci suszonych kwiatów, zbóż i roślin. A czarodziejskie rączki przedszkolaków, zamieniły wydrążone dynie w kreatywne, barwne i niepowtarzalne jesienne stroiki. Po ciężkiej pracy na wszystkich dyniowy poczęstunek: bułeczki, ciastka i ciasto, z dodatkiem dyniowych przetworów. Dyniowe łakomczuchy zjadły wszystko, co do ostatniego okruszka. A własnoręcznie wykonane kompozycje ozdobią domy naszych przedszkolaków. 

Jak co roku przed dniem Wszystkich Świętych dzieci wybrały się na pobliski cmentarz. Podczas wizyty tam przedszkolaki zapaliły symbolicznie znicza, oraz w krótkiej chwili ciszy pomyślały o swoich bliskich zmarłych.  Dzieci uczestniczyły też w krókie pogadance, podczas której poznały istotę tego święta i zrozumiały jak ważna jest pamięć o zmarłych. 

IMG 20221025 101903

Dzieci z grupy "Biedronki" 25 października obchodziły DZIEŃ KUNDELKA. Przedszkolaki dzieliły się swoją wiedzą i doświadczeniem na temat opieki nad psem, jego zwyczajów. Następnie ich zadaniem było przejście przez tor przeszkód z przyniesionym przez siebie pluszowym pieskiem. Dzieci wykazać musiały się też umiejętnością przeliczania kości dla głodnego psiaka, a także cierpliwością i sprawnością manualną podczas nawlekania psiego naszyjnika z kości. Z tej okazji jedna z dziewczynek przyniosła również książeczkę i chętnie opowiedziała rówieśnikom ciekawostki na temat różnych ras psów. Wykonane zostały też zdjęcia w specjalnie przygotowanej fotobudce "buda Reksia". Na zakończenie wszystkie przedszkolaki wykonały pracę plastyczną pt. "Kundelek".

Z okazji DNIA KUNDELKA organizowana jest zbiórka mokrej i suchej karmy dla psów i kotów - zachęcamy wszystkich do udziału w akcji!

Przedszkolaki z naszej grupy postanowiły włączyć się do tej pięknej i wartościowej inicjatywy. Dzieci samodzielnie wykonały dekorację, której elementem były między innymi ich zdjęcia. Nie brakło też części teoretycznej, w której rozmawialiśmy o istocie sadzenia drzew oraz ich rodzajach. Dalsza część zajęć odbyłą się w ogrodzie, gdzie dzieci z pomocą masy solnej i zgromadzonych darów jesieni udekorowały twarzyczki na korze drzew. Następnie każdy uczestniczył w procesie sadzenia trzech klonów jaworów, które wzbogaciły nasz przedszkolny ogród. 

Jan Brzechwa - Na straganie

Na straganie w dzień targowy
Takie słyszy się rozmowy:

"Może pan się o mnie oprze,
Pan tak więdnie, panie koprze."

"Cóż się dziwić, mój szczypiorku,
Leżę tutaj już od wtorku!"

Rzecze na to kalarepka:
"Spójrz na rzepę - ta jest krzepka!"

Groch po brzuszku rzepę klepie:
"Jak tam, rzepo? Coraz lepiej?"

"Dzięki, dzięki, panie grochu,
Jakoś żyje się po trochu.

Lecz pietruszka - z tą jest gorzej:
Blada, chuda, spać nie może."

"A to feler" -
Westchnął seler.

Burak stroni od cebuli,
A cebula doń się czuli:

"Mój Buraku, mój czerwony,
Czybyś nie chciał takiej żony?"

Burak tylko nos zatyka:
"Niech no pani prędzej zmyka,

Ja chcę żonę mieć buraczą,
Bo przy pani wszyscy płaczą."

"A to feler" -
Westchnął seler.

Naraz słychać głos fasoli:
"Gdzie się pani tu gramoli?!"

"Nie bądź dla mnie taka wielka" -
Odpowiada jej brukselka.

"Widzieliście, jaka krewka!" -
Zaperzyła się marchewka.

"Niech rozsądzi nas kapusta!"
"Co, kapusta?! Głowa pusta?!"

A kapusta rzecze smutnie:
"Moi drodzy, po co kłótnie,

Po co wasze swary głupie,
Wnet i tak zginiemy w zupie!"

"A to feler" -
Westchnął seler.

Ostatnio na zajęciach Motylki poznawały różne nazwy warzyw za pomocą wiersza Jana Brzechwy „Na straganie”. Uważnie słuchając wiersza wymieniały warzywa, które występowały w wierszu oraz opowiadały, które warzywa jedzą najchętniej.

20.10.22 (czwartek) dzieci z grupy Motylków zamieniły się w zwierzęta leśne. Zamieniając się w wiewiórki, sarenki i jeżyki poznawaliśmy i segregowaliśmy dary jesieni. Potem odbył się jeszcze bal zwierząt leśnych.

18.10.22 (wtorek) chodziliśmy DZIEŃ CZYSTYCH RĄK. Tego dnia dzieci poznawały różne rodzajem mydeł, czym można umyć ręce, kiedy akurat nie ma wody i mydła w pobliżu, oraz kiedy myjemy ręce. Najciekawszy dla dzieci był eksperyment z brokatem.

IMG 20221018 095018

Dzieci z grupy starszej podczas zajęć pt. "Od ziarenka do bochenka" poznały etapy niezbędne do tego, abyśmy mogli na codzień jeść pyszne kanapki. Potrzebnych jest wiele rąk do pracy, aby chleb znalazł się na wspólnym stole. Przedszkolaki układały historyjkę obrazkową z uwzględnieniem związków przyczynowo-skutkowych, poznały produkty potrzebne do wypieku chleba, a także bawiły się do tradycyjnej piosenki "Mało nas do pieczenia chleba". Następnie zwarte i gotowe do pracy - umyły dłonie, ubrały fartuszki i zabrały się do wyrobienia ciasta. Dzieci były bardzo ciekawe efektów swojego działania i chętnie próbowały samodzielnie upieczonego pieczywa, oczywiście - z domowym dżemem i konfiturami:) Chlebek wszystkim smakował i nie został ani jeden okruszek...

Pan Adam przy pomocy instrumentów zaczarował nasze dzieci muzyką. Każdy miał okazję zagrać na bębnie, poznać jego historię i przenieść się w magiczną muzyczną podróż pełną dźwięków. Dziękujemy serdecznie za wizytę i ciekawe zajęcia!

Podczas pieszej wędrówki dzieci miały okazję obcować z przyrodą. Obserwacje ułatwiły nam lornetki i lupy, dzięki którym przedszkolaki dojrzały nawet najmniejszego owada. Był czas na przytulanie drzew, obserwację spadających liści i poszukiwanie grzybów. Nie brakło też krótkiego przystanku na drugie śniadanie, podczas którego tropiciele zauważyli lisią norę. 

Wiedzą to dobrze wszystkie starszaki! Które podczas Dnia Czystych Rąk przypomniały sobie  ważne informacje na temat ich higieny. Po wysłuchaniu krótkiej historii o Łapsonie, dzieci przeszły do działania. Nie brakło też zabawy, w której Mydłomen Karol i Mydłowomenka Nadia pokonywali zarazki. A wykonane doświadczenia pozwoliły zrozumieć dzieciom jak podstępne są zarazki, a jeszcze sprytniejsze mydło! Na koniec był czas na brudzenie się, ale tylko w zabawie. 

Uroczysta atmosfera i eleganckie stroje wprowiły wszystkich w miły nastrój. Dzieci w dniu święta wszystkich pań pracujących w przedszkolu postanowiły zaprezentować swoje umiejętności taneczne i wokalne w trakcie trwania akademii. Na koniec w murach przedszkola rozbrzmiało głośne "Sto lat" dla wszystkich Pań! Nie brakło też upominków i serdecznych życzeń, za które ogromnie dziękujemy!

Pieczone ziemniaki, smaczne kiełbaski, dobra zabawa i dużo radości. Tak można podsumować nasze pierwsze jesienne ognisko, na którym nie brakło wspólnych tańców do ulubionych piosenek przedszkolaków. Było też miejsce na małą rywalizację w postaci przeciągania liny, podczas któej wszyscy świetnie się bawili, nie zważając na wynik konkurencji. Był też czas na wspólne rozmowy i poznawanie się. Dziękujemy za liczne przybycie i zaangażowanie do pomocy! 

30.09.22 świętowaliśmy w naszej grupie Dzień Chłopaka. Dzień ten obchodziliśmy pod hasłem AHOJ PIRACI. Wszystkie dzieci były przebrane za piratów i świetnie się bawiły. Dla chłopaków zostały przygotowane różne zadania, które musieli pokonać, aby dotrzeć do skarbu. Oczywiście świetnie sobie poradzili. Skarb został bez problemu odnaleziony. Na koniec zabaw, dziewczyny wręczyły chłopakom pirackie prezenty, po czym był też pyszny piracki poczęstunek.

W środę 28.09.22 obchodziliśmy w naszej grupie Dzień Jabłka. Jabłko jedno z najbardziej ulubionych owoców naszych przedszkolaków. Dzieci tego dnia poszerzały wiedzę o jabłuszkach. Celem zajęć była wspólna zabawa oraz zachęcanie do spożywania jabłek, a w szczególności pod różnymi postaciami. Główną atrakcją tego wspaniałego dnia było upieczenie szarlotki przez dzieci. Wszystkim bardzo smakowała.

30 września nasi chłopcy w piłkarskich strojach obchodzili swoje święto uczestnicząc w wielu zabawach z piłką w roli głównej. Towarzyszyły im dziewczynki w strojach cheerleaderek, ochoczo kibicując i dopingując. Turlanie, slalom z piłką, strzelanie goli to tylko część konkurencji z którymi mogli zmierzyć się piłkarze. Były też zabawy muzyczne w parach, które przysporzyły dzieciom wiele śmiechu. Na koniec wszyscy świętujący otrzymali w ramach skromnego upominku piłkę. 

Tegoroczne przygotowania do Dnia Jabłka zaczęliśmy już dzień wcześniej, podczas jesiennego spaceru, gdzie wszyscy z wielkim zapałem zbierali jabłka do naszego kącika. Następnego dnia zapach jabłek unosił się w powietrzu, a nasz kącik został urozmaicony domowymi przetworami przynoszonymi przez dzieci. W tym dniu skupiliśmy się na zabawach matematycznych, przeliczanie, porównywanie, klasyfikowanie i ważenie sprawiło przedszkolakom wiele frajdy. W tym dniu towarzyszyło nam też jedno hasło, z którym zgodziły się wszystkie dzieci i w ramach przypieczętowania odcisnęły swoje rączki na plakacie. "JEDNO JABŁKO DZIENNIE TRZYMA LEKARZA Z DALA ODE MNIE!"  Dlatego też dzieci wykonały samodzielnie wykonały prostą i smaczną surówkę jabłkową z dodatkiem cynamony. To był pyszny i pachnący dzień! 

Wyjazd do Miasteczka Ruchu w Gogolinie był dobrym sprawdzianem dla naszych starszaków. Dzieci miały okazję utrwalić zasady bezpieczeństwa drogowego, poznawane w ubiegłym tygodniu na zajęciach w przedszkolu. Dzieciom poszło bezbłędnia zarówno na miasteczku ruchu jak i na prawdziwym przejściu dla pieszych. W nagrodę każdy przedszkolak otrzymał odblaskową kamizelkę i książeczkę. 

Starszaki wybrały się na wycieczkę podczas, której zdobyły bardzo dużo cennych informacji dotyczących bezpieczeństwa. Dzieci swoją wizytę w straży rozpoczęły od edukacyjnej pogadanki i filmów. Następnie każdy maluch mógł na chwilę zamienić się w strażaka ubierając mundur i hełm. Równie ciekawe było przejście przez pomieszczenia, w których przygotowane były inscenizacje przedstawiające niebezpieczne sytuacje. Dzieci zwiedziły też garaż i dyżurkę. Każdy miał okazje usiąść w wozie strażackim i zapoznać się ze sprzętem ratowniczym. To była bardzo wartościowa wycieczka. Dziękujemy panom strażakom za przybliżenie Nam swojej pracy. 

Podczas spotkania z policjantem, które miało miejsce w naszym przedszkolu utrwaliliśmy sobie podstawowe zasady ruchu drogowego i bezpiecznych zachowań na ulicy i w domu. Funkcjonariusz policji nazwał elementy swojego stroju i wyposażenia. Dzieci były bardzo aktywne i chętnie zadawały pytania, z których mnożyły się kolejne tematy do omówienia, m. in.: zmiany w przepisach ruchu drogowego, zasady zachowania się podczas spotkania z obcym zwierzęciem, a także konieczność noszenia odblasków po zmroku. Przedszkolaki wręczyły Panu policjantowi upominek i dyplom. Wykonane zostało również grupowe pamiątkowe zdjęcie.

IMG 20220922 091412

20.09.22 (wtorek) świętowaliśmy w naszym przedszkolu Dzień Przedszkolaka. Była to bardzo ważna uroczystość dla naszych przedszkolaków. Było wiele atrakcji i niespodzianek. Tego roku świętowaliśmy ten ważny dzień z Psim Patrolem. Sala była pięknie udekorowana, dzieci były przebrane w stroje Psiego Patrolu, były zabawy, poczęstunek i przyjechali specjalni goście Chase i Sky z Psiego Patrolu. Dzieciaki były bardzo zadowolone i szczęśliwe.

Ostatnio na zajęciach został przedstawiony KODEKS PRZEDSZKOLAKA. Nasze Motylki poznawały lub też przypomniały sobie, których zasad trzeba przestrzegać w przedszkolu.

Jak co roku przedszkolaki ochoczo włączyły się do akcji "Sprzątania Świata". Wyposażeni w rękawiczki i zapał do pracy wybraliśmy się w ulubione miejsce dzieci - plac zabaw na placu wiejskim w Górażdżach. Dzieci po krótkiej pogadance, zakasały rękawy i zapełniły niestety, aż 3 pełne worki śmieci. Mamy nadzieję, że z każdym rokiem będzie ich coraz to mniej. 

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA DZIŚ MAMY DO ZABAWY ZAPRASZAMY! Takie radosne hasło witało wszystkich przedszkolaków przed wejściem do przedszkola. A w środku na dzieci czekała moc atrakcji i dekoracji w stylu jednej z ulubionej bajek dzieci " Psi Patrol". Po uroczystym śniadaniu, do drzwi zapukali niespodziewani gości - CHASE I SKYE! Dzieci od razu zaprosiły gości do wspólnej zabawy i tańców, nie brakło też przytulasów i prezentów. Każdy przedszkolak wie, że szczeniaczki z bajki są bardzo sprawne i wysportowane, dlatego też nasze dzieci postanowiły sprawdzić się na specjalnie przygotowanym torze przeszkód. Frajdy było co nie miara! Po skończonej aktywności, coś co lubią wszystkie pieski " Psia kawiarenka", w której dzieci bez użycia rąk musiały opróżnić miseczki i kubeczki. Na koniec dnia dzieci zostały nagrodzone orderem "przedszkolaka na medal" 

W dniu 15.09. w grupie Biedronek obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Dzieci i panie tego dnia przyszły ubrane w groszki i kropki. Świętowanie rozpoczęło się od zapoznania się z historią Vashti. Dzieci wysłuchały opowieści i uczestniczyły w wielu zabawach z kropką - rysowały swoje dzieła z kropki, układały kropkowe wzory, były również kripkowe zabawy przy muzyce. A na pamiątke zostały wykonane zdjęcia w fotobudce. 

15 września dzieci z grupy "Motylki" obchodziły Międzynarodowy Dzień Kropki, który był okazją do wzbudzenia kreatywności, tworzenia i działania. Dzień ten wypełniony był zabawami z kolorowych kropek i sprawił wszystkim dużo radości.

IMG 20220915 092850

Dzień po dożynkach dzieci z obu grup na zajęciach poruszyły temat tradycji związanych z tym świętem. Część naszych zajęć dydaktycznych odbyła się w terenie, gdzie na własne oczy dzieci mogły podziwiać zgromadzone plony, ale także pomysłowe i wesołe dekoracje na posesjach mieszkańców wioski. 

Tegoroczne gminne dożynki odbyły się w Górażdżach. Z tej okazji dzieci z grupy starszej zaprezentowały się w korowodzie dożynkowym. Pszczółki, biedronki i kwiatki z kolorowej łąki ochoczo maszerowały i uśmiechem witały przybyłych na dożynki gości. Dzieciom towarzyszyło hasło "Przedszkolaki z Jedyneczki z bioróżnorodnością za pan brat, wie to pszczólka, biedronka i każdy kwiat!" Tuż po korowodzie i szybkiej przebiórce dzieci w słonecznikowych strojach wystąpiły na dożynkowej scenie. Żwawe rytmy Latino i Country porwały publiczność do zabawy. Mali artyści dumnie odebrali wielkie brawa, w nagrodę za przecudowny występ! 

Personel naszego przedszkola podjął się wykonania dekoracji na tegoroczne dożynki. Czerwona konewka na zielonym skwerku przed przedszkolem, skrzynie pełne plonów i darów przed wejściem i kolorowe pędzle z paletą pełną barw to efekt kreatywności i ciężkiej pracy naszych Pań! Wykonanie dekoracji byłoby niemożliwe bez współpracy naszych kochanych rodziców. Dziękujemy! 

1 września na wszystkich wypoczętych po wakacjach przedszkolaków czekał przemiły baner i kolorowe balony. Tego dnia wszyscy stęsknieni koledzy mogli w końcu spędzić czas na wspólnej zabawie i rozmowach. Dobrze, że jesteście! 

W ostatnim tygodniu wakacji dzieci miały okazję odwiedzić gospodarstwo w Górażdżach, którego mieszkankami są same kózki. Dzieci zobaczyły jak wygląda ich zagroda, strych na którym gromadzi się siano, specjalny sprzęt do dojenia. Kolejną atrakcją było karmienie kóz marchewkami i owsem, oraz drapanie kózki Antoniny po grzbiecie. Na koniec na dzieci czekała krótka przejażdżka na przyczepce ciągniętej ponad 50 letnim traktorem. Zwieńczeniem wycieczki był piknik na zacienionej polance. Gospodarzom "Leśnej Kózki" serdecznie dziękujemy za gościnę.

Pod tym hasłem minęły tegoroczne wakacje w naszej placówce. Dzieci bawiły się, śmiały, pluskały w wodzie, jadły pyszne lody, uczestniczyły w zawodach sportowych, tańczyły, pluskały się w kałużach. Niestety wszystko co dobre szybko się kończy, z tej okazji dziś odbyła się pożegnalna imprezka naszych kolegów i koleżanek z zerówki. 

Życzymy im powodzenia w szkole, a sami wkraczamy w nowy rok szkolny z pozytywnym nastawieniem! 

1 str

ogloszenie adaptacja

wakacje

 

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY  ZA  CAŁY WSPÓLNIE  SPĘDZONY  ROK  SZKOLNY 2021/2022 - ZA WASZ  UŚMIECH,  RADOŚĆ,  WSPÓŁPRACĘ,  ZAANGAŻOWENIE  I  TWORZENIE  W  NASZYM  PRZEDSZKOLU  RODZINNEJ  ATMOSFERY.  

ŻYCZYMY  WSPANIAŁYCH,  BEZPIECZNYCH  WAKACJI.....

certOprócz prezentowanych w ciągu całego roku dyplomów za osiągnięcia podczas różnych konkursów, występów NASI PRZEDSZKOLACY za udział w projektach - za włożony wysiłek, wykonanie zadań, zabawę, naukę i pracę uzyskali  CERTYFIKATY. 

SERDECZNIE GRATULUJEMY

16178

Dnia 3.07.2022r. dzieci z grupy "Biedronki" wystąpiły z tańcami i piosenkami na Festynie integracyjno-sportowym z okazji 725-lecia miejscowości Górażdże. Dzieci zatańczyły do znanej i energicznej piosenki "Papaya" U.Dudziak z wykorzystaniem kolorowych pompnów. Nie zabrakło też współczesnej muzyki, a także tej bardziej klasycznej. Występ na tak dużej scenie, przed ogromną publicznością to dla naszych przedszkolaków wielkie wyzwanie, z którym świetnie sobie poradziły wszystkie dzieci.

15960

W odpowiedzi na zaproszenie Związku "Czysty Region" dzieci wzięły udział w konkursie plastycznym pt."Bioróżnorodność - jesteśmy jej częścią". Ponieważ w konkursie mógł brać udział każdy chętny przedszkolak do współpracy zaprosiliśmy rodziców, aby wszyscy mogli wykazać się swoją kreatywnością i zdolnościami plastycznymi.

Wszystkim gratulujemy i dziękujemy za podjęcie trudu wykonania pracy i pokazanie swojego pomysłu w formie plastycznej.

IMG 20220629 WA0322

Z okazji rozpoczynających się wakacji i lata w naszej grupie został zorganizowany Dzień Hawajski. W naszej sali pojawiła się plaża, palmy, flamingi, egzotyczne owoce i oczywiście świetna zabawa. Tego dnia dzieci pojawiły się w przedszkolu w pięknych hawajskich strojach. Podczas Dnia Hawajskiego zostały zorganizowane różne zabawy, tańczyliśmy do hawajskich piosenek, robiliśmy sobie zdjęcia w hawajskiej fotobudce jak i na tle naszej przedszkolnej plaży. Były także tańce oraz pyszny poczęstunek. To był naprawdę piękny dzień. Wszystkie dzieci były bardzo szczęśliwe.

Tego dnia podczas zabaw ruchowych w ogrodzie, dzieciom przygrywała kapela. Każdy zainteresowany miał okazję spróbować gry na skrzypcach i przeróżnych instrumentach dętych. Nie brakło też tańców inydwidualnych i w parach. 

To właśnie w piatek w naszej sali na dzieci czekały same ulubione rzeczy. Ostatnia wspólna zabawa w gorące krzesełka, urodziny kolegi Gabrysia, pyszne egzotyczne owoce i lody dla ochłody. Na chwilę nawet przenieśliśmy się na Hawaje, a potem odwiedziła nas mięcutka owieczka Magda, która wraz z dziećmi uczestniczyła w zabawach. Nie brakło też rywalizacji podczas przeciągania liny. Tym oto sposobem, dzieci pożegnały się z przedszkolem i rozpoczęły nieoficjalne wakacje. 

Tuż po uroczystej akademii, starszaki wzięły udział w pamiątkowej sesji zdjęciowej w naszym ogrodzie. Uśmiechnięte dzieci, w tęczowych barwach pozowały do zdjęć, utrwalając wspólne spędzony czas na kolorowych fotografiach.

..i jest nam jakoś smutno!

"AKADEMIA ROZDANIA OSCARÓW" - Taki napis przywitał absolwentów i wszystkich przybyłych gości. Kilkuletnią przygodę w przedszkolu z pewnością można porównać do niezłego filmu edukacyjnego, a dzieci w nim występujące do świetnych aktorów. Dlatego też każdy aktor dostał złotego oscara jako docenienie całego pobytu w naszej placówce. Artystyczne wejście na czerwonym dywanie, a potem występ taneczny urzekł wszystkich na widowni. Nie brakło też upominków i słodkiego poczęstunku. Wszystkim absolwentom życzymy powodzenia w szkole!

Jak co roku przedszkolaki uczestniczyły w Ogólnopolskim Biegu "Sprintem do maratonu". W biegu uczestniczyły 4 grupy wiekowe i każdy z wielką determinacją przebiegł odmierzony dystans. Nie brakło też rozgrzewki, w której z zapałem ćwiczyli i duzi i mali. Gratulacje dla wszystkich biegaczy!

To właśnie 10 czerwca do przedszkola w Górażdżach w godzinach wieczornych zawitało nowe plemię tubylców i dzikich zwierząt. Wieczór w dżugnli był pełen atrakcji, a każdy znalazł dla siebie coś miłego. Nasza przygoda zaczęła się od karmiania ogromnie głodnej małpy, a potem każdy musiał przedostać się przez poplątane liany. Nagrodą dla śmiałków był tatuaż i egzotyczny poczęstunek owocowy. Prawdziwa przygoda zaczęła się dopiero później - POLOWANIE NA JEDZENIE! Na dzieci czekało 7 zadań ukrytych w różnych miejscach w budynku i nie tylko. Wspinaczka, spotkanie z groźnym krokodylem, jedzenie bananów na czas i wiele innych zagadek to tylko część zadań wykonanych przez głodnych tropicieli. Na szczęście dzieciom udało się upolować jeszcze ciepłą pizze! Zabawą wyciszającą była SENSOPLASTYKA, która sprawiła dzieciom wiele frajdy.

IMG 20220610 WA00061W ramach realizacji projektu „ Przedszkolacy z bioróżnorodnością za pan brat” zaprosiliśmy naszych przedszkolaków do udziału w Ogólnopolskiej Kampanii pt. „ Przytul drzewo” . Akcja polegała na zrobieniu zdjęcia dziecku przytulającemu się do drzewa a jej celem była ochrona środowiska oraz ochrona lasów przed pożarami. Zrobienie zdjęcia było okazją do rozmów z dzieckiem na ten temat.

Przepiękne zdjęcia wysłaliśmy organizatorom akcji. Umieszczamy je także na naszej stronie internetowej, wiedząc, że utworzą one ciekawą galerię wykonaną w plenerze.

Rodzicom dziękujemy za współpracę i zaangażowanie a dzieciom życzymy, aby były prawdziwymi „ Strażnikami lasów’.

To właśnie w piątek 3 czerwca, wszyscy mieszkańcy Górażdży i wszystkie dzieci z naszego przedszkola, przeniosły się na prerię, gdzie czekało na nas mnóstwo atrakcji związanych z Dzikim Zachodem! Już na wejściu przybyłych gości witała fotobudka i drogowskaz wskazujący najważniejsze miejsca na festynie. Uczestnicy mogli częstować się słodkościami, kolorową watą cukrową, zimnymi lodami, ale też smaczną kiełbasą z grilla czy chrupiącymi frytkami i zapiekankami. Na najmłodszych czekało też malowanie twarzy oraz loteria fantowa. O pozostałe atrakcje i zabawy zadbały panie animatorki, ktore podczas całego festynu dostarczyły i dużym i małym mnóstwo zabawy i radości! 

Z tego miejsca dziękujemy wszystkim i każdemu z osobna za włączenie się w organizacje tego wydarzenia. Bez państwa pomocy, wkładu i zaangażowania festyn nie byłby tak udany! Dlatego za wszystko serdecznie:

DZIĘKUJEMY! 

Na ten dzień przedszkolaki czekały od dawna, po długiej przerwie od wycieczek wybraliśmy się do skansenu, gdzie mieliśmy okazję poznać dawniejsze zwyczaje. Dzieci z zaciekawieniem zwiedzały chałupy i starodawne budynki. Następnie na wszystkich czekał piknik i zabawy na świeżym powietrzu. Nie brakło słodkości i atrakcji. Choć niezaprzeczalnie najwiekszą frajdę przedszkolakom sprawiła jazda autobusem. :) 

dzien dziecka

UWAGA

Przerwa i dyżury wakacyjne.

Informujemy, że w naszym przedszkolu przerwa wakacyjna będzie w miesiącu lipcu.

W miesiącu lipcu w miarę potrzeb można zapisać dziecko do Publicznego Przedszkola Nr 1 w Gogolinie oraz Malni. Wnioski należy odbierać w placówce do której będzie uczęszczało dziecko.

Nasze przedszkole będzie pełniło dyżur w miesiącu sierpniu.

Wnioski będzie można składać od 23.05-15.06.2022r.

Ze względów organizacyjnych prosimy o dotrzymanie terminu oraz przemyślaną decyzję potrzeby uczęszczania dziecka do przedszkola w okresie wakacji.

Wniosek

Klauzula

Ten wyjątkowy dzień i uroczystość przygotowana przez najmłodszych i najstarszych przedszkolaków, z pewnością zapadnie na długo w pamięci rodziców naszych podpopiecznych. Choć pogoda pokrzyżowała nam nieco plany, mali artyści nie poddali się i wystąpili w przedszkolnej sali prezentując "Rzepkę" Juliana Tuwima w śmiesznej, tanecznej wersji. Nie brakło tańców, śpiewu i własnoręcznie wykonanych upominków. A głośne sto lat zaśpiewane przez 50 dzieci, wybrzmiało chyba w caaaaałej wiosce! 

IMG 20220517 110212

W ramach realizacji projektu edukacyjnego "Przedszkolacy z bioróżnorodnością za pan brat" dzieci wzięły udział w licznych zabawach przyrodniczych i badawczych, ucząc się wrażliwości i dostrzegania piękna przyrody. Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem odkrywały wiosenne dary natury.

Podczas pięknego, słonecznego, majowego dnia nasze Motylki wybrały się na spacer, na pobliską łąkę, aby poobserwować przyrodę. Spacer na łąkę ten miał na celu przybliżenie dzieciom przyrodę, naturę oraz poznać żyjące na niej owady. Dzieci bardzo chętnie brały udział w poszukiwaniu roślin i zwierząt żyjących na łące.

...małe brzdące z naszego przedszkola. W towarzystwie lup i lornetek, dzieci wybrały się na zajęcia w terenie. Naszym celem było poszukiwanie łąki, obserwacja owadów i zdefiniowanie roślinności na łące. Takie zajęcia przypadły do gustu małym tropicielom, dzieci z wielką ciekawością i skupieniem przemierzały trawy szukająć coraz to innych gatunków owadów. Nasza wyprawa była bardzo owocna, a w naszej budce obserwacyjnej na owady wróciły z nami do placówki pajączki, biedronka i żuczek.

Nasze przedszkolaki miały okazję cały tydzień spędzić w towarzystwie zwierząt domowy i nie tylko. Każdy mógł przynieść swojego domowego pupila, dlatego też w naszej sali zawitały trzy rybki i niecodzienny gość - gekon Stefan. Oprócz obcowania ze zwięrzętami dzieci chętnie uczestniczyły w wielu zabawach dydaktycznych, a ulubioną zabawą okazała się ta matematyczna, w której pomocnikiem był głodny piesek, czekający na kości. Dziękujemy wszystkim rodzicom, za przyniesienie zwierzątek, a tacie Fabiana za wizytę i przybliżenie wielu ciekawostek dotyczących życia gekonów. 

11058

Dzieci z grupy "Biedronki" wybrały się na wycieczkę do Krapkowic na koncert w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej. Dzieci zaprezentowały utwory będące efektem ciężkiej pracy nad swoim talentem, za co otrzymały gromkie brawa od publiczności. Przedszkolaki zapoznane zostały przez prowadzącego ze wszystkimi rodzajami instrumentów muzycznych oraz ich cechami charakterystycznymi. Później dzieci udały się na spacer z przewodnikiem po krapkowickim rynku, gdzie zobaczyły meluzynę przy fontannie, a także tzw. „kopytko”, wysłuchały również ciekawostek z historii Krapkowic. Następnie wszyscy udali się do Baszty, dzieci poznały jej funkcje w przeszłości, weszły na sam szczyt schodami.  Wycieczkę możemy uznać za naprawdę udaną!

12.05.22 (czwartek) mieliśmy okazję spotkać się z Panią Bibliotekarką w Bibliotece w Górażdży. Celem spotkania było zapoznanie dzieci z zawodem bibliotekarza oraz rozbudzanie zainteresowania książkami. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się jak należy postępować z książką i jak o nią dbać. Z zaciekawieniem słuchały także bajeczki o Kici Koci pt. "Kicia kocia w bibliotece".

Ostatnio Motylki za pomocą książki Erica Carle ,,Bardzo głodna gąsienica'' utrwalały nazwy owoców i kolorów oraz poznały cykl rozwoju motyla. Dzieciom bardzo się spodobała książeczka jak i cała historia małej gąsienicy. Motylki stworzyły także swoją własną historyjkę „Bardzo głodnej gąsienicy'' za pomocą talerzy papierowych, którą teraz możemy podziwiać w naszej sali.  

Z okazji Dnia Strażaka nasze przedszkolaki udały się z życzeniami do Strażaków OSP Górażdże. Podczas wizyty w jednostce straży pożarnej dzieci miały okazję zobaczyć strój strażaka, wyposażenie wozu strażackiego oraz mogły wejść i posiedzieć w wozie strażackim, co było bardzo wielką atrakcją dla naszych przedszkolaków. Na koniec naszego spotkania dzieci przekazały strażakom piękną kartkę z życzeniami.

Ostatnio nasze Motylki przerabiały tematykę związaną z zwierzętami domowymi i hodowlanymi. Uczyły się jak należy dbać o swoich pupili, skąd bierze się mleko i wiele innych ciekawych rzeczy.

13 kwietnia nasz dzien rozpoczął się od wielkanocnego śniadania. Eleganckie ubrania, udekorowany strół wprawił wszystkich w podniosły nastrój. Po wspólnym świątecznym posiłku, dzieci z grupy starszej przygotowały krótki, wiosenny program artystyczny dla maluchów i personelu. Zwieńczeniem dnia, było długo wyczekiwane polowanie na zajączka. W tym celu dzieci, wybrały się na spacer, podczas którego z ciekawością wypatrywały śladów naszego gościa. Jakie było nasze zaskoczenie, gdy po powrocie do przedszkola w ogrodzie czekały na wszystkich koszyczki pełne słodki upominków i nie tylko. Kolejny rok z rzędu zajączek okazał się sprytniejszy od nas. Może za rok uda nam się go spotkać. 

Tuż przed niedziela palmową starszaki poznały tradycję święcenia kolorowej palmy. Dzieci z wielką chęcią przystąpiły do wykonywania własnych palm z papieru i innych elementów dekoracyjnych. W wielkim skupieniu pojawiały się coraz to barwniejsze palmy.

11 kwietnia w poniedziałek w naszym przedszkolu odbył się dzień żółty, podczas którego na dzieci czekały warsztaty plastyczne. W grupie Biedronek to już mała tradycja, czy to święta Bożego Narodzenia czy Wielkanoc, dzieci chętni uczestniczą w zabawach plastycznych, wykonując rozmaite prace. W tym roku zaczęliśmy od zajączków zero waste, następnie każdy wydrapał wymyślony przez siebie wzór na czarnej pisance. Nie brakło też elementu rywalizacji, w zabawie drużynowej, której celem było efektowne stemplowanie zajączków na wielkim kartonie. Na sam koniec dzieci udoskonaliły swoje umiejętności operowania nożyczkami, tworząc wielkiego pisklaczka. 

Nasza koleżanka Malwina wzięła udział w Śląskim Beraniu prezentując wiersz "Pan Hilary" oczywiście w gwarze śląskiej. Starania i wykonanie dziewczynki zostały doceniony,a  jej wysiłek nagrodzono 2 miejscem. Gratulujemy Malwinko! 

11.04.2022 (poniedziałek) zorganizowano w naszym przedszkolu żółty dzień. Wszystkie dzieci były tego dnia ubrane na żółto lub miały jakieś żółte elementy na swoim ubranku. Tego dnia czekało dużo zabaw Wielkanocnych na nasze przedszkolaki, podczas których było dużo śmiechu i radości.

08.04.2022 (piątek) nasze przedszkole wzięło udział w Akcji Sprzątania Świata. Poprzedzone było one krótkim wprowadzeniem podczas zajęć. Dzieci przypomniały sobie zasady segregacji śmieci i zachowań proekologicznych. Później wszystkie przedszkolaki wybrały się z nauczycielkami na plac wiejski w Górażdży w okolicy przedszkola, gdzie zbieraliśmy odpady z chodników i trawników. Nasze przedszkolaki udowodniły, że każdy może zadbać o otaczającą nas przyrodę.

W niedzielę 3 kwietnia dzieci miały okazję zaprezentować swoje umiejętności taneczne na Kiermaszu Wielkanocnym w Gogolińskiej Hali Blautów. Występ rozpoczął sie wiosenną piosenką z przemarszem. Dzieci zatańczyły do znanej i energicznej piosenki "Papaya" U.Dudziak z wykorzystaniem kolorowych pompnów. Nie zabrakło też współczesnej muzyki, a także tej bardziej klasycznej. Występ na tak dużej scenie, przed ogromną publicznością to dla naszych przedszkolaków wielkie wyzwanie, z którym świetnie sobie poradziły wszystkie dzieci.

31 marca Róża jako reprezentanka grupy starszej wzięła udział w Gminnym Konkursie Recytatorskim pod patronatem Burmistrza Gogolina. Róża miała okazję wyrecytować wiersz Jana Brzechwy "Kaczka Dziwaczka". Po burzliwej naradzie, jury zadecydowało przyznać wszystkim przedszkolakom miejsce pierwsze, doceniając trud i starania dzieci włożone w przygotowanie do konkursu. Gratulujemy Róży odwagi i zdobytego I miejsca! 

 

A no na przykład z własnej hodowli. Po serii zajęć dydaktycznych i pogadanek odnośnie ekologicznej żywności, dzieci przeszły do działania. Założenie własnego ogródka sprawiło naszym przedszkolakom wiele radości, a jednocześnie pozwoliło utrwalić zdrowe nawyki żywieniowe. W naszym przedszkolnym ogródku dzieci zasiały rzodkiewki, salatę, marchew,  rzeżuchę, pomidory czosnek, szpinak, koperek i szczypiorek, który jako pierwszy dał nam plony. Z ochotą ląduje na kanapkach, wzbogacając  śniadanie przedszkolaków. Codzienne pielęgnowanie ogródka i obserwacja postępów sprawia, że dzieci z wielką ekscytacją czekają na kolejne warzywa i roślinki.

22 marca nasze MOTYLKI samodzielnie zasadziły nasiona. Motylki podczas zajęć edukacyjnych dowiedziały się jakie są niezbędne warunki do rozwoju roślin. Nasz ogródek na oknie to doskonałe miejsce do prowadzenia bezpośredniej obserwacji roślin podczas której, dzieci poznawają cykl rozwojowy roślin oraz uczą się systematyczności w pielęgnowaniu i codziennym podlewaniu kiełkujących nasion. Przedszkolakom bardzo podoba się codzienna obserwacja.

21.03.2022 (Poniedziałek) nasze przedszkolaki uroczyście przywitały Wiosnę. Tematem przewodnim tegorocznego pierwszego dnia wiosny była ekologia, dlatego wszystkie dzieci przyszły tego dnia do przedszkola ubrane w własno zaprojektowanych strojach. Oczywiście pięknie przystroiliśmy gaik, z którym przeszliśmy uroczystym przemarszem przez ulice Górażdży.

Aż tu niespodzianka, bo któregoś ranka, wreszcie przyszedł na to czas! 

Po wielkim odliczaniu, nastał długo wyczekiwany pierwszy dzień wiosny, który przywitał nas wiosennym słońcem. W tym dniu w naszym przedszkolu odbył się pokaz mody recyklingowej. Dzieci wykorzystując najprostsze przedmioty tj. kartony, butelki, worki na śmieci lub zakrętki stworzyły niebanalne i kolorowe stroje wiosenne. Z wielką dumą mali projektanci, wcielili się w role modelek i modeli, którzy w rytmach wiosennych piosenek prezentowali swoje kreacje na wybiegu. Aby tradycji stało się zadość, dzieci ozdobiły gaik kolorową bibułą i wstążkami. Gdy wszystko było gotowe, w towarzystwie kolorowych pomponów, głośnych instrumentów dzieci wybrały się na wiosenny przemarsz - ogłaszając mieszkańcom Górażdży pierwszy dzień wiosny. Po drodze udało Nam się odwiedzić panie Seniorki w świetlicy wiejskiej i wspólnie przywitać nadchodzącą porę roku śpiewem. 

Tak brzmiał tytuł spektaklu, który nasze przedszkolaki miały okazję obejrzeć w ostatni czwartek w Krapkowickim Domu Kultury. Po przyjeździe do Krapkowic, dzieci miały okazję pospacerować po mieście i zjeść drugie śniadanie na rynku w okolicy fontanny. Jednak bez wątpienia najwięcej wrażeń dostarczył dzieciom spektakl, który był pełen efektów dźwiękowych, magicznego oświetlenia oraz niesamowitych postaci w barwnych strojach. 

08 marca to bardzo ważna data. Wtedy swoje święto obchodzą wszystkie kobiety, zarówno duże jak i te małe. W tym szczególnym dniu nasze dziewczyny przyszły przebrane za księżniczki, natomiast chłopaki za rycerzy, królewiczów i superbohaterów. Dziewczynki musiały tego dnia zdać egzamin na Księżniczkę, dlatego dostawały do wykonania różne zadania. Chłopaki obserwując nasze dziewczynki stwierdzili, że wszystkie zasłużyły na miano super Księżniczki. Po licznych zabawach przyszedł także czas na życzenia i upominki. Nie obyło się także bez pysznego poczęstunku dla naszych Motylków.

MAM TĘ MOC,
MAM TĘ MOC!

Tego dnia nasza sala zamieniła się w Królestwo Arendelle, a wszystkie dzieci od progu witała Elsa, która przygotowała serię zabaw dla wszystkich przybyłych księżniczek, Olafów i Kristoffów. Zimowa aura towrzyszyłą wśród wielu zabaw. Jednak największą niespodzianką dla wszystkich dzieci okazała się wizyta Olafa i Anny. Dzieci zaprosiły przybyłych gości do wspólnego tańca i zabawy. Następnie każdy mógł wykonać sobie pamiątkowe zdjecie. Nie brakło też drobnych upominków dla wszystkich dziewczynek i słodkiego poczęstunku, który jeszcze bardziej umilił ten dzień. 

Dzisiaj tylko liczy się
to, kto ile pączków zje!

24.02.2022 (czwartek) był bardzo słodkim dniem, ponieważ był to Tłusty czwartek. Dzieci w tym dniu poznały tradycję i obrzędy związane z tym świętem. Odbyły się zabawy muzyczno –ruchowe, taneczne oraz zabawy plastyczne. Oczywiście w tym dniu nie mogło zabraknąć pączków.

W naszym przedszkolu stosujemy zasadę "zero waste" i wiedzą tą wszystkie przedszkolaki. Dlatego też po zakończonym karnawale balony służące jako dekoracja zostały wykorzystane do zajęć dydaktycznych. Utrwalanie stosunków przestrzennych, wyrażanie swoich emocji, rozwijanie reagowania na sygnał i wiele innych korzyści czerpały nasze dzieciaki z balonowych zabaw. Na koniec nastąpiło to na co wszyscy czekali najbardziej - balonooooowe szaleństwo. 

Jak obyczaj każe - w tłusty czwartek wszyscy mieliśmy ochotę na zjadanie dużej ilości pączków. Tego dnia zaprosiliśmy do przedszkola niezwykłego gościa - krasnala "Pączka". Spotkanie z "Pączkiem" było wypełnione radością, śpiewem, rozmowami i dużą porcją śmiechu. Wspólnie ustaliliśmy, że przejadanie się słodkościami nie służy naszemu zdrowiu. Kiedy gość się z nami pożegnał my degustowaliśmy pyszne pączusie, ale każdy wie, że słodyczami się częstujemy, a owocami i warzywami się zajadamy.

IMG 20220217 091354

W grupie "Motylki" świętowano Dzień kota. Dzieci wysłuchały wiersza J. Tuwima pt. "Kotek" i nauczyły się na pamięć pierwszej zwrotki. Bawiły się do piosenki "My jesteśmy małe kotki", a następnie musiały zdobyć pożywienie (myszki i rybki), jak przystało na prawdziwe kotki, wykazując się przy tym zręcznością i koordynacją.

Karnawał to czas pełen radości i zabaw. Nasze przedszkolaki już z niecierpliwością czekały na wielki Bal Karnawałowy w przedszkolu i oto 18.02.2022 (piątek) nadszedł ten długo wyczekiwany moment. Wszystkie dzieciaki powyciągały z szaf swoje piękne przebrania i przyszły wystrojone do przedszkola na Bal Karnawałowy. W naszym przedszkolu w tym wyjątkowym czasie sale zamieniły się w sale balowe, pełne różnobarwnych ozdób i balonów. W tym roku motywem przewodnim w grupie Motylków były klauny. Nasza sala była wystrojona bardzo kolorowo i było mnóstwo klaunów. Do przedszkola przybyły kolorowe wróżki, dzielni super bohaterowie, piękne królewny i wiele innych tajemniczych osób. Dzieci wspólnie tańczyły i brały udział w przygotowanych konkursach. Dzień ten był pełen wrażeń, uśmiechów i zabawy. Wszystkie dzieci były bardzo zadowolone i miały szerokie uśmiechy na twarzach.

18 stycznia starszaki w karnawałowych przebraniach ruszyły w podróż w czasie, która przeniosła ich do lat 80. Charakterystyczny wystrój, neonowe oświetlenie i rytmiczna muzyka zapewniła wszystkim przedszkolakom świetną zabawę. Gorące krzesełka, "Na ziemi zostaje" to tylko część zabaw, które umiliły dzieciom zabawę na parkiecie. A dzięki uprzejmości rodziców słodki stół pękał w szwach i dzieci chętnie częstowały się przygotowanymi smakołykami. Na koniec zabawy i tańców  wszyscy stwierdzili," SZKODA, ŻE BAL JEST TYLKO RAZ W ROKU"! W takim razie rozpoczynamy odliczanie do kolejnego karnawału! 

18 lutego cała "Jedyneczka" bawiła się na balu przebierańców - było mnóstwo wspaniałej zabawy, tańców,  wężyków przy wesołej i skocznej muzyce. Dzieciaki w barwnych strojach wirowały na parkiecie od samego rana. Wszystko odbywało się przy bajecznej scenerii.

Do takiej oprawy balu w wielkiej mierze przyczynili się rodzice do których kierujemy serdeczne podziękowania. DRODZY RODZICE - za całe Wasze zaangażowanie, ofiarowane elementy dekoracyjne, słodkości - BARDZO, BARDZO DZIĘKUJEMY. Jesteście wspaniali. 

Zapraszamy do galerii "Wystrój naszego przedszkola na bal przebierańców"

Czym jest miłość? Jak się okazuje, doskonale wiedzą to nawet najmłodsi! Nasz dzień zakochanych upłynął w miłej i ciepłej atmosferze. Dzieci wykonały serię zadań grafomotorycznych i ćwiczeń rozwiających myślenie matematyczne. Znalazł się też czas na swobodne rozmowy i burze mózgów dotyczące miłości i sposobów jej okazywania.Przedszkolacy słusznie stwierdzili, że miłość sprawia, że jesteśmy szczęśliwi, a nasze życie ma sens. Symbolicznym akcentem tego dnia było rozdanie kartek walentynkowych gromadzonych od tygodnia w naszej walentynkowej skrzynce. Dzieci z radością otwierały kartki od cichych wielbicieli, a miłe słowa zapisane w walentynkach wprawiły je w jeszcze weselszy nastrój. 

14.02 obchodziliśmy w naszym przedszkolu Walentynki. W tym dniu wszyscy ubrani byliśmy na czerwono. Dzień był pełen atrakcji. Na początku segregowaliśmy serduszka według koloru, następnie tańczyliśmy w „Serduszkowy taniec połamaniec” – jest to krótko mówiąc taniec na gazecie różni się jedynie tym, że każda para dostaje wycięte serce z gazety oraz „Z serduszka na serduszko” jest to zabawa inspirowana dobrze nam znaną zabawą „Wiewiórki do dziupli”. Ponownie wykorzystaliśmy wycięte z gazet serca, które rozkładamy po sali pamiętając, że ma ich być o jedno mniej niż dzieci.  Dzieci poznały tradycje walentynkowe, dowiedziały się jak ważne jest okazywanie uczuć przyjaźni i sympatii w stosunku do innych ludzi. Dzieci otrzymały oczywiście także słodki, serduszkowy poczęstunek. Na koniec dotarła do poczta walentynkowa. Wszystkie dzieci otrzymały piękne walentynki z których bardzo się cieszyły.

Podczas drugiego tygodnia ferii zimowych omawialiśmy tematykę zdrowego jedzenia. Nasze MOTYLKI przez cały tydzień dowiadywały się na czym polega zdrowa dieta. Samodzielnie układały z prawdziwych produktów piramidę zdrowego odżywiania, same robiły sok z jabłek, koktajl z truskawek, lemoniadę oraz pyszną sałatkę owocową. Poznawały także wartości zdrowotne warzyw i owoców. Dzieci poprzez zabawę poznawały i utrwalały zasady zdrowego odżywiania.

Dnia 9.02 obchodziliśmy "Międzynarodowy Dzień Pizzy". Dzieci poznały jak powstaje ten kultowy włoski placek i jakich składników potrzeba, aby go przygotować. Tego dnia nie zabrakło również zabaw ruchowych związanych z pizzą. Dzieci projektowały z gotowych elementów swój kawałek pizzy takiej jak najbardziej lubią. Kulminacyjnym punktem tego wyjątkowego dnia było oczywiście zjedzenie przepysznej domowej pizzy przygotowanej przez nasze Panie kucharki. To był niezwykle smakowity dzień.

W pierwszym tygodniu ferii zimowych realizowała grupa MOTYLKÓW tematykę o kolorach. Poznawały i utrwalały nazwy kolorów poprzez różne czynności takie jak zabawy sensoryczne, doświadczenia, eksperymenty i ruch. Dzieci poprzez świetną zabawę utrwalały nazwy kolorów.

"JESTEŚ TYM CO JESZ!" - Takie motto towarzyszyło naszym przedszkolakom przez cały tydzień i mamy nadzieję, że zostanie z nimi na całe życie. Dzieci po zapoznaniu się z Piramidą Zdrowego Żywienia przystąpiły do aktywnego działania. Samodzielne przygotowanie potraw tylko motywowało dzieci do kosztowania i doświadczania nowych, zdrowych smaków. Czekoladowo-bananowa owsianka z mnóstwem zdrowych dodatków to drugie śniadanie wykonane przez dzieci w poniedziałek. We wtorek mali kucharze już od rana przygotowywali zdrowe śniadanie i ziołowe herbaty. W środę dzieci przygotowały kolorową i zdrową wersję pizzy. Z kolei w czwartek dzieci wykonały naturalny Sok Kubuś i pyszne lody truskawkowe. Zakończeniem naszego pysznego tygodnia były szaszłyki owocowe i fontanna z gorzkiej czekolady. Liczymy, że ten zdrowy tydzień zachęci nasze przedszkolaki do samodzielnego wykonywania wartościowych posiłków w domu. 

 9 lutego nasza grupa obchodziła pyszne święto, Dzień Pizzy. Z tej okazji od samego rana na dzieci czekało mnóstwo atrakcji i zabaw. Najpierw mali pizzermani przygotowali pyszne pizze w wersji XXL, używając ulubionych dodatków. Następnie dwie drużyny zmierzyły się w zabawie "Literkowa Pizza" , a później każdy miał za zadanie pokonać skomplikowany tor przeszkód, jednocześnie trzymając pizzę w ręce. Z racji tego, że Dzień Pizzy wypadł w Tygodniu Zdrowego Jedzenia obchodzonego w naszej grupie, dlatego dzieci wykonały zdrową alternatywę pizzy. Z pomocą pysznych owoców i smarowideł dzieci wykonały zdrowe pizze, którymi wszyscy się zajadali. 

Miesiąc luty rozpoczął się w naszym przedszkolu serią zabaw sensorycznych, które bez wątpienia wpływają korzystnie na wiele aspektów rozwoju dziecka. Sensoryczne butelki, sztuczny śnieg, brokatowy slime, pianowe wybuchy, czy wyklejanie piankowymi kształtami to tylko część propozycji, które sprawiły naszym przedszkolakom wiele radości i frajdy!

28.01.22 (piątek) nasze przedszkolaki były zobaczyć szopkę Bożonarodzeniową w Kościele błogosławionego Czesława w Górażdżach. Szopka wszystkim dzieciom bardzo się podobała.

Pszczoły, nasi mali przyjaciele. Warsztaty pszczelarskie odbyły się w ramach realizowanego projektu " Przedszkolacy z bioróżnorodnością za pan brat". Dzieci poznały życie i zwyczaje pszczół.Przekonały się jak pracowite i pożyteczne są to owady. Mogły obserwować prawdziwą pszczelą rodzinę w specjalnym szklanym ulu. Duża ilość przywiezionych przez pana pszczelarza akcesoriów wzbudziła wielkie zainteresowanie i zachęciła do aktywnego uczestnictwa w warsztatach. Na koniec każde dziecko wykonało świeczkę z wosku pszczelego i otrzymało dyplom młodego pszczelarza.

Dzień śniegu, bez prawdziwego śniegu? To nie problem dla naszych przedszkolaków. Dzieci w białych ubrania symbolizujących śniego od rana uczestniczyły w dniu pełnym atrakcji. Był czas na naukę, czyli zabawy z odczytywaniem sylab i utrwalaniem liter. Ale nie brakło też zabawy, podczas której dzieci najlepiej się uczą! Sensoryczny śnieg, śnieżyca w woreczku i uwolnienie zamrożonej śnieżynki to tylko część śniegowych aktywności. Przedszkolaki ochoczo stworzyły lodowe obrazy przedstawiające cztery pory roku zamrożone w lodzie. Zwieńczeniem zajęć było wykonanie bałwanków z plastikowych butelek, które tworzyły wspaniałą i z pewnością bardziej trwałą niż prawdziwe bałwany pamiątkę.

14 stycznia w naszym przedszkolu odbyła się kolęda w której uczestniczyły wszystkie dzieci. Malwina, Róża, Gabriel i Leon w strojach ministrantów z powagą pełnili powierzone im funkcje.  Dzięki temu dzieci mogły poznać kolejną tradycję, której celem jest błogosławieństwo gospodarzy wizyty duszpasterskiej na cały rok. Po wspólnym kolędowaniu dzieci otrzymały symboliczne obrazki. 

W ostatnim czasie przedszkolacy mieli okazję wykazania się swoimi zdolnościami w kilku konkursach. Jednym z nich był konkurs o straży pożarnej - prace przedstawiać miały strażaków w akcjach ratowniczych, ekologicznych, kulturalnych itp. Zgodnie z regulaminem nasi przedszkolacy wykonali 3 piękne prace. Dwie z nich zakwalifikowały się na kolejny - powiatowy szczebel rozgrywek. Na szczeblu gminnym wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i drobne upominki. Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy wygranej w kolejnym etapie.

Z kolei jesienią przedszkolacy zostali zaproszeni do udziału w konkursie plastycznym "Biblioteka w barwach jesieni" . W konkursie mógł wziąć udział każdy. Wiele dzieci skorzystało z zaproszenia i przygotowało wspaniałe prace. Zanim prace trafiły do biblioteki w przedszkolu została z nich utworzona okazała galeria, którą można było do woli podziwiać. W bibliotece komisja konkursowa wielu naszym przedszkolakom przyznała wyróżnienia. Wszyscy otrzymali dyplomy i książki za udział. Gratulujemy serdecznie wygranych. Podziwiamy Waszą pomysłowość i kreatywność. Dziękujemy rodzicom za współpracę.

 

Kochana Babciu i Kochany Dziadku,

W dniu Waszego Święta,

Życzymy Wam wszystkiego, co najlepsze i najpiękniejsze.

Dobrego zdrowia, nieustającej radości oraz miłości

I samych słonecznych dni.

 

https://www.youtube.com/watch?v=1ltoFZ0me78&ab_channel=PublicznePrzedszkolenr1

Czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia w naszym przedszkolu zakończyliśmy wspólną wigilią. Odbyła się ona 22.12.21. Dzieci tego dnia przyszły odświętnie ubrane. Wspólnie kolędowaliśmy, dzieliliśmy się opłatkiem, wspólnie zjedliśmy wigilijny obiad. Oczywiście nie zabrakło prezentów pod lśniącą choinką, które dzieci rozpakowały z wielką radością. Bardzo miło spędziliśmy wspólne czas w świątecznej atmosferze.

zyczenia Gorazdze 2021

Tak głosi przysłowie. Zatem nadchodzący rok w naszej grupie będzie pracowity, pełen prezentów i słodkości oraz przyjaznej atmosfery. Dzieci od samego rana zajęły się przygotowaniem naturalnych odświeżaczy powietrza z pomarańczy i goździków, a następnie wzieły udział w słodkich warsztatach przygotowując urocze choinki z wafelków i posypek. Nie zabrakło kolędowania i świątecznych zabaw przy muzyce. Dzieci z wielkim przejęciem składały sobie życzenia, dzieląc się opłatkiem, a nastęnie zaczeły tradycyjny obiad wigilijny. Dzieci z ekscytacją zajadały uszka szukajać symbolicznego pieniążka, przynoszącego szczęście na cały długi rok. A po skosztowaniu świątecznych potraw, sprytna Gwiazdka zostawiła pod naszą choineczką prezenty!

Pozwólcie, że Wam pomożemy, choć nie wszystko jeszcze możemy. Idealne przecież wszystko być nie może. Najważniejsze w święta, jest Dzieciątko Boże! I z tym oto przesłaniem wybrzmiały tegoroczne, nieco inne niż zawsze jasełka. Choroby pokrzyżowaly nasze plany, ale dzięki technologi udało się wystąpić wszystkim, nawet nieobecnym. Biedronki życzą wszystkim spokojnych świąt w gronie rodziny i bliskich. 

Kochani Rodzice,

z okazji Świąt Bożego Narodzenia

składamy najserdeczniejsze życzenia

wszelkiej pomyślności, niepowtarzalnej atmosfery,

ciepła oraz obfitości wszelkich dóbr.

Niech radość i pokój Świąt Bożego Narodzenia,

poczucie prywatnego i zawodowego spełnienia

towarzyszą Wam przez cały Nowy Rok!

Życzą MOTYLKI

15.12.2021 (środa) nasze przedszkole odwiedziło pobliski Zakład Opiekuńczo-Leczniczy. Oczywiście z powodu panującej sytuacji epidemiologicznej nie wchodziliśmy do środka, tylko dzieciaki zaśpiewany piosenki na dworze przed budynkiem. Zostały także przekazane kartki świąteczne dla każdego pensjonariusza, które wykonały dzieci z naszego przedszkola.

Grudzień minął Biedronkom bardzo pracowicie. Dzieci sumiennie wykonywały zadania z kalendarza adwentowego, jednocześnie przygotowując się do Bożego Narodzenia. Zadania były różne, ale wszystkie przyniosły dzieciom radość. Starszaki wykonały ozdoby z masy porcelanowej i pomarańczy, a także upiekły świąteczne pierniczki samodzielnie je dekorując. Przedszkolaki miały okazje poznać zapachy i smaki świąt, przygotować rozgrzewającą herbatkę i gorące kakao oraz uczestniczyć w seansie świątecznym. Z niecierpliwością czekamy na kolejny rok i kolejne zadania z kalendarza!

Grupa "Biedronki" w bieżącym roku przedszkolnym bierze udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym z j. angielskiego "English Special Days". W jego ramach został zorganizowany konkurs piosenki świątecznej "Christmas songs", w którym wzięliśmy udział. Zaśpiewaliśmy piosenkę "Christmas tree", podczas której ubieraliśmy choinkę w ozdoby, o których była mowa w tekście. Była to również okazja do nauki składania świątecznych życzeń: "Merry Christmas, Merry Christmas, Merry Christmas, Happy New Year". Na chwilę obecną czekamy na wyniki, ale już wiemy, że w konkursie wzięło udział ponad 200 placówek - zatem konkurencja jest ogromna!

Święta Bożego Narodzenia to piękny czas, w którym jest pełen radości i wzruszeń. Oczywiście ten czas jest poprzedzony intensywnymi przygotowaniami, także w naszym przedszkolu już na początku grudnia rozpoczęliśmy przygotowania do tego niezwykłego wydarzenia. Sprzątanie sali, strojenie choinki, pieczenie ciasteczek, wykonywanie karteczek świątecznych, poznawanie życzeń świątecznych w różnych językach, uczenie się świątecznych piosenek czy też poznawanie tradycji świątecznych. Dla naszych Motylków żadna praca nie jest ciężka. Poprzez wszystkie te aktywności przygotowaliśmy się do Świąt Bożego Narodzenia. Głównym motywem grudniowych zajęć był Mikołaj, choinka, prezenty, kolędy.

To było popołudnie pełne magii dosłownie i w przenośni. Dzieci miały okazję nauczyć się czarować, a wraz z Elfem magikiem wyczarowały jajeczka do ciasteczek i błyszczące bombki dla babci, talię kart dla dziadka, pieniądze dla tatusia, a dla mamy piękne perły! Jednak to wszystko to drobiazg - w porównaniu z tym co udało się dzieciom wyczarować na samym końcu - ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA Z PREZENTAMI. Śmiechom i zdziwieniu nie było końca, a radość z prezentów od naszego gościa była wielka. Dziękujemy Ci Mikołaju, do zobaczenia za roook! 

Czas Adwentu to czas odliczania do Świąt Bożego Narodzenia. Umilać nam go będą zadania z kalendarza adwentowego, który wykonał dla naszej grupy tata Vanessy. Dzieci codziennie z ekscytacją otwierają zadania i z ochotą je wykonują. Pierwsze z nich przyniosło wszystkim mnóstwo radości - a było to napisanie listu do świętego Mikołaja. Zanim dzieci przeszły do rysownia wymarzonych upominków, poznały drogę listu i sposób ich adresowania. Po wielkiej burzy mózgów dzieci jednogłośnie stwierdziły co powinno znaleźć się w krótkim liście dla Mikołaja i jego pomocników - nie zabrakło w nim pozdrowień, życzeń i podziękowań. Gotowe listy wylądowały w zaadresowanej kopercie i zostały własnoręcznie zaniesione do punktu pocztowego w Górażdżach. Róża zakupiła 3 znaczki do Finlandii i po opieczętowaniu list trafił do czerwonej skrzynki. Teraz nie pozostaje nam nic innego jak oczekiwanie na odpowiedź świetego na nasz list.

 

W oczekiwaniu na Świętego Mikołaja dzieci z grupy "Biedronki" podczas lekcji ciszy w aktywny sposób poznały jego historię życia. Zgodnie stwierdziły, że Święty Mikołaj jest godnym przykładem do naśladowania, zaś wyciszenie i refleksje podczas spotkania wprowadziły w prawdziwie świąteczny nastrój.

W noc przed Andrzejkami Czarownica z Łysej Góry ukryła w naszej sali 8 pełnych magii kopert. Dzieci, a raczej magicy i wróżki z wielką ekscytacją odnajdywały kolejno koperty, wykonując zapropnowane przez czarownicę wróżby. Magiczna studnia szczęścia, kim będziesz gdy dorośniesz, czy układanie butów to tylko część z wróżb, które przyniosły przedszkolakom mnóstwo frajdy. Nie zabrakło też wróżby z laniem wosku, a woskowe cienie przypominały dzieciom wiele ciekawych kształtów. Jak mówi tradycja Andrzejkowa to czas ostatnich zabaw przed Adwentem, dlatego w naszej grupie nie zabrakło tańców i pląsów. 

29.11.21 nasze Motylki przeniosły się do świata magicznych wróżb. Przedszkolaki poznały andrzejkowe tradycje. Atrakcjami spotkania były różne wróżby oraz konkursy takie jak wróżenie z butów, lanie wosku, losowanie butelką zawodu, jakie dzieci będą wykonywać w przyszłości. Wszystkie dzieci przyszły pięknie przebrane za czarownice i czarodzieje. Na koniec była także zabawa andrzejkowa z różnymi tańcami.

Grupa „Motylki” 25 listopada świętowała „Dzień pluszowego misia”. Tego dnia w przedszkolu zrobiło się bardzo „puchato” – każdy przedszkolak mógł przynieść do przedszkola swojego niedźwiadka. Dzień obfitował w liczne atrakcje – maluszki bawiły się do polskich i angielskich piosenek o tematyce misiowej, szczególnie zaś spodobały im się: „Five little bears” i „Osiem misiów”, podczas których trzeba było zamienić się w małych aktorów. Układały misia z części, utrwalając części ciała wraz z uwielbianą piosenką „My teddy bear”. Poznały historię dnia pluszowego misia i różne niedźwiedzie występujące w książkach i bajkach animowanych. „Motylki” zaśpiewały swoim misiom „Sto lat” w trzech językach.

Zabawy ruchowe do piosenek mały miś pluszowy, niedźwiadek, nakarm misia- zabawa zręcznościowa, misiowe kręgle - zabawa misiowymi łapami, ukladanki misiowe, miś z talerzyka papierowego, Kamischibai - teatrzyk - to tylko część z atrakcji jakie w tym dniu czekały na dzieci. Wielką niespodzianką okazała się wizyta pluszowego misia, który ochoczo bawił się z dziećmi w rytm muzyki.

W ramach programu LIFE - System zarządzania jakością powietrza w województwie opolskim gminny koordynator projektu Anna Piosek, odwiedziła nasze przedszkole, by przekazać maluchom materiały edukacyjne i zapoznać je z tematyką niskiej emisji i „domowymi” sposobami jej ograniczania. Każde dziecko otrzymało swój własny zeszyt zadań oraz zakładkę do książki.
Przy okazji dzieci poznały gatunki fauny i flory występujące w gogolińskim centrum bioróżnorodności. Pogadankę na ten temat przeprowadziła Magdalena Szewczyk z Wydziału Infrastruktury i Środowiska, obdarowując przy tym dzieci komiksami, maskotkami i grami planszowymi. 
 

Mam prawo żyć! Mam prawo być sobą! Słowa tej piosenki przyświecały nam podczas Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka. W tym dniu wszystkie dzieci ubrane były w niebieskich barwach, które symbolizują jedność dzieci na całym świecie. Dzieci poznały swoje prawa, ale też obowiązki. 

W poniedziałek świętowaliśmy w naszym przedszkolu Międzynarodowy Dzień Dziecka. 20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. Tego dnia wszystkie dzieci ubrane były na niebiesko, ponieważ niebieski to kolor UNICEF symbolizujący jedność z dziećmi na całym świecie. Podczas zajęć poznawały dzieci swoje prawa i wypowiadały się na temat swoich praw i obowiązków.

16 listopada odbył się I Konkurs Recytatorski, w którym udział wzięło ponad 20 przedszkolaków z obu grup. Dzieci z ogromnym zapałem i wielką odwagą kolejno prezentowały na scenie ciekawe wiersze. Zgromadzona publiczność była pod wielkim wrażeniem stopnia trudności i doskonałej pamięcy uczestników. Każdy z uczestników zadbał o jak najlepszą prezentację swojej wypowiedzi. Jednogłośną decyzją publiczności i komisji pierwsze miejsce należało się wszystkim! Dzieci startujące w konkursie zostały nagrodzone drobnymi upominkami, a widownia słodkim upominkiem.

Wszystkim odważnym gratulujemy, a rodzicom dziękujemy za przygotowanie kandydatów do konkursu!

Pasowanie na Przedszkolaka to bardzo ważny dzień w życiu każdego dziecka. Właśnie dzisiaj 17.11.2021 nasze Motylki obchodziły ten ważny dzień. Dzieci, które w tym roku po raz pierwszy zawitały do naszego przedszkola zostały pasowane na Przedszkolaka, a dzieci, które już chodziły do naszego przedszkola zostały pasowane na Starszego Motylka. Od rana trwały przygotowania. Dzieci przyszły odświętnie ubrane do przedszkola. Wystąpiły w pięknym występem artystycznym, oczywiście złożyli uroczystą przysięgę, po czym zostały nasze przedszkolaki pasowane. Był to bardzo uroczysty i piękny moment dla całej naszej grupy. Dzieci otrzymały na pamiątkę dyplomy, medale i prezent- róg obfitości. Był to naprawdę piękny dzień z wieloma wrażeniami. Wszystkie nasze Motylki z dużym uśmiechem i zadowoleniem. poszły do domu.

Wszystkim rodzicom z całego serca dziękujemy za zaangażowanie i współpracę.

https://www.youtube.com/watch?v=AtKV6_lJxTs&ab_channel=PublicznePrzedszkolenr1

W ramach projektu „Z bioróżnorodnością za pan brat” dzieci wzięły udział w warsztatach „Mikro leśny świat w słoiku”. W część teoretycznej dowiedziały się o ważnej roli lasu w przyrodzie, procesach jakie zachodzą w zamkniętych naczyniach oraz o zasadach pielęgnacji  miniaturowego lasu. Po tym wstępie nastąpiła część praktyczna, gdzie każde dziecko otrzymało indywidualne miejsce pracy wraz z kompletem materiałów niezbędnych do zrealizowania pięknej i niepowtarzalnej wizji lasu w słoiku.

Te słowa piosenki rozbrzmiewały podczas Apelu z okazji 103 rocznicy Odzyskania przez nasz kraj Niepodległości. Dzieci w galowych strojach i podniosłych nastrojach uczciły to ważne Polskie święto występując z krótkim programem artystycznym. Niezwykle uroczystym momentem było odspiewanie przez wszystkich przedszkolaków i przybyłych gości Hymnu Narodowego. Nasza uroczystość była dobrą okazją do oficjalnego wbicia nowych tabliczek dla 3 drzew zasadzonych przed naszym przedszkolem. Drzewa te noszą imiona wielkich Polaków: Karol na cześć papieża Jana Pawła II, Mikołaj na cześć astronoma Mikołaja Kopernika oraz Fryderyk na cześć kompozytora Fryderyka Chopina. Dzięki uprzejmości pani Marii Poli radnej gminy Gogolin, pani Moniki Wojtalli prezesowi Stowarzyszenia "Skalna wieś" Górażdże, a także pani Ireny Harmansy członkowi Rady Sołeckiej drzewa zyskały nowe tablice z podpisem.

We wtorek 9 listopada w grupie „Biedronki” obchodzono Dzień Jeża. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek o życiu jeży, ich zwyczajach, wyglądzie, pożywieniu. Ku ich zaskoczeniu – jeże nie noszą jabłka na swoich kolcach, taki obraz jeża został utrwalony w bajkach, na obrazkach i jest przekazywany kolejnym pokoleniom. Dzieci chętnie dzieliły się swoją dotychczasową wiedzą na temat tych zwierząt. Biedronki miały okazję nauczyć się rysować jeża do wiersza, a następnie wykorzystać te umiejętności podczas rysowania na podany temat. Zajęcia zintegrowano z językiem angielskim – Biedronki utrwaliły sobie części ciała oraz zaśpiewały piosenkę „Happy Hedgehog”. Na końcu na dzieci czekała „Jeżowa fotobudka”.

26.10.2021 (wtorek) odbył się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Gogolinie konkurs z języka niemieckiego „Ein kreatives Treffen mit Musik und Poesie in der Gemeinde Gogolin”. Malwinka z grupy Biedronek reprezentowała nasze przedszkole z piosenką „Guck mal diese Biene da’’. Oczywiście spisała się na medal. Dziewczynka, która brała udział została także nagrodzona od organizatorów konkursu, za które bardzo dziękujemy

2 listopada dzieci z grupy "Biedronki" uczestniczyły w lekcji ciszy wg M. Montessori. Przeniosły się podczas opowiadania nauczycielki do jesiennego lasu i spotkały jego mieszkańców. W ciszy podawały sobie misę ze świecami, słuchając jedynie odgłosów jesiennej przyrody. Na końcu każde dziecko mogło "poczuć" las za pomocą dotyku i przejść bosymi stopami po ścieżce Sensorycznej.

Czy może być coś piękniejszego niż złota jesień w lesie? Starszaki zgodnie stwierdziły, że jesień jest najpiękniejszą, a z pewnością najbardziej kolorową porą roku. Lornetki posłużyły dzieciom do wnikliwych obserwacji i poszukiwań ptaków, które zimę spędzają w Polsce. Dzieci czerpły energię od drzew i łapały witaminę D wygrzewając się na jesiennym słoneczku. Po powrocie do przedszkola dzieci z ciekawością przyglądały się liściom różnych drzew zatopionych w akrylu. Wyprawa ta miała na celu kształtowanie umiejętności obserwacji roślin i ptaków poprzez lornetki, a także rozbudzanie zainteresowań bioróżnorodnością pojawiających się jesienią roślin. 

Wzorem wcześniejszych lat nasza placówka wzięła udział w organizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej akcji "Przedszkole pamięta". Celem akcji jest upamiętnienie ważnych rocznic oraz wydarzeń historycznych. Nasze przedszkolaki nie zapomniały o święcie Wszystkich Zmarłych. Z tej okazji starszaki wybrały się na cmentarz, gdzie zapaliły znicz pod krzyżem w celu upamiętnienia wszystkich zmarłych, a zwłaszcza tych zapomnianych. Maluchy również zapaliły symboliczne światełko dla zmarłych.

25 października nasi przedszkolacy uczestniczyli w ciekawych warsztatach , które doskonale wkomponowały się w realizację projektu "Przedszkolacy z bioróżnorodnością za pan brat". podczas zajęć dzieci wielozmysłowo poznawały różne elementy środowiska przyrodniczego, bogaciły wiedzę na ich temat, a co najważniejsze samodzielnie komponowały swój  "las w szkle", korzystając z wcześniej poznanych darów natury. Swój  "mini ogród" każdy zabrał do domu. 

Życzymy powodzenia w pielęgnacji roślinki i dużo radości podczas dalszych obserwacji.

Wy nie wiecie, a ja wiem jak rozmawiać trzeba z psem! Nasze zajęcia rozpoczęły się od krótkiej pogadanki dotyczącej prawidłowego traktowania zwierząt. Dzieci wykazały się ogromną wiedzą i empatią w tym temacie. Nie zabrakło też ćwiczeń utrwalających stosunki przestrzenne i koordynację ruchową z wykorzystaniem pluszowych psiaków. Dzieci ułożyły puzzle, z których wyłoniły się ulubione pieski z bajek. Jednak kulminacyjnym punktem tego dnia było podsumowanie zbiórki karmy dla Schroniska dla Zwierząt w Opolu. Dzięki zaangażowaniu rodziców i mieszkańców Górażdży zebraliśmy ogromną ilość karmy, kocy i najpotrzebniejszych rzeczy. Rodzice Wiktori z przyjemnością zawieźli zgromadzone produkty do Schroniska. Z tego miejsca SERDECZNIE DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM ZA OKAZANE SERCE DLA BEZDOMNYCH ZWIERZAKÓW!

25.10.21 obchodziliśmy Światowy Dzień Kundelka. Z tej okazji przedszkolaki przyniosły swoje ulubione maskotki pieski, zdjęcia i każdy był ubrany w ubranko z psim motywem. Każdy zaprezentował swojego pieska. Dzieci wesoło bawiły się przy piosenki o pieskach, uczestniczyły w zabawach. Wysłuchały bajeczek, których bohaterem były pieski. Potem przyszedł czas na pracę plastyczną. Każde dziecko wykonało psa. 

22.10.2021 (piątek) odbył się z naszym przedszkolu DZIEŃ DYNI. Wszystkie dzieci przyszły tego dnia ubrane na pomarańczowo. Został też ogłoszony konkurs na najwspanialszą dynię, tego dnia nasze przedszkolaki miały przynieść pięknie udekorowane dynie. Wszyscy zaprezentowali swoje przygotowane dynie po czym stwierdziliśmy, że wszystkie są tak wspaniałe, że wszystkie dzieci zasłużyły na pierwsze miejsce. Oczywiście nie brakowało różnych zabaw z dyniami, a także pysznych przysmaków z dyni, które nam rodzice przygotowali za które serdecznie dziękujemy. Były naprawdę przepyszne. Ten dzień był naprawdę udany i wszystkie dzieci były bardzo zadowolone.

ZAPRASZAMY DO OGLĄDANIA :)

Pomarańczowy kolor towarzyszył starszakom przez cały dzień w postaci dyniowych dekoracji, ubrań i dyniowych smakołyków. Dzieci dzięki swojej kreatywności i pomocy rodziców, stworzyły dyniowy kącik wykonując niezwykle pomyslowo i ciekawie ozdobione dynie. Nie zabrakło zabaw ruchowych oczywiście z użyciem dyni,a z wykorzystaniem słoików dzieci wykonały lampiony dyniowe. Najbardziej wyczekiwanym momentem dnia była degustacja i poznawanie nowych smaków, dzięki uprzejmości rodziców, którzy zadbali o nasz kącik słodkości. Pamiątką pozostałą po święcie dyni będzie zdjęcie wykonane w specjalnie przygotowanej dyniowej scenerii.

Dnia 15.10.21 w naszej grupie odbył się „Dzień czystych rąk’’. Celem tego dnia było uświadomienie dzieciom jak duże znaczenie dla zdrowia ma mycie rąk. Poznali różne rodzaje mydeł oraz uczyli się jak prawidłowo myć ręce. Na koniec zajęć każde dziecko zrobiło sobie jeszcze własnego Mydłomena. Dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach.

14.10.2021 obchodziliśmy Narodowy Dzień Edukacji. To wyjątkowy dzień dla wszystkich pracowników oświaty. Z tej okazji nasze przedszkolaki wystąpiły z pięknym programem artystycznym dla swoich Pań. Dzieci chciały podziękować swoim paniom za życzliwość, uśmiech, dobre słowo, czyste sale, pyszne posiłki i wszelki trud włożony w ich wychowanie. Były tańce, piosenki oraz życzenia i prezenty. Był to naprawdę piękny dzień.

28.09.2021 nasze przedszkolaki mogły obcować z teatrem oglądając niezwykły spektakl przygotowany przez Katolicki Teatr Edukacyjny z Krakowa „Świat bajek on-line”, który połączył świat filmu ze światem teatru i zaprezentował nam cztery wspaniałe bajki: „ Pinokio, Sindbad, Pocahontas, Królowa śniegu”.

Ze względów bezpieczeństwa spektakl poprowadził jeden aktor przy użyciu sprzętu audiowizualnego i z wykorzystaniem efektów specjalnych –sztuczny śnieg, bańki mydlane, które bardzo przypadły naszym przedszkolakom do gustu.

Było ciekawie, wesoło ,a na koniec każdy otrzymał upominek książeczkę z różnymi zadaniami oraz wspaniałe zakładki do książki. Spektakl na długo pozostanie w pamięci dzieci.

Przedszkolaki z grupy "Biedronki" miały możliwość wcielenia się w rolę piratów z okazji dnia chłopaka. Na wszystkich nowo pasowanych piratów czekały niesamowite przygody i moc wrażeń. Przedszkolacy z entuzjazmem i ekscytacją podejmowały się kolejnych zadań tak, aby jak najszybciej odnaleźć ukryty skarb, którym okazały się oczywiście.... zlote monety. 

Tego dnia wszystkie starszak przyszły ubrane w barwach czerwono-zielonych symbolizujących pyszne i zdrowe jabłka. Dzieci ochoczo przynosily pyszne odmiany jabłek wzbogacająć nasz przyrodniczy kącik. Dzień jabłka zaczęliśmy od matematycznych zabaw - przeliczanie owoców, dodawanie i odejmowanie, układanie i odtwarzanie wzorów. Każdy przedszkolak mógł wcielić się w rolę przenosząc jabłko w zabawie dramowej, które co chwile przybierało inną postać - surowego jajka, wielkiego ciężaru, lekkiego piórka. Najbardziej wyczekiwanym punktem zajęć było samodzielne przygotowanie soku jabłkowego, dzieci z radością umyły i pokroiły jabłka, a potem przygotowały sok, który wspólnie degustowaliśmy. 

Dzień chłopaka w grupie „Motylki” odbywał się w tym roku pod hasłem „Psi patrol – bezpieczny patrol”. Doskonale znana dzieciom i uwielbiana przez nich bajka stała się inspiracją do przeprowadzenia zajęć na temat numeru alarmowego 112. Jak wiadomo, pieski ratują świat przed niebezpieczeństwami, więc muszą też koniecznie znać ten numer. Dzieci młodsze bardzo szybko przyswoiły sobie wiadomości dotyczące służb ratunkowych i sytuacji, w których trzeba wezwać pomoc. Motylki wykonały „zegarki mocy”, które świadczą o nabytych przez nich umiejętnościach. Na zakończenie chłopcy zostali obdarowani upominkami, oczywiście w temacie „PSI PATROL”.

Co roku najmłodsze dzieci obchodzą swoje święto – Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Ten szczególny dzień przypada 20 września. W tym szczególnym dniu w naszym przedszkolu na dzieci czekało wiele atrakcji. Motyw przewodni tego dnia był BAJKOWY DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA. Dzieci mogły się przebrać w strój swojej ulubionej postaci z bajki. Przedszkolaki uczestniczyły we wspólnych zabawach, konkursach i grach zespołowych. Gościem specjalnym był przyjazny Dinozaur, który razem z dziećmi przeszedł korowodem ulicami naszej wioski. Było wesoło i bajecznie. Nie brakowało uśmiechu i radości oraz słodkiego poczęstunku.

Po wizycie i pogadance w straży, przyszedł czas na spotkanie z pozostałymi przedstawicielami służb mundurowych. Jako pierwszy zjawił się ratownik medyczny, któy przekazał dzieciom podstawowe informacje dotyczące ratowania życia i zdrowia. Juz teraz każdy przedszkolak wie jak opatrzyć ranę, jak zareagować gdy ktoś zasłabnie,a nawet jak ułożyć pozycję boczną. Z kolei pan policjant przekazał dzieciom cenne wskazówki dotyczące bezpiecznego zachowania na drodze i nie tylko. Doskonale wiemy, że przechodzimy przez jezdnię w wyznaczonym miejscu, nie ufamy obcym, a gdy spotkamy groźnego psa to przyjmujemy pozycję żółwia. W ramach prezentu każdy przedszkolak dostał książeczkę zawierającą wszystkie najpilniejsze zasady. Ostatnie spotkanie, to wizyta niespodzianka jednego z rodziców, który wykonuje zawód żołnierza. Dzieci miały mozliwość dowiedzieć się czy na codzień zajmuje się żołnierz saper, jak wygląda codzienna rutyna w wojsku i ile pompek trzeba zrobić by dostać się do wojska. To był bardzo ciekawy i niosący za sobą mnóstwo przydatnej wiedzy tydzień. 

Tym okrzykiem przedszkolaki wiwatowały podczas spaceru w towarzystwie pluszowego Dinusia, który był jedną z licznych niespodzianek. W dni swojego święta  przedszkolaki zaczęły dzień od ulubionych zabaw z chustą i kulkami. Po śniadaniu dzieci wybrały się do OSP w Górażdżach na spotkanie ze strażakiem. Tym spotkaniem dzieci zapoczątkowały tygodniowy cykl zajęć o bezpieczeństwie. Dzięki uprzejmości kierownika straży, dzieci poznały każdy zakamarek remizy, wszystkie informacje związane z pracą strażaka, a nawet wnętrze wozu strażackiego. Po powrocie do przedszkola dzieci zagrały w grę "Ciepło-zimno" jednocześnie poszukując słodkich upominków. A quiz wiedzy o przedszkolu umożliwił dzieciom zdobycie odznak super przedszkolaka.  A największą frajdą dla wszystkich dzieci była możliwość przebrania się w strój strażaka, policjanta lub lekarza. 

15 września dzieci z grupy Motylki obchodziły Międzynarodowy Dzień Kropki. Tego dnia bez wyjątku nasze ubrania wypełnione były kolorowymi kropkami. Dzieci wysłuchały opowiadania, jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki, oraz brały udział w różnych zabawach z motywem kropki, tworzyły kolorowe krokowe prace plastyczne. Było kolorowo, kropkowo i radośnie.

16.09.21 był bardzo ważnym dniem dla naszych Motylków, ponieważ jechały one razem ze swoimi rodzicami na wycieczkę do Hoplandii do Opola. Celem wyjazdu była integracja grupy jak i rodziców. Pierwszą atrakcją była jazda autobusem, a następnie zabawy i szaleństwa w Hoplandii. Wszyscy przyjechali bardzo zmęczeni, ale też bardzo szczęśliwi i zadowoleni.

internet

13 września starszaki z grupy Biedronek zaprosiły rodziców na wspólną wycieczkę do Stumilowego Lasu. Na miejscu czekała na dzieci przejażdżka leśnymi ścieżkami wśród ulubionych bohaterów z bajek, wizyta w wiosce indiańskiej oraz świetna zabawa w lasku pełnym niespodzianek. Po skończonej zabawie na wszystkich czekała kiełbaska z grilla i poczęstunek w miłej atmosferze. Był to aktywnie spędzony dzień na wspólnej integracji i świetnej zabawie.

Dzien kropki to nie święto błahego symbolu graficznego, a dzień, w którym główną uwagę skupia się na kreatywności, pewności siebie i wierze w swoje umiejętności oraz możliwości. Dlatego w ramach przypomnienia dzieci wysłuchały dobrze im znaną opowieść o małej Vashti i rozpoczęły burzę mózgów dotyczącą swoich talentów i wymarzonych sukcesów. Nie zabrakło też kreatywności, którą dzieci wykazały się podczas robienia drzewa pomysłowości oraz pracy plastycznej wyklejanej oczywiście kropkami. 

zebranie

DRODZY RODZICE!

Uprzejmie informujemy, iż dnia 3.09.2021r.(tj. piątek) o godz. 16.00 odbędzie się zebranie dla rodziców,

na którym omawiane będą sprawy organizacyjne dotyczące funkcjonowania przedszkola

oraz poszczególnych grup w całym roku szkolnym.

Prosimy o niezawodne przybycie.

Na zebraniu obowiązuje zasłonięcie ust i nosa maseczką.

Prosimy, aby ze względów organizacyjnych na zebranie nie przyprowadzać dzieci.

Z góry dziękuję za współpracę

Dyrektor

Publicznego Przedszkola Nr 1 w Gogolinie

Ilona Reinert

przedszkole1

Pierwszy dzień wakacji w naszym przedszkolu rozpoczął się pod znakiem pysznych lodów truskawowych i tanecznej muzyki. Nie zabrakło też ulubionych zabaw dzieci na wiejskim placu zabaw. Niech żyją wakacje!

Przed Państwem 13 przyszłych uczniów szkoły podstawowej, którzy zakończyli swoją edukację i zabawę w przedszkolu osiągając gotowość szkolną. Dzieci śmiało mówią o swoich planach i marzeniach. Za kilka lat z uśmiechem na twarzy wrócimy do tych zdjęć i sprawdzimy kto został nauczycielką, a kto stolarzem. Kimkolwiek zostaniecie, bądźcie szczęśliwi i spełniajcie swoje marzenia ! 

 

 image001

image002

...i jest nam jakoś smutno, bo rozstać nam się trudno. Po 4 ciekawych latach sześciolatki pożegnały się z przedszkolem. Tego dnia odbyła się uroczysta Akademia Zakończenia przedszkola dla dzieci odchodzących do szkoły. Absolwenci w galowych strojach, przedstawili ciekawy program artystyczny, tańcząc między innymi do wzruszającej piosenki z Titanica, nowoczesnej muzyki "LA, LA, LA" oraz stepując wraz z kapeluszami do rytmicznej muzyki klasycznej. Nie zabrakło też występów w językach obcych. Sentymentalnym zwieńczeniem naszej uroczystości było odśpiewanie piosenki "Przedszkola czas już minął" we wspólnym kręgu wraz z paniami. Łzom wzruszenia nie było końca. Dzieci wraz z rodzicami zostały zaproszone na opowieść " Motylki, które Biedronkami się stały i w naszym przedszkolu przez 4 lata mieszkały" - było to streszczenie kilkuletniej przygody dzieci w naszej placówce, przypominające najciekawsze zdarzenia i chwilę, do których dzieci i ich rodzice będą mogli wracać w każdym momencie. 

Po części artystycznej przyszła pora na część formalną, która zaczęła się przemową Pani Dyrektor, a zakończyła na wręczaniu dyplomów i fotoksiążek dla dzieci. Zwieńczeniem Akademii był wspólny poczęstunek podczas, którego dzieci ostatni raz wspólnie zasiadły przy stole. 

     Jeszcze raz w imieniu własnym, nauczycieli oraz wszystkich pracowników przedszkola składam naszym absolwentom i ich rodzicom serdeczne podziękowania za wszystkie wspólnie spędzone lata w naszej przedszkolnej rodzinie. DZIECIOM dziękuję za każdy wspólnie przeżyty dzień, za każdy uśmiech, Waszą ciekawość świata, wspólne zabawy, zajęcia, wycieczki i osiągnięte sukcesy. RODZICOM dziękujemy za zaufanie jakim nas obdarzyliście powierzając nam swoje dzieci. Zawsze mogliśmy na Was liczyć. Wspieraliście nas we wszystkich podejmowanych działaniach. To dzięki Waszemu zaangażowaniu mogliśmy osiągnąć wiele sukcesów.

25.06.21 (piątek) obchodzony był w grupie Motylków DZIEŃ ARBUZA. Przedszkolaki w tym dniu przyszły ubrane w kolorach arbuza, a także w motywy arbuzowe. Motylki na początku tego ciekawego dnia bawiły się w matematyczno arbuzową zabawę.  Następnie wykonały arbuza z talerzyka papierowego. Oczywiście tego dnia towarzyszyły też różnego rodzaju arbuzowe smakołyki. Dzieci same zrobiły lemoniadę arbuzową, która im bardzo smakowała. Oczywiście był też pyszny, słodziutki arbuz, oraz galaretka arbuzowa. Był to piękny i pełen wrażeń dzień, który długo wszystkim zostanie w pamięci.

Z Tobą wszystko mi gra,

Z Tobą lepszy ten świat!

Bo mogę być w nim sobą TATO!

Z Tobą mogę się śmiać,

Z Tobą jakoś mi tak po drodze TATO!

Tato jak to dobrze, że jesteś zawsze blisko i że kochasz mnie!

 

Kochany Tato - zacznę zwyczajnie,
że z Tobą w domu zawsze jest fajnie:
i w deszcz i w słotę, w smutku, w radości,
wspierasz i uczysz życia w miłości.
Dzisiaj za wszystko chcę Ci dziękować,
skromny bukiecik kwiatów darować.

Z okazji Dnia Taty najserdeczniejsze życzenia

zdrowia, szczęścia, sukcesów zawodowych i  radości.

Życzą swoim tatusiom dzieci z grupy Motylków

https://www.youtube.com/watch?v=L3L6ztcVMNY&t=66s

To tytuł książeczki, wydanej przez Urząd Miejski w Gogolinie, do której teksty i ilustracje przygotowali pracownicy naszego Publicznego Przedszkola nr 1 w Gogolinie i Górażdżach. Dziś przedszkolaki mogły w praktyce zastosować zasady bezpiecznego zachowania na drodze, które poznały dzięki tej publikacji. Podczas zorganizowanego "Dnia Bezpieczeństwa" dzieci ćwiczyły przechodzenie przez "zebrę", rozpoznawały znaki drogowe i przypomniały sobie najważniejsze numery alarmowe.

"Jak mówi nasza pani - obietnic trzeba dotrzymywać!". Dlatego w piątek odbył się obiecany dzieciom mecz, drużyna pani Beaty kontra drużyna pani Karoliny. Chłopcy w strojach piłkarskich, z barwami biało-czerwonymi na policzkach,  z dopingiem naszych cheerleaderek, na dźwięk gwizdka sędziego rozpoczęli mecz! Gol, poganiał kolejnego gola. Nie zabrakło też żółtych kartek. Walka była naprawdę zacięta, niewielką przewagą 5:3 wygrała drużyna pani Beaty. Po meczu każdy marzył o ochłodzie i odpoczynku. A, że marzenia trzeba spełniać dlatego wybraliśmy się na lody i krótki relaks na zielonej trawce w cieniu. 

Niedawno obchodziliśmy długo wyczekiwany i jeden z najbardziej ulubionych dni przedszkolaków - " Dzień Dziecka " . Chcąc dostarczyć naszym milusińskim wiele przeżyć dołożyliśmy starań, aby w tym dniu czekało na  nich wiele atrakcji.

Od samego rana przedszkole witało dzieciaki barwnym plakatem z serdecznymi życzeniami. Po wejściu do przedszkola rozbrzmiewała wesoła muzyka, a kolorowe stoisko "Loterii fantowej' zapraszało do nabycia nagród. Miło było patrzeć na uśmiechnięte buzie dzieci, kiedy los okazał się szczęśliwy i każdy dostał coś, co sprawiło mu radość. Po śniadaniu wyruszyliśmy na wycieczkę do Kamienia Śląskiego.

Pierwszym punktem był hangar z samolotami, gdzie gościnni właściciele podjęli nas bardzo serdecznie i przekazali wiele wiedzy i ciekawostek o samolotach. Wsiadając do samolotu mogliśmy się poczuć jak prawdziwi piloci.. Niespodziankę sprawił  nam Pan Burmistrz, który odwiedził nas właśnie w tym miejscu , złożył życzenia oraz obdarował słodkościami i  książeczkami, które uczą bezpiecznego zachowania się na ulicy. Warto dodać , że książeczki przygotowały nasze panie z przedszkola ( książeczki niedługo dzieci dostaną do domu )

Kolejnym punktem wycieczki było piknikowanie na polanie w parku przy zamku. tam bawiliśmy się świetnie mając do  dyspozycji piłki, obręcze, kolorową gumę i inne przybory do zabaw ruchowych. Emocji dostarczyła konkurencja w "przeciąganiu liny". Każda grupa znalazła też chwilę, aby pospacerować po parku i podziwiać piękno wiosennej przyrody.

Od początku roku szkolnego dzieci z naszego przedszkola czynnie uczestniczyły w projekcie patriotycznym realizując wiele zadań w tejże tematyce. Lista zadań wykonanych przez przedszkolaki:

1)Zapoznanie się, nauka i zaśpiewanie Hymnu Polski;
2) Piękna Nasza Polska Cała - zorganizowanie kącika o tematyce folkowej, regionalnej lub patriotycznej;
3) Apel z okazji 11 listopada - Narodowe Śpiewanie Hymnu o 11:11;
4) Piękna Niepodległa - założenie ogródka;
5) Jesteśmy Polką i Polakiem - fotobudka z regionalnym krajobrazem ( Pomnik Karolinki i Karliczka);
6) Herb naszego miasta - praca plastyczna;
7) Mam chusteczkę haftowaną - zabawa ludowa;
8) Według przepisu babci i dziadka - wykonanie z dziećmi staropolskich pierniczków wg przepisu babci;
9) Dzień Mody Patriotycznej - zorganizowanie Dnia Mody i pokazu mody patriotycznej;
10) Szlakiem historii - zorganizowanie pieszej wycieczki do miejsc zabytków kultury regionalnej - piece wapiennicze, mural z historią powstania wsi, zabytkowy wóz strażacki;
11) Być dobry jak chleb - upieczenie chleba dyniowego;
12) Biegnij Niepodległa - zoorganizowanie biegu,
13) W starym kinie - seans dawnych bajek z projektora  ( Dzień Pluszowego Misia - Bajki o Misiu Uszatku, Miś Koralgol);
14) Jak dobrze mieć sąsiada - zapozanie z historią i tradycjami Niemiec;
15) Kulinarne podróże te małe i duże - poznawanie smaków świata, przygotowanie sałatki owocowej z owoców tropikalnych i polskich;
16) Założenie Słownika Gwary Regionalnej - samodzielne wykonanie słownika gwary śląskiej;
17) Kącik Książki Patriotycznej - zorganizowanie w sali;
18) Gramy w biało-czerwone - wykonanie i uczestniczenie w gre patriotycznej " koło fortuny";
19) Każdy przedszkolak - Mały Patriota - Wielki Człowiek - Dzień Praw Dziecka. 
20) Zadanie własne - Dzień Pszczół - wykonanie 25 poidełek dla pszczół.

26 maj to jeden z najważniejszych dni dla każdego dziecka - Święto Najukochańszej Mamusi! Z tej okazji starszaki w czerwono-czarnych barwach wystąpiły dla swoim MAM! Dzieci zatańczyły w rytmie Rock & Rolla, ale nie zabrakło też klasycznej piosenki "Cudownych rodziców mam" oraz rytmów Disco-polo, przy których przedszkolaki czuły się najlepiej. Każde dziecko obdarowało swoją mamę własnoręcznie wykonaną ozdobą. 

UWAGA REKRUTACJA UZUPEŁNIAJACA- DO ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO W GÓRAŻDŻACH

WNIOSKI DO PRZEDSZKOLA- ODDZIAŁ GÓRAŻDZE NA NOWY ROK SZKOLNY 2021/2022 NALEŻY SKŁADAĆ DROGĄ INTERNETOWĄ OD 1.06.2021r. - 07.06.2021r.

LINK DO OTWARCIA WNIOSKU - https://nabor.pcss.pl/gogolin/przedszkole

PO WEJŚCIU NA STRONĘ PROSZĘ KLIKNĄĆ „WYPEŁNIJ FORMULARZ”DO FORMULARZA KONIECZNIE TRZEBA DOŁĄCZYĆ OŚWIADCZENIA, KTÓRE DOTYCZĄ PAŃSTWA SYTUACJI - ZAŁĄCZNIK DOKUMENTY

Po naciśnięciu przycisku ZAPISZ, dane zostaną zapisane w systemie. Zostanie następnie wygenerowany dokument w formacie PDF, który należy pobrać z systemu, wydrukować wraz z oświadczeniami, podpisać i złożyć w placówce pierwszego wyboru (do 07.06.2021r.)Wydrukowany formularz przed złożeniem w wybranej placówce musi być podpisany przez oboje rodziców. Dopiero po złożeniu podania w placówce, kandydat weźmie udział w procesie rekrutacji.

Podanie do publicznej wiadomości listy dzieci zakwalifikowanych – 22 czerwca 2021 r.

Podanie do publicznej wiadomości listy dzieci przyjętych – 30 czerwca 2021 r.

20.05.21 (czwartek) został nagrany filmik z występem MOTYLKÓW z okazji Dnia Mamy. Wszystkie dzieci pięknie się zaprezentowały. Podczas występu przedszkolaki recytowały śpiewały piosenki oraz zaprezentowały swoje umiejętności taneczne. Później 26.05.21 (środa) został występ przesłany i dzieci wręczyły swojej mamie piękne upominki.

https://www.youtube.com/watch?v=QFkEzSwVlJM&ab_channel=PublicznePrzedszkolenr1

23.05.21 (poniedziałek) grupa MOTYLKÓW obchodziła DZIEŃ ŻÓŁWIA. Wszystkie dzieciaki przyszły ubrane w żółwiowy kolor, czyli zielony. Poznaliśmy wygląd i nazwę żółwi występujących w Polsce. Następnie każdy założył pancerz na siebie i musiał przemierzyć tor przeszkód. Odwiedził nas także bardzo głodny żółwik, który chciał być nakarmiony przez dzieci. Na koniec tego wspaniałego dnia dzieci wykonały swoje własne żółwiki z talerza papierowego.

W piątek 21.05.21 w naszej grupie kręciło się wszystko wokół jednego tematu, mowa jest o jerzykach. Jerzyki to ptaki zasiedlające głównie miasta, gdzie gniazduje przede wszystkich na murowanych, wyższych budynkach. Budkę lęgową umieszcza się jak najwyżej, najlepiej na ścianie powyżej drugiego piętra, ale w miejscu, gdzie ptaki mają swobodny dolot. Jerzyki często gniazdują w koloniach, można powiesić dla nich kilka budek na jednym budynku. Jest uznawany za jedną z najbardziej skutecznych broni w walce z komarami. Nasza grupa otrzymała właśnie taką budkę dla jerzyków. Budki lęgowe zostały umieszczone na budynku  naszego przedszkola.

UWAGA

Przerwa i dyżury wakacyjne.

Informujemy, że w naszym przedszkolu przerwa wakacyjna będzie w miesiącu sierpniu.

W tym miesiącu w miarę potrzeb można zapisać dziecko do Przedszkola Nr 1 w Gogolinie oraz Przedszkola w Zakrzowie. Wnioski należy odbierać w placówce do której będzie uczęszczało dziecko.

Nasze przedszkole będzie pełniło dyżur w miesiącu lipcu.

Wnioski będzie można składać od 17.05-10.06.2021r.

Ze względów organizacyjnych prosimy o dotrzymanie terminu oraz przemyślaną decyzję potrzeby uczęszczania dziecka do przedszkola w okresie wakacji.

Wniosek

Klauzula informacyjna

Od 26.04 do 30.04 w naszej grupie odbywał się tydzień patriotyczny. Na początku dzieci dowiedziały się jak nazywa się kraj, w którym mieszkamy; poprzez gry i zabawy nauczyły się również symboli kraju, nazw większych miast oraz usłyszeli o historii Lechu, Czechu i Rusie. Był też czas na naukę hymnu państwowego i każdy stworzył swoją własną biało-czerwoną flagę, które zawisły wywieszone na naszej gazetce. Natomiast ostatniego dnia w piątek odbył się patriotyczny pokaz mody. Każde dziecko przyszło w pięknych biało-czerwonych strojach, które prezentowały z dumą.

Nasze grupowe Biedronki na jeden dzień zamieniły się w pracowite żołto-czarne pszczółki. Dzieci pracowicie i sumiennie uczestniczyły w zajęciach między innymi odwzorowując wzory z plastrów miodu, lub pieczołowicie zapylając kwiaty jak prawdziwe pszczoły. Nie zabrakło też zabawy przy muzyce. A żeby pomóc tym pożytecznym owadom, każdy starszak wykonał poidełko z naturalnych materiałów takich jak: gałązki, kamienie, szyszki, kora drzew, patyki, mech. Specjalnie przygotowane poidełka zostaną umiejscowione w ogrodach naszych przedszkolaków, w miejscach łatwo dostępnych dla pszczół, aby w upalne dni pszczoły mogły skorzystać z wody. 

 

Tą rymowanką rozpoczął się nasz niebieski Dzień Niezapominajki, którego celem jest promowanie walorów otaczającej nas przyrody oraz przypominanie o ochronie środowiska. Dlatego też dzieci wysłuchały bajki o Niezapominajce, która niosła za sobą piękny morał. Przyroda to życie. Podczas zajeć dzieci zamieniły się w Mimów, których zadaniem było przedstawienie opowieści pantomimicznej o wesołej i smutnej niezapominajce. W całkowitej ciszy powstała piękna historia, interpretowana przez każdego mima na swój sposób. Dzieci chcąc zrobić swoim rodzicom przysługę, wykonały Przypominajki, które zawisną na ich lodówkach. Każda przypominajka zawierała cenną wiadomość, zadanie, prośbę, o której rodzice nie mogą zapomnieć. Zwieńczeniem tego dnia była zabawa tropiąca w najbliższej okolicy, przedszkolakom podczas spaceru udało się znaleźć, aż 8 miejsc, w których rosną słynne już Niezapominajki.

W tym wyjątkowym dniu dzieci miały okazję poznać pracę Strażaków z bliska.Była to też dobra okazja do utrwalenia numerów alarmowych. Dzieci nie zapomniały także o miejscowych strażakach z OSP Górażdże.Każdy przedszkolak wykonał starannie laurkę, którą przekazaliśmy wraz z najlepszymi życzeniami strażakom!

O tym, że trzeba pomagać wiedzą nawet najmłodsze przedszkolaki. Dzieci ochoczo zbierają kolorowe nakrętki, wiedząc, że ich postawa ma wpływ na nasze środowisko. Recykling, niesienie pomocy, a przy tym świetna zabawa dla maluchów, które z pomocą pań powrzucały korki do Serca stojącego na Placu pod naszym przedszkolem.

UWAGA!

SZKOŁA MUZYCZNA W KRAPKOWICACH ZAPRASZA CHĘTNYCH NA ZAJĘCIA MUZYCZNE

IMG 20210513 WA0002

To świetna okazja do uzmysłowienia dzieciom istoty patriotyzmu. W tym dniu dzieci w biało-czerwonych barwach utrwaliły sobie najważniejsze symbole narodowe. Przy akopmaniamencie piosenki "Jesteśmy Polką i Polakiem" każdy przedszkolak miał okazję zaprezentować z dumą patriotyczny strój na biało-czerwonym wybiegu. A po krókim pokazie, przyszła pora na pozowanie w fotobudce, ktora przedstawiała dobrze dzieciom znany pomnik Karolinki i Karlika. Nie zabrakło też zabawy rytmicznej, w której dzieci miały okazję wystukiwać rytm, jednocześnie maczając dłonie w białej i czerwonej farbie. A z okazji nadchodzącego Dnia Flagi, dzieci wykonały metodą stemplowania pracę plastyczną.

Nadchodzące majowe święta były świetna okazją do wykonania kilku kolejnych zadań z patriotycznego projektu realizowanego w naszej placówce. Jedno z zadań noszące tytuł "Szlakiem historii" miało na celu poznanie zabytków kultury regionalnej, dorobku historycznego, kultury, architektury oraz tradycji. Dlatego też dzieci wybrały się na spacer wzdłuż historycznego muralu, na którym w kilku obrazach przedstawiona jest historia wsi Górażdże. Kolejno dzieci miały okazje podziwiać zabytkowe piece wapiennicze oraz starodawny wóz strażacki. 

Przedszkolaki jako następne zrealizowały zadanie "Słownik gwary śląskiej" - dzieci precyzyjnie wykonały ilustracje niezbędne do naszego słownika. Następnie po utrwaleniu nowopoznanych nazw gwary śląskiej, dzieci zadbały o podpisy na ilustracjach. Tym oto sposobem autorzy Mode Gizdy i Gryfne Bajtle stworzyły jedyny taki słownik gwary śląśkiej "Godej po naszymu".

Karolinka i Karliczek to znany w całej Polsce symbol Gogolina. Dlatego po zapoznaniu z legendą i piosenką  "Poszła Karolinka do Gogolina" dzieci odwzorowały za pomocą wyklejanki herb Gminy Gogolin.

W tym roku w Gminnym Konkursie Recytatorskim udział wzięła reprezentantka grupy starszej Milena Kowalczyk recytując wiersz Wandy Chotomskiej pt. "Łyżka" . Wysiłek włożony w naukę wiersza na pamięć opłacił się, ponieważ Milena i wszyscy jej przeciwnicy zajęli pierwsze miejsce! Dziękujemy za godne reprezentowanie naszej placówki. 

Dnia 23.04.21 obchodziliśmy w naszym przedszkolu Międzynarodowy Dzień Książki. Tego dnia wszystkie dzieci przyniosły i prezentowały swoje ulubione książki. Dzieci poznały także rodzaje jak i prawidłowe korzystanie z książek. Wszystkie Motylki zrobiły sobie także piękne i kolorowe zakładki do swoich książeczek.

22.04.21 w naszym przedszkolu świętowaliśmy Dzień Ziemi. W tym ważnym dniu powinniśmy, więc wszyscy, choć przez chwilę pomyśleć o naszej planecie, na której żyjemy i o otaczającej nas przyrodzie. Już od najmłodszych lat uczymy dzieci zasad recyklingu oraz kształtujemy w nich postawę ekologiczną. W trakcie wspólnej zabawy dzieci segregowały odpady poznając znaczenie recyklingu dla ochrony środowiska, wzięły udział w quizie ekologicznym, brały udział w ziemskiej gimnastyce i malowały kontury kontynentów farbami.

Po raz pierwszy w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Książki. Z tej okazji dzieci przyniosły swoją ulubioną książkę, o której miały okazję opowiedzieć kolegom i koleżankom. Przyniesione książki idealnie posłużyły nam w zabawie porównawczej, w trakcie której dzieci mogły wybrać najcieńszą, najgrubszą, największą, najmniejszą, a nawet tę książkę z najbardziej kolorową okładką. W ramach rozwijania umiejętności i wiedzy, dzieci poznały przeróżne gatunki książek, a następnie wzięły udział w wyścigu sportowym z książką w roli głównej. Zakończeniem naszych zajęć był SZPITAL DLA CHORYCH KSIĄŻEK. Dzieci podzielone na dwie drużyny pod nadzorem lekarza specjalisty od książek oraz pielęgniarzy i asystentów szczegółowo przebadały wszystkich pacjentów. Po wstępnej segregacji, książki zdrowe trafiły na półkę, z kolei chore poddały się leczeniu. Ta zabawa pozwoliła przekazać dzieciom istotny morał - O KSIĄŻKI TRZEBA DBAĆ! Dlatego każdy wykonał sobie bajkowe zakładki do książek, aby zagięte strony w książkach odeszły w zapomnienie!

22.04 obchodziliśmy "Dzień Ziemi", z tej okazji wszystkie dzieci przyszły do przedszkola ubrane w kolorach zielono- niebieskich. Było dużo zadań i zagadek z zakresu ekologii, nie zabrakło też zabaw ruchowych. Na koniec dzieci wykonały śmieciozaura.

Celem tego dnia jest popularyzowanie technologii informacyjno-komunikacyjnych wykorzystywanych w edukacji i nie tylko. Dlatego już od samego rana dzieci zapoznały się z najpopularniejszymi sprzętami stosowanymi w codziennym życiu takimi jak smartfon, smartwach, laptop, kamera, aparat. Z wielką ekscytacją dzieci testowały kolejno poznane funkcje telefonu lub komputera. Ale największe wyzwanie dopiero miało sie rozpocząć. Mali reporterzy otrzymali kamerę i aparat fotograficzny za pomocą, których mieli uchwycić najciekawsze momenty naszego dnia w przedszkolu. Radości było wiele i dzięki ogromnemu zaangażowaniu powstał jedyny taki reportaż, gdzie reżyserów jest tyle samo co aktorów. Do zwieńczenia Dnia Nowych Technologii idealnie przydała się nasza multimedialna tablica, na której zagraliśmy w ulubioną grę dzieci - Rysowane Kalambury. 

 

PODZIEKOWANIE 1

Historia lubi się powtarzać, tym oto sposobem nasze przedszkolaki po raz kolejny musiały zmierzyć się z wyzwaniem jakim było nauczanie zdalne. Dzieci z wielką kreatywnością wykonywały zadania, prace plastyczne oraz uczestniczyły w zabawach proponowanych przez nauczycielki. Nie mniej jednak wszyscy ogromnie się cieszymy z powrotu do przedszkola. Dlatego pragniemy podziękować wszystkim rodzicom za trud i zaangażowanie w zdalną edukację Waszych dzieci! Do zobaczenia!

Ten nietypowy, słodki dzień zyskał wielką sympatie wśród naszych przedszkolaków zarówno tych w przedszkolu jak i w domu. Dzieci z wielką ochotą wypełniały czekoladowe karty pracy, tańczyły do skocznej piosenki Chocolate, a na koniec zajadały się pysznymi deserami czekoladowymi, które zostały przygotowane przy pomocy rodziców i pań w przedszkolu.

Tuż przed samą Wielkanocą dzieci z grupy starszej postanowiły odwzorować tradycyjną pisankę, ukłądając ją na dywanie z kolorowych klocków lego. Zespołowe działanie w efekcie przyniosło ogromną, kolorową pisankę, udekorowaną wg wzoru wymyślonego przez przedszkolaki. Pomysł tak się wszystkim spodobał, że w momencie rozpoczęcia nauczania zdalnego, przedszkolaki w swoich domach wykonywały kolejne kreatywne pisanki z przeróżnych zabawek i nie tylko! 

Jedna z najpiękniejszych i najprzyjemniejszych tradycji wielkanocnych dla dzieci to „zajączek”. Przychodzi on z koszyczkiem i zostawia dla dzieci prezenty, drobne upominki i słodycze. Aby przyszedł zajączek trzeba przygotować pięknie przystrojone koszyczki. Właśnie takie przystrojone i kolorowe gniazdka było widać na naszym ogrodzie przedszkolnym. Dzieci długo i niecierpliwie czekały na dzień przyjścia zajączka. Dlatego wchodząc na ogród przedszkolny i widząc tyle koszyczków byli bardzo szczęśliwi.

Obecna sytuacja sprawiła, że Zajączek odwiedził nasze grzeczne przedszkolaki nieco szybciej. Dzieci już od rana w podniosłych nastrojach oraz eleganckich strojach oczekiwały momentu, w którym rozpoczną się poszukiwania koszyczków. Nasz dzień zaczęliśmy od uroczystego i barwnego śniadania Wielkanocnego, podczas którego dzieci miały okazję skosztować własnoręcznie wyhodowanej rzeżuchy oraz szczypiorku. Po śniadaniu przyszła pora na zabawę "Uwolnij pisanki", która była tylko rozgrzewką do kolejnego zadania, które polegało na precyzyjnym ozdanianiu jajek cekinami. Starszaki wykazały się ogromną cierpliwością i kreatywnością tworząc rożnorodne pisanki. Po skończonej zabawie, przyszedł czas na poszukiwania, którym towarzyszyło wiele radości! Na pamiątkę każdemy przedszkolakowi zostało zrobione zdjęcie w towarzystwie Zajączka Wielkanocnego.

Tuż przed świętami Wielkiej Nocy dzieci w ogromnym skupieniu własnoręcznie przygotowały wielkanocne kartki dla pacjentów górażdżańskiego Zakładu Leczniczo-Opiekuńczego. Mamy nadzieję, że ten niewielki gest, spowoduje uśmiech na twarzach podpopiecznych. Wesołego Alleluja!

Pierwszy dzień wiosny rozpoczął się w naszej stali od wspólnego ozdaniania tradycyjnego gaika.Dzieci w skupieniu przyozdobiły wszystkie gałązki, aby kolorowy gaik pięknie prezentował się w trakcie wiosennego przemarszu. Tuż po śniadaniu rozpoczął się POKAZ MODY WIOSENNEJ NA ZIELONEJ ŁĄCZCE. Dziewczynki w rytm wiosennej piosenki prezentowały swoje kwieciste spódniczki i sukienkie, z kolei chłopcy przedstawili swoje wiosenne peleryny. Nie zabrakło też wiosennych łamigłowek i zadań, a w nagrodę za poprawne odpowiedzi pani wiosna wręczyła dzieciom pachnące tulipany! W trakcie naszego przemarszu, dzieci zachęcały wiosnę do rychłego przyjścia za pomocą głośnych okrzyków, dźwięków instrumentów i kolorowych kwiatów. Zimo precz! My chcemy wiosnę! 

 

Z powodu pandemii nasze dzieci z wielkim żalem musiały zrezygnować z włączenia się akcję " Górażdże sprzątajmy, pięknie mieszkajmy" . Mimo to dzieci postanowiły utrwalić sobie zasady segregacji śmieci i z ciekawością poznały zasadę "ZERO WASTE" - która dotyczy nie marnowania jedzenia. W myśl tej zasady, dzieci wykorzystały pozostałe po śniadaniu kromki chleba i własnoręcznie stworzyły smakowite grzanki, które były pyszną przekąską w ciągu dnia. Nie zabrakło też czas na zadbanie o nasze środowisko zewnętrzne- czyli grabienie ogrodu i segregacja odpadów bio! A w ramach wyciszenia i relaksacji starszaki stworzyły wiosenną łąkę wykorzystując przedmioty z recyklingu! To był pracowity dzień.

Pierwszy dzień wiosny był u Motylków niezwykle barwny. Wszystko za sprawą wiosennych kapeluszy, które z ogromnym zaangażowaniem wykonali swoim dzieciom Rodzice. Od samego rana było bardzo kolorowo w naszej sali. Zaczęliśmy od przystrajania wiosennego gaika. Wspólnymi siłami udekorowaliśmy wierzbowe gałązki, które nieśliśmy podczas naszego pochodu ulicami Górażdży. Na początku jednak była okazja żeby opowiedzieć o swoim kapeluszu i zaprezentować go. Podczas pokazu mali modele byli jak profesjonaliści i bardzo atrakcyjnie prezentowali swoje nakrycie głowy. Następnie mieliśmy do wykonania kilka zadań dotyczących zwinności i zręczności, jak np. Przeskocz swój kapelusz, stan w kapeluszu na jednej nodze lub zasłoń buzię kapeluszem. Gdy wszystkie zadania wykonaliśmy, z piosenka pt. "Maszeruje wiosna", oczekiwaliśmy przybycia Pani Wiosny. Przyszła do nas w osobie naszej Pani Kasi i każdemu dziecku przyniosła pięknego tulipanka. Cieszymy się, że wiosna będzie już z nami, a zimę pożegnaliśmy okrzykiem "Wiosna przyszła, zima prysła".

Dziękujemy za takie piękne kapelusze dla dzieci, w które Rodzice włożyli mnóstwo czasu i pracy.

https://www.youtube.com/watch?v=wuDza1sKQL0&ab_channel=DagmarMrozek

Jak poczuć wiosnę, gdy za oknami mróz, zawierucha i śnieg? Wystarczy założyć wiosenny ogródek, tak jak zrobiły to nasze starszaki. Cebulka, rzeżucha i cała paleta zioł, to tylko część naszego ogródka. Dodatkowo dzieci same zasadziły sałatę, rzodkiewki, rukolę, kalarepę i pomidory. A żeby dodać trochę wiosennego zapachu, do doniczek dzieci posadziły żonkile, hiacynty szafirki i bratki. A teraz przed nami wielki trening cierpliwości, oczekiwanie na pierwsze przebijające się roślinki oraz dużo pracy związanej z pielęgnowaniem naszego wiosennego kącika. 

Tuż po omówieniu tematyki przedwiośnia, poznaniu nazw pierwszych pojawiających się wiosną kwiatów, dzieci wybrały się na poszukiwania oznak wiosny. Dzięki wielkiej czujności i spostrzegawczości już na wejściu do lasu Milenie i Maksowi udało się zauważyć przebiśniegi. Tuż potem dzieci znalazły pierwsze nieśmiało wyrastające pomiędzy liścmi mlecze, a w drodze powrotnej oznak wiosny było coraz więcej - przebiśniegi, krokusy, bazie i pączki na drzewach. Dzieci utrwaliły zasady zachowania w lesie, a także zostały uwrażliwione na nie zaśmiecanie lasu, ponieważ na spacerze, z wielkim smutkiem stwierdziły, że śmieci jest więcej niż oznak wiosny. Zwieńczeniem naszej wyprawy był wyścig w kaloszach, przy którym towarzyszyło dzieciom mnóstwo śmiechu.

W tegorocznym gminnym konkursie " Śląskie Beranie 2021" wzięli udział chłopcy z grupy starszej - Wojciech i Bartosz. Oboje pilnie przygotowywali się pod okiem pani Ireny Sczakiel. Choć chłopcy nie mogli osobiście zaprezentować się przed komisją jury, dali z siebie wszystko, aby nagrania z ich monologu wypadły jak najlepiej. Tym oto sposobem Wojtek recytujący wiersz " Zeflik - Kneflik" zajął II miejsce na podium, a Bartosz recytując monlog " Dawne czasy" zdobył III miejsce. 

Dnia 11 marca przypadało święto wszystkich sołtysów. Przedszolaki nie zapomniały o sołtysie Górażdży i z tej okazji odśpiewał mu wirtualne sto lat, a kartkę z najlepszymi życzeniami wrzuciły do skrzynki na listy. 

W poniedziałek 08.03 obchodziliśmy "Dzień Kobiet", wszystkie dziewczynki w tym dniu były księżniczkami. Swoje przepiękne suknie zaprezentowały na czerwonym dywanie. Chłopcy elegancko ubrani że szczególnym zaangażowaniem starali się, aby ten dzień uczynić wyjątkowo miłym. Wiele radości sprawiły dzieciom przygotowane z tej okazji zabawy.

rekrutacja

UWAGA RODZICE BARDZO WAŻNE!                

NABÓR NOWYCH WNIOSKOW NA ROK SZKOLNY 2021/2022

                   Złożenie wniosku o przyjęcie do przedszkola należy

składać drogą elektroniczną od 1.03.2021r.-15.03.2021r.

https://nabor.pcss.pl/gogolin/przedszkole/logowanie

PO WEJŚCIU NA STRONĘ KLIKNIJ „WYPEŁNIJ FORMULARZ”

DO FORMULARZA KONIECZNIE TRZEBA DOŁACZYĆ OŚWIADCZENIA, KTÓRE DOTYCZĄ PAŃSTWA SYTUACJI

-ZAŁĄCZNIK DOKUMENTY

Po naciśnięciu przycisku ZAPISZ dane zostaną zapisane w systemie. Zostanie następnie wygenerowany dokument w formacie PDF, który należy pobrać z systemu, wydrukować wraz z oświadczeniami, podpisać i złożyć w placówce pierwszego wyboru.

Wydrukowany formularz przed złożeniem w wybranej placówce musi być podpisany przez oboje rodziców.

Dopiero po złożeniu podania w placówce, kandydat weźmie udział w procesie rekrutacji.

Dokumenty:

  1. Uchwała Rady Miejskiej w Gogolinie
  2. Zarządzenie Burmistrza Gogolina z dnia 15 stycznia 2020
  3. Załącznik nr 1 - Oświadczenia

Ahh...co to był za dzień! Tuż po śniadaniu rozpoczął się długo oczekiwany konkurs " WYBORY MISS PRZEDSZKOLA" . Pięknie wystrojone dziewczynki musiały zmierzyć się z różnymi zadaniami w różnych kategoriach. I poszło im świetnie! Miss Czerwonych Ust, Miss Najszybszych Zakupów, Miss Równowagi czy Najbardziej Rozśpiewana Miss to tylko częśc zdobytych przez małe kobietki wyróżnień. Oprócz tego dziewczyny musiały przejść po czerwonym wybiegu, przespacerować się w butach na obcasie, oraz zmierzyć swoje włosy w celu wyłonienia zwyciężczyni Miss Najdłuższych Kucyków. Śmiechu było co nie miara, a nawet jedna z konkurencji polegała na śmianiu się na różne sposoby ( śmiech królewny, śmiech czarownicy). Konkurs piękności nie udałby sie bez niezawodnego jury w postaci chłopców, których zadaniem było precyzyjne notowanie wszystkich uwag. A po konkursie przyszedł czas na relaks- czyli wizyta w SPA. Relaksacyjna muzyka, zapach waniliowych świec i kąpiel stóp w soli żurawinowej. Czego chcieć więcej? Masażu! Nasi dżentelmeni staneli na wysokości zadania! A co najważniejsze nie zapomnieli o naszych Paniach i wraz z życzeniami wręczyli im wiosenne tulipany.

 

W ubiegłym tygodniu przedszkolaki przeniosły się do Parku Jurajskiego, gdzie poznawały wszystkie fakty i ciekawostki dotyczące życia dinozaurów. Zabawy matematyczne, gry planszowe czy lepienie z ciastoliny to tylko wprowadzenie do codziennych zabaw. Dzieci miały szansę stworzyć makiety przedstawiające Park Jurajski, wykonać prawdziwy wybuch wulkanu, zamienić się w paleontologów i dokonać wielkich odkryć podczas wykopalisk, a także zamienić się w lodołamaczy i uwolnić uwięzione dinozaury z jaj. Dzięki uprzejmości rodziców, w sali powstał kącik tematyczny bogaty w figurki dinozaurów, książki o tej tematyce, a nawet prawdziwe skamieliny!

Dzień dinozaura. W poniedziałek 01.03 rozpoczęliśmy niezwykłą wędrówkę poznając prehistoryczne zwierzęta. Poprzez zabawy i zadania dzieci poznawały życie dinozaurów. Wykonały wiele prac plastycznych a także edukacyjnych, dzięki temu Dzień Dinozaura przeniósł  nas na tydzień w odległy i wciąż tajemniczy świat.

17 lutego w przedszkolnej sali zagościły koty w każdej postaci. Dziecięce przebrania, kocie fotografie, książeczki z kocimi bohaterami i wiele innych! Tuż po śniadaniu dzieci zaczęły rozwiązywać kocie zagadki, które przygotował dla nich czarny kot Rademenes wraz ze swoimi kocimi przyjaciółmi. Dzieci miały do wykonania 7 zadań, a każda poprawnie wykonana aktywność nagradzana była kocią łapą. Odczytywanie kocich hielogrifów, picie mleka jak kot, kocia gimnastyka, czy odczarowanie pecha spowodowanego przez czarnego kota, to dla naszych przedszkolaków pestka i wszystkie 7 odznak zostało zgromadzone w mgnieniu oka. Zafascynowani kocią tematyką, do końca korzystaliśmy z przyniesionych przez dzieci książek, codziennie poznawaliśmy przygody różnych kotków. 

Dnia 16.02 obchodziliśmy nietypowe święto "dzien kota". W tym dniu wszystkie przedszkolaki upodobniły się do swoich czworonożnych przyjaciół, a z przyniesionych zdjęć powstała galeria. Były wesołe "kocie zabawy", takie jak: koci spacerek, kocie polowanie, rozwiązywanie zagadek, zabawy ruchowe przy piosenkach o kotach, poznanie zwrotów nawoływania kotów w językach obcych oraz utrwalenie pojęć związanych z położeniem przedmiotów w przestrzeni czyli - "wlazł kotek na płotek". Na koniec wykonały pracę plastyczną - kolorowego kotka.

Dziś w naszej grupie był radosny, czerwony, pełen miłości dzień. Świętowaliśmy Walentynki. Już sam kolor ubrań zainspirował nas do skierowania naszych myśli ku różnym określeniom miłości. Okazało się, że motywem przewodnim będzie dziś serce. Zabawa zaczęła się od szukania par serc, w których ukryły się małe i wielkie litery alfabetu. Następnie, wykorzystując muzogram wykonaliśmy walentynkowy "Clap clap song", co było ogromną radością. Dalej, działaliśmy plastycznie, malując serca na talerzykach, które wpierw zamalowalismy klejem, a potem posypalismy cukrem. Ostatnim etapem naszych zabaw była "Walentynkowa kawiarenka". Wykonaliśmy wspólnie czerwony lukier, by później ozdobić swoje dwa ciasteczka. Następnie był czas na mile spotkanie przy kawiarnianym stoliku z konsumpcja w tle. Na końcu, wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcie, by uwiecznić ten miły i pełen ciepła dzień.

15 lutego2021 roku był dla dzieci z grupy "Motylki" prawdziwym, czerwonym dniem miłości i przyjaźni. Dzieci wzięły udział w różnych zabawach związanych z walentynkami m. in.: serduszkowe memory, szukały drugiej połówki serca, rozwiązywały zagadki dotyczące bohaterów bajek oraz w zabawach ruchowych związany h również z sercem. Zrobiły dla swoich rodziców "Drzewko miłości", którego konarem była odrysowania rączka dziecka. Dzień Miłości w grupie Motylków z pewnością można zaliczyć do udanych.

Tęczowe kolory, słodki stół i ogromna girlanda z balonów to tylko część dekoracji, która wprawiła nas w karnawałowy nastrój. W kolorowej krainie, w oryginalnych przebraniach rozpoczął się bal karnawałowy. Tańce, hulańce i swawole, na końcu poczęstunek przy stole. A balony z helem sprawiły, że dzieci się świetnie bawiły. Dyskotekowe lampy, muzyka disco polo zachęciły wszystkich do tańca nawet solo. Na pamiątke zrobione zdjęcia, żeby złapać najlepsze ujęcia! To wszystko by się nie udało, gdyby wsparcia rodziców było mało!

 

OGROMNE PODZIĘKOWANIA KIERUJEMY DO RODZICÓW, KTÓRZY Z WIELKIM ZAANGAŻOWANIEM WSPARLI NASZE PRZEDSZKOLE ZAPEWNIAJĄC DEKORACJE I MATERIAŁY DO ORGANIZACJI BALU. DZIĘKUJEMY! 

Karnawał to czas radosnych zabaw i balów. Kolorowe stroje, piękny kolorowy wystrój sali i skoczna muzyka. Tak właśnie bawiły się 11.02 podczas balu karnawałowego nasze przedszkolaki. Dzieciaki dumnie prezentowały swoje stroje. Chętnie uczestniczyły w tańcach i zabawach. Dzieci były tak szczęśliwe i radosne, że jeszcze długo po zakończonej zabawie z ekscytacją opowiadały wszystkim o swoich wrażeniach.

SERDECZNIE DZIĘUJEMY WSZYSTKIM RODZICOM ZA PRZYNIESIONE DEKORACJE KARNAWAŁOWE I WŁĄCZENIE SIĘ DO ORGANIZAJI NASZEGO BALU KARNAWAŁOWEGO.

9 lutego na całym świecie uznany jest za Międzynarodowy Dzień Pizzy. Przedszkolaki z grupy Motylki również obchodziły ten smaczny dzień. Dzieci chętnie brały udział w przygotowanych na ten dzień zabawach. Wcielały się w role kelnerów, pizzermenów, tańczyły do piosenki Pizza Łasucha oraz wykonały pracę plastyczną. Nie mogło w tym dniu zabraknąć pizzy, o którą zadbały panie kucharki. Po tak pysznym obiedzie dzieci odpoczywały również na wielkim kawałku pizzy. Dzień, ten przyniósł dzieciom wiele radości, co widać na zdjęciach.

Na początku wysłuchaliśmy w słów piosenki "Włoskie wakacje" żeby dowiedzieć się, że pizza pochodzi z Włoch. Następnie zastanawialismy się, jak upiec pizze i krok po kroku omawialiśmy przebieg pieczenia. Dalej, mieliśmy okazję pośpiewać "Pizza song" i przećwiczyć takie słownictwo w języku angielskim jak pepper, cheese, tomato i mashroom. Następnie zgadywaliśmy, kto mógł się ukryć pod pizza. Potem próbowaliśmy zamówić pizze, dzwoniąc pod specjalny numer.
Kiedy w końcu się udało, poskładaliśmy kartony na pizze i zabraliśmy się za plastyczne wykonanie pizzy. Wycinanie, klejenie i wymyślanie własnej nazwy pysznego smakołyku. Udało się wykonać naprawdę wspaniale dzieła. A potem czekał na nas pyszny obiad i mieliśmy okazje skosztować pysznej pizzy Margherity.

Już po raz kolejny Maksymilian z grupy Biedronek wziął udział w konkursie plastycznym na Najpiękniejszą Kartkę Bożonarodzeniową organizowanym przez Niepubliczne Przedszkole "Dobry Start" w Strzelcach Opolskich. Wśród wielu pięknych kartek, ta wykonana przez Maksa zwyciężyła. Gratulujemy Maksowi i Pani Irenie.

Bo na świecie nie znajdziecie, takich bajek i zagadek jakie wnukom opowiada moja babcia i mój dziadek!  I tak bez końca nasze przedszkolaki mogłyby wymieniać w czym najlepsi są ich dziadkowie. Babcia i Dziadek każdemu kojarzą się z miłością, ciepłem i samymi najlepszymi rzeczami, dlatego z okazji ich święta wnuczęta przygotowały krótkie nagranie z występu oraz zimowe kule śnieżne jako upominek dla swoich ukochanych dziadków. W tym roku nie mogliśmy zaprosić dziadków do wspólnej zabawy w naszej sali, ale za to przytulasy w domowym zaciszu były dwa razy mocniejsze niż zawsze. Co to dużo mówić: KOCHAMY WAS- a świat bez Was byłby po prostu smutny!

Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły i bardzo ważny, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów i radości. Z okazji tego ważnego święta grupa Motylków przygotowała przepiękne laurki, które przekażą swoim babciami i dziadkom. Został także nakręcony filmik z występem artystycznym dzieciaków. Były to wzruszające piosenki związane ze Świętem Babci i Dziadka, oraz taniec. W imieniu Motylków życzymy wszystkim BABCIOM i DZIADKOM wszystkiego najlepszego.

...Śniegu nasypała! To właśnie dziś dzieci po raz pierwszy miały okazję do zimowego szaleństwa na śniegu! Bitwa na śnieżki, jazda na sankach i workach oraz lepienie bałwana to wszystko udało się wykonać dzieciom, zanim śnieg stopniał. Po południu po naszym bałwanie został niewielki biały ślad. Ale to nic, z nadzieją czekamy na przyjście prawdziwej zimy! 

Starodawne polskie przysłowie głosi, że "Jaki Sylwester taki cały Rok" - więc nasze przedszkolaki w roku 2021 będą pełne radości, zawsze uśmiechnięte i w wyśmienitych nastrojach! Od rana dzieci w sylwestrowych strojach bawiły się poznając noworoczne zwyczaje. Nie obyło się bez ulubionych zabaw tanecznych takich jak "Gorące krzesło" , "Taniec na gazecie" , "Tańce z balonem". Sylwestrowego szaleństwa nie było końca! Na stolikach czekał na dzieci specjalny poczęstunek. Błyszczące czapeczki, cekinowe obrusy, połyskująca girlanda i złote konfetti były idealnym dopełnieniem naszego przedszkolnego Sylwestra. Nie zabrakło też zimnych ognii i brokatowych fajerwerków na papierze. Szczęśliwego Nowego Roku! 

W tym roku rodzice naszych przedszkolaków dostali wyjątkowy prezent. Z pomocą dzieci udało nam się dochować tajemnicy i wykonać świąteczne zdjęcia, które wręczone zostały wszystkim rodzicom jako upominek świąteczny. Dzięki tej owocnej współpracy, piękne zdjęcia w bożonarodzeniowej scenerii zdobią domy wszystkich przedszkolaków. Zapraszamy do galerii naszych małych modeli i modelek.

Czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia zakończyła uroczysta Wigili w gronie najblizszych kolegów i koleżanek oraz pań. Od rana dzieci przy akompaniamencie świątecznych kolęd wykonywały samodzielnie błyszczące i kreatywne ozdoby choinkowe z patyczków. W tym dniu dzieci zasiadły wspólnie do świątecznego stołu. Przed posiłkiem, dzieci nie zapomniały o złożeniu sobie życzeń i symbolicznym podzieleniu się opłatkiem. Po obiedzie nie zabrakło też wspólnego kolędowania. Podniosła atmosfera, brzmienie kolęd, elegancko ubrane dzieci, pięknie udekorowana sala oraz cudowne prezenty pod choinką - wprowadziły nas w iście świąteczny klimat. Ogromne podziękowania należą się firmie LHOIS za darowiznę, dzięki której pod naszą choinką znalazło się wiele wspaniałych prezentów. 

17 grudnia już od samego rana w naszej sali panowała wyjątkowa atmosfera, a to za sprawą występu, do którego dzieci pilnie przygotowywały się pod okiem pań. Świąteczny nastrój podkreślały niecodzienne stroje oraz bożonarodzeniowa dekoracja sali. Mali tancerze z wielkim zaangażowaniem odtańczyli specjalnie przygotowane na tę okazję choreografie. Zaczynając od tańca z chustami do utworu "Feliz Navidad" kończąc na radosnej i skocznej piosence w języku niemieckim. Choć w tym roku zabrakło nam widowni, cieszymy się,że nagranie z występu trafiło do rodziców i bliskich dzieci, sprawiając im wielką radość.  

Dzieci chcąc sprawić radość podopiecznym Zakładu Opiekuńczo - Leczniczego w Górażdżach, przygotowały dla każdego z nich świąteczne kartki z najlepszymi życzeniami. I choć w tym roku przedszkolaki nie mogły osobiście wręczyć kartek podopiecznym i wspólnie pokolędować, dzieci mają nadzieję, że ten miły gest wywował uśmiech na twarzy chorych. Personelowi i podopiecznym dziękujemy za słodki upominek. 

Oto nadszedł długo oczekiwany dzień Wigilii. Dzieci wraz z swoimi paniami zebrały się przy choince. Wspólnie śpiewaliśmy kolędy i piosenki świąteczne, następnie dzieliliśmy się opłatkiem życząc sobie nawzajem Zdrowych i Radosnych Świąt. Po życzeniach wszyscy wspólnie zasiedliśmy do stołów, na których nie brakowało świątecznych przysmaków. Po uroczystym obiedzie, dzieciaki zjadły jeszcze ciasteczka, które upiekli dzień wcześniej. Nie zabrakło też prezentów pod choinką, które przyniosły wiele radości. W tym momencie chcemy serdecznie podziękować firmie Lhoist, za darowiznę przekazaną na zakup nowych zabawek.

W naszym przedszkolu już na początku grudnia rozpoczęliśmy przygotowania Świąt Bożego Narodzenia. Poprzez realizację tematyki kompleksowej związanej ze Świętami Bożego Narodzenia dzieci pogłębiają swoją wiedzę na temat obyczajów i tradycji bożonarodzeniowych. Głównym motywem zajęć jest Mikołaj, choinka, prezenty. Dzieci chętnie śpiewają kolędy, oraz piosenki o tematyce zimowo-świątecznej. Ostatnio nawet zostały upieczone przepyszne ciasteczka, które zostały ozdabiane przez dzieciaki i potem oczywiście zjedzone.

11.12 (piątek) był ważnym dniem dla naszych Motylek, ponieważ został nagrywany występ świąteczny. Wszystkie dzieciaki przyszły tego dnia piękne ubrane i pod okiem swoich pań został nagrany filmik, do którego nasze przedszkolaki bardzo pilnie się przygotowywały. Występ był wyjątkowy, a mali artyści w ich pięknych strojach i na tle dekoracji bożonarodzeniowej prezentowali swój repertuar, wprowadzając nas w MAGIĘ ŚWIĄT.

03.12.20 (czwartek) odbył się w naszym przedszkolu konkurs z języka niemieckiego „Ein kreatives Treffen mit Musik und Poesie in der Gemeinde Gogolin”. Z powodu panującej sytuacji epidemiologicznej w naszym kraju w tym roku organizacja konkursu wyglądała nieco inaczej. Występ został nagrany i wysłany organizatorom. Trzy dziewczynki z grupy Motylek zaprezentowały dwie piosenki. Oczywiście spisały się na medal. Dziewczynki, które brały udział dostały także upominki od organizatorów konkursu, za które bardzo dziękujemy.

 

Od samego rana w naszym przedszkolu panowała radość i poruszenie. Na początku dzieciaki znalazły kopertę od Św. Mikołaja, w którym był list oraz 4 zadania do wykonania. Po wykonaniu zadanych przez Mikołaja zadań przedszkolaki z wielką niecierpliwością oczekiwały przyjścia niezwykłego gościa. Cały czas nasłuchiwały dzwonków Świętego. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tego wydarzenia wszystkie dzieci były pięknie ubrane ubrane w czerwone mikołajowe czapeczki, oraz czerwone stroje. Mikołaj został przywitany piosenkami, które dzieci nauczyły się w ostatnim czasie. Mikołaj bardzo dziękował za pamięć, piękne wiersze i piosenki. Miło spędzony czas uświetniło wspólne zdjęcie oraz wręczenie przez Mikołaja paczek z prezentami.

 

7 grudnia nasze przedszkole odwiedził najbardziej oczekiwany gość - Święty Mikołaj z samej Laponii! Ale zanim zaszczycił nas on swoją obecnością, już z samego rana dzieci spotkała zaskakująca rzecz- ślady małych stóp, okruszki po ciastkach i wypite mleko! To całe zamieszanie spowodowane było wizytą małych Elfów, które w nocy zakradły się do naszego przedszkola i zabrały listy napisane przez dzieci dla Mikołaja, robiąc przy tym niezły bałagan. Tuż po śniadaniu, w trakcie oczekiwania na Mikołaja, dzieci postanowiły wcielić się w samego Świętego i pokonać drogę z Laponi do Polski - było przejście przez zaspy, jazda na saniach, przejazd autem w tunelu, czołganie przez pustynię, a nawet lot odrzutowcem! Dzieci mogły zmierzyć się w konkurencji "Zjedz chrupka na czas", " Wędrująca bombka" oraz "Świąteczne Limbo". Dobrą zabawę przerwał nam dźwięk dzwoneczka, który zapowiadał przyjście Mikołaja! Doczekaliśmy się, dzieci z wielką radością przywitały gościa. Nadszedł czas na zaśpiewanie piosenki, rozmowy, przytulasy, a nawet obietnice! A na koniec wyczekiwane prezenty! Do zobaczenia za rok Mikołaju. 

Dzień 6 grudnia zbliżał się wielkimi krokami, dlatego dzieci sumiennie i starannie realizowały zadania z kalendarza adwentowego, aby wszystko było gotowe na tip top! W końcu raz w roku przychodzi tak ważny gość.Zaczęliśmy od ubrania choinki, która od A do Z została ubrana przez dzieci. W ten sposób dopełniona została nasza świąteczna dekoracja. Następnie po otrzymaniu 8 listów z zadaniami od Św.Mikołaja dzieci dostały najważniejsze zadanie - napisać list! Po długich namysłach dzieci zasiadły do pracy i stworzyły dłuuuugą listę prezentowych życzeń. Choinka jest, listy czekają w skarpetach, brakuje nam tylko poczęstunku dla Świętego! Ciasteczka to nasza specjalność, a dekorowanie to najlepsza frajda (a zwłaszcza podjadanie :) )!  W ten oto sposób minął nam cały tydzień oczekiwania na Świętego Mikołaja! 

Choć nic nie wskazywało na to, że 4 grudnia uda nam się spotkać z górnikami, zaskoczyła nas wielka niespodzianka. Dzieki uprzejmości taty Nathaniela, pod przedszkolem zjawiła sie górnicza delegacja. Dzieci już od samego rana poznały warunki pracy górników, niezbędny do pracy sprzęt oraz elementy stroju górniczego. A po zajęciach miały okazję zobaczyć ten strój na żywo, a nawet zmierzyć prawdziwe czako! Dzieci z okazji święta górników odśpiewały gromkie "Sto lat" i przekazały na ręce górników kartki z najlepszymi życzeniami. NIECH ŻYJE NAM GÓRNICZY STAN!

W tym roku ten dzień obchodziliśmy inaczej niż w latach poprzednich, gdyż dzieci nie mogły przynieść swoich pluszowych przyjaciół. Nie przeszkodziło to jednak w wesołej zabawie. Dzieci poznałyhistorię powstania pluszowego misia, układały misiowe układanki, a "galeria misiowych osobistości" prezentowała najsłynniejsze misie, wśród których dzieci rozpoznały bohaterów ulubionych bajek. W tym dniu nie mogło zabraknąć tradycyjnej zabawy "Stary niedźwiedź"oraz zabawy ruchowej "Niedźwiadek" i "Mały miś pluszowy". Atrakcją były misiowe kręgle, które trzeba było zbić łapkami niedźwiadka. Misiowe małe "co nieco" zostało odnalezione przez dzieci w zabwie tropiącej - po śladach do celu. Po tak atrakcyjnie spędzonym dniu przyszła również pora na degustację misiowych przysmaków i zdjęcia w fotobudce.

W tym roku Dzień Pluszowego Misia wyjątkowo odbył się bez pluszowych misiów, na szczęście to nie wpłyneło na naszą dobrą zabawę, której było pod dostatkiem! To właśnie tego dnia dzieci w zamian za maskotki mogły przynieść samodzielnie wykonane misie.W naszym kąciku zasiadł Kubuś Puchatek z masy solnej, wielka piniata w kształcie niedźwiedzia, misie z modeliny, gliny, papieru i skarpetek lub ręcznika. Dzieci z ochotą prezentowały swoje dzieła, a potem w skupieniu wysłuchały opowieści o powstaniu Dnia Misia. Nie zabrakło też tańców do piosenki o naszym pluszowym przyjacielu. Po zabawie przyszedł czas na misiowe łamigłówki i zdjęcia w misiowej fotobudce. A na zakończenie powrót do przeszłości wraz z bajkami "Miś Uszatek" i "Miś Coralgol" 

"Mam prawo żyć, mam prawo być sobą" - to właśnie te słowa zostały głośno i świadomie wyśpiewane przez naszych przedszkolaków. W dniu 20 listopada, gdy obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka, dzieci z obu grup poznały wszystkie swoje prawa. Starszaki wybrały się na "wycieczkę" do Wesołej Krainy Zabaw pełnej śmiechu i radości, do czasu wizyty niemiłego gości Olafa. Olaf decydował o tym kto może się z nim bawić, a kto nie. Przerywał bezstroską zabawę dzieci, kierując w ich stronę niezbyt przychylne komenarze dotyczące wyglądu. Ten krótki eksperyment uzmysłowił dzieciom fakt, że NIKT nie ma prawa decydować za nie i oceniać na podstawie wyglądu. Po wspólnej burzy mózgów, doszliśmy do wniosku - czy mały czy duży, czy chudy czy gruby - KAŻDY MA TAKIE SAME PRAWA!

Każde dziecko ma prawo do MIŁOŚCI - z tym zdaniem zgodziły się wszystkie dzieci, a w ramach przypieczętowania znajomości swoich praw, dzieci symbolicznie odcisnęły kolorowe ślady rąk.

Dnia 16 listopada obchodziliśmy w naszym przedszkolu Święto Niepodległości. Z tej okazji wszystkie dzieci przyszły ubrane na galowo i uroczyście świętowały ten wyjątkowy dla Nas – Polaków dzień. Zaczęliśmy od ozdobienia naszych galowych strojów kotylionami w barwach biało-czerwonych oraz uroczystego odśpiewania hymnu narodowego. Następnie w trakcie zajęć dzieci utrwalały nazwy symboli narodowych. A na koniec pamiątkowe zdjęcie małych i dumnych Polaków. 

W dniach 26-30.10.2020r. w grupie "Motylki" zorganizowano "Tydzień z dynią". W tym wyjątkowym tygodniu dzieci mogły spróbować różnych potraw z dyni m.in. zupę dyniową, kompot z dyni, dżem z dyni, a w piątek (30 października) wszystkie dzieci przyszły do przedszkola ubrane w dyniowe kolory. Tego dnia został zorganizowany "Bal dyniowy". Było wiele zabaw związanych z dynią oraz upiekliśmy pyszne ciasteczka w kształcie dyni. Wszystkie dzieciaki świetnie się bawiły.

W nawiązaniu do Święta Zmarłych w dniu 28.10.2020 roku dzieci z naszego przedszkola odwiedziły pobliski cmentarz. Wizyta w tak ważnym miejscu niesie za sobą tradycję zapalenia zniczy, tak i w tym dniu dzieci zapaliły symboliczne światełko przy krzyżu. Dzieci doskonale wiedziały jak należy się zachować w tym szczególnym miejscu. Pod krzyżem dzieci wspólnie z panią zmówiły modlitwę i wróciły do przedszkola. Nasza wizyta na cmentarzu pokazała rzadko spotykaną u dzieci powagę i zamyślenie. W przedszkolu staramy się uczyć dzieci okazywania szacunku osobom, które od nas odeszły, a także pokazać im, jak ważne jest zachowanie o nich pamięci. Dzisiejszy dzień przyniósł naszym wychowankom wiele refleksji i przemyśleń, którymi chętnie się dzielili po powrocie do przedszkola.

Poznawanie owoców z całego świata to temat naszych piątkowych zajęć i kolejne zrealizowane zadanie z projektu "Piękna Nasza Polska Cała" . To właśnie dzieci wcieliły się w rolę nauczyciela i prezentowały swoje owoce, mówiąc skąd pochodzą i jak się nazywają. Następnie każdy przekroił swój owoc w celu porównania jak wygląda wnętrze każdego z nich. Nie da się zaprzeczyć, że w naszej sali tego dnia zapachniało ciepłymi i tropikalnymi krajami, a to za sprawą ananasa, cytrusów, melona, kaki i wielu rożnorodnych owoców. Po prezentacji owoców, dzieci SAMODZIELNIE stworzyły pyszną i zdrową sałatkę owocową jakiej jeszcze świat nie widział. Różnorodność kolorów, zapachów i smaków zaspokoiła podniebienia naszych wybrednych smakoszy! Było Pysznie!

Chleb to symbol polskiej gościnności i otwartości i wiedzą o tym wszyscy. Realizując kolejne zadanie z Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego "Piękna Nasza Polska Cała" dzieci upiekły pyszny i zdrowy chleb dyniowy. Ale zanim powstał chleb, dzieci poznały krok po kroku proces powstawania mąki, zapoznały się z produktami niezbędnymi do wykonania pieczywa oraz wzięły udział w tradycyjnej zabawie "Mało nas do pieczenia chleba". Po umyciu rąk i przygotowaniu się do pieczenia starszaki zabrały się do pracy, starannie odmierzając wszystkie produkty. Gdy ciasto było gotowe, dzieci przygotowały mu ciepłe miejsce do wyrośnięcia, a na koniec, po długim pieczeniu - pyszna degustacja chleba z konfiturą truskawkową! 

Dzieci z grupy Biedronek uczestniczyły w zajęciach online w ramach projektu "Prowadzenie działań informacyjno - edukacyjnych z gospodarką odpadami na terenie Aglomeracji Opolskiej". Celem zajęć było rozwijanie wśród dzieci świadomości ekologicznej. Dzieci poszerzyły i utrwaliły swoją wiedzę na temat segregacji i recyklingu śmieci. Sprawnie poradziły sobie z zadaniami i w mig posegregowały śmieci do pojemników w danym kolorze. Na koniec zajęć dzieci postanowiły dać drugie życie słoikom po dżemach, konfiturach itp. Każde dziecko samodzielnie przy pomocy różnobarwnych farb ozdobiło swój słoik i ustaliło w jaki sposób ponownie go wykorzysta. Pomysłów było wiele: lampion, wazon, pojemnik na kredki itp. Każde dziecko otrzymało dyplom " STRAŻNIKA  RECYKLINGU ", a całą grupa otrzymała w prezencie Ekologiczną gre planszową, która pozwoli nam utrwalić zasady recyklingu.

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka, z tej okazji z wielką radością dzieci z grupy starszej świętowały Dzień Kundelka w poniedziałek 26 października. Była to świetna okazja do przedstawienia swoich czworonożnych przyjaciół na kolorowych zdjęciach przyniesionych przez dzieci. Dzieci miały okazje poznać różne rasy psów oraz przypomnieć sobie jakie obowiązki i odpowiedzialność związana jest z posiadaniem psa lub każdego innego zwierzątka. Nie zapomnieliśmy także o najbardziej potrzebujących kundelkach i postanowiliśmy wesprzeć opuszczone zwierzątka organizując w naszym przedszkolu zbiórkę karmy i najpotrzebniejszych produktów dla piesków z TOZ w OPOLU. Wszystkim wspierającym akcję - dziękujemy! 

Czyściochowe Przedszkole to projekt dotyczący higieny, w którym uczestniczymy po raz pierwszy. Celem tego projektu jest wyrobienie dobrych nawyków higienicznych poprzez przeprowadzenie zajęć dotyczących higieny poszczególnych partii ciała. Na ostatnich zajęciach skupiliśmy się na higienie nosa, w której pomogła nam Świnka Zakatarzynka oraz niezbędna Chusteczka Smareczka. Dzieci uczyły się prawidłowo dmuchać nos i dowiedziały się jak prawidłowo dbać o jego higienę. Kolejne zajęcia dotyczyły higieny całego ciała i tu niezwykle pomocna okazała się Gąbucha Spryciucha, która pokonuje  Pociaka Smrodziaka ukrytego w najmniejszych zakamarkach naszego ciała. Dzieci zgodnie stwierdziły, że łazienka to bardzo istotne pomieszczenie w każdym domu i po wspólnej burzy mózgów, spróbowały zaprojektować własną łazienke. A na koniec - kolorowe bańki, tworzone przez każdego! 

Sport to zdrowie - każdy przedszkolak Ci to powie! Podobnie jak w zeszłym roku tak i w tym uczestniczyliśmy w Ogólnopolskim projekcie "Spritnem do Maratonu", którego celem jest promocja zdrowego stylu życia i zachęcanie do aktywności fizycznej. Naszych przedszkolaków nie trzeba było długo zachęcać, wszyscy dzielnie przebiegli cały wyznaczony dystans. Dzieci 3 i 4 letnie zmierzyły się z dystansem 200 metrów, z kolei dzieci 5 i 6 letnie z dystansem 300 metrów. Kazdy przedszkolak dumnie stanął na starcie i dzielnie dobiegł do mety. I tym oto sposobem, wszyscy zwyciężyli! BRAWO WY! 

 

15.10 w grupie "Biedronki" obchodziliśmy Światowy dzień mycia rąk. Celem akcji jest przypomnienie, że jedną z najprostszych i najtańszych metod ograniczenia liczby zachorowań jest mycie rąk za pomocą mydła. Wprowadzeniem do tematu była inscenizacja "Dwie rączki". Dzieci dowiedziały się jak wyglądają zarazki osiadające na brudnych rękach, a także w jakich sytuacjach należy koniecznie myć ręce. Utrwaliły również poszczególne etapy prawidłowego mycia rąk. Wykonały doświadczenia z pieprzem i mydłem oraz mlekiem i barwnikami spożywczymi. Dużym zainteresowaniem cieszyło się doświadczenie pt "jak nasze łapki łapią zarazki" podczas którego sprawdzały jak do suchej i wilgotnej ręki przyczepiają się skrawki papieru. Podczas zajęć przyświecało nam hasło "czyste ręce-zdrowia więcej" do którego dzieci wykonały plakat. Na zakończenie każdy otrzymał "mydlomena" by przypominał o częstym myciu rąk.

14 października to wyjątkowy dzień dla wszystkich pracowników oświaty, ponieważ w tym dniu obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. Nasze przedszkolaki również chciały podziękować swoim ukochanym paniom i pracownikom przedszkola za trud włożony w ich wychowanie. W tym roku postanowiliśmy obchodzić go inaczej niż zwykle. Nie było jak zawsze wspólnego spotkania personelu z dziećmi, ale odbyły się wspaniałe występy dzieci. Zostały one nagrane i formie multimedialnej przesłane wszystkim pracownikom. Dzieci zaprezentowaly się najlepiej jak umiały. Wszystkim nauczycielom i pracownikom życzymy wiele radości, cierpliwości, serca do pracy i satysfakcji z jej efektów.

8 października starszaki w kaloszach i z plecakami na plecach, wybrały się do pobliskiego lasu na pieszą wycieczkę. Była to świetna okazja do obserwacji zmieniającej się przyrody. Dzieci w tym dniu poznawały przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Obserwowały las, który kryje w sobie wiele ciekawych tajemnic, przyglądając się wszystkiemu dokładnie za pomocą szkieł powiększających. Biedronki słuchały odgłosów lasu, śpiewu ptaków, stukania dzięcioła. W trakcie wycieczki dzieci miały okazję czerpać dobrą energie od drzew poprzez przytulanie się do nich. Po męczącej wędrówce, przyszedł czas na małą przerwę i przekąskę oraz zabawę w kałuży.

 

W tym dniu chłopcy brali udział w zabawach i konkursach, by zdobyć tytuł "Super Chłopaka". Musieli wykazać się siłą podczas podnoszenia ciężarów, odwagą w zabawie "Nakarm rekina"  oraz celnością, by strącić piramidę ułożoną z kubków. Nie mniej atrakcji i radości dostarczył zabawa "Zagroda", podczs której trzeba było za pomocą łapki na muchy zagonić balonowe zwierzęta do zagrody. Chętne dziewczynki również brały udział w zabawach, by łątwiej im było docenić starania chłopaków.

Z okazji Dnia Chłopaka, w grupie starszej zostały zorganizowane wybory MISTERA! Zaczęliśmy od prezentacji kandydatów, przy muzyce hip-hopowej. Następnie chłopcy uczestniczyli w wielu konkurencjach takich jak: Najbardziej rozskakany Mister, Najodważniejszy Mister, Piłkarski Mistrz, Mistrz Kierwonicy, Najbardziej Oczytany Mister i wiele innych. Nasi misterzy dali z siebie wszystko i każdy z nich zaprezentował się z jak najlepszej strony! Zmagania naszych chłopaków, oceniało jedyne i bardzo profesjonalne jury, w którym zasiadły dziewczyny! Podczas wszystkich konkurencji sumiennie notowały wszystie informacje i po wspólnej naradzie, nagrodziły chłopców medalami, dyplomami i prezentami! A potem? Potem "pojechaliśmy" do kina, był prawdziwy popcorn i film wybrany przez chłopców! Jak stwierdzili chłopcy  - "TO BYŁ FAJNY DZIEŃ" :)

 

Dzieci rozpoczęły ten dzień od zabawy paluszkowej- "Grzybki", następnie obejrzały inscenizację "Kłopoty muchomorka" z wykorzystaniem sylwet. Po obejrzeniu próbowały rozwiązać kłopoty muchomorka rozwiązując zadania matematyczne, a wszystko przeplatane było zabawami ruchowymi nawiązującymi do grzybów. Na koniec wykonały pracę plastyczną techniką 3D. Po ciekawych zajęciach w sali, pora na grzybobranie. Dzieci wybrały się na spacer do lasu, w czasie którego znajdowały i obserwowały wiele gatunków grzybów. 

20 września - to bardzo ważny dzień dla wszystkich przedszkolaków, ponieważ jest to Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Nasze przedszkolaki świętowanie rozpoczęły w poniedziałek 21 września. Z tej okazji sala "Biedronek" zmieniła się w zieloną łąkę, pełną kolorowych owadów. Pszczółki, biedronki, motyle i muchy z wielką radością uczestniczyły w zabawach przygotowanych specjalnie dla nich. Przeliczanie owadów, matematyczna sieć pająka, plastelinowe owady czy zabawy tropiące ze szkłem powiększającym, to tylko część atrakcji, które nam towarzyszyły. Zwieńczeniem zielonego dnia były pyszne gofry ze słodkim dżemem!
Natomiast tematem przewodnim w grupie "Motylki" był "Kolorowy zawrót głowy". Nasze "Motylki" przyszły, więc ubrane w piękne kolorowe stroje. Tego dnia dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy i udziału w konkursach. Przedszkolaki bawiły się kolorami, robiąc naszyjniki z kolorowego makaronu, tańczyły, śpiewały, malowały farbami. Radość i śmiech świadczył o wspaniałej zabawie.

Amerykański pisarz P. Reynolds w 2003 roku wydał książeczkę "Kropka". Jej bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej mądrej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Książka stała się inspiracją dla wielu nauczycieli i dzięki temu w 2008 roku powstał "Międzynarodowy Dzień Kropki". Pomysł obchodzenia Dnia Kropki ma na celu pobudzenie kreatywności oraz zachęcenia do tworzenia. W naszym przedszkolu była to wspaniała okazja do porozmawiania z dziećmi na temat ich talentów (bo każdy z nas ma w sobie jakiś ukryty talent!) oraz poznania swoich mocnych stron i pobudzenia wyobrażni.

"Dobrze Was widzieć"- to właśnie tymi słowami po kilkumiesięcznej przerwie zostały powitane nasze przedszkolaki. Z ogromną radością, przywitaliśmy dzieci, które swoją obecnością w końcu zamieniły puste przedszkolne sale, w miejsce pełne uśmiechu, zabawy i przyjaznej atmosfery. Cieszymy się, że wszyscy mogliśmy wrócić do normalności!

Drodzy rodzice!!!

Prosimy o zapoznanie się z

"Regulaminem elektronicznej ewidencji czasu pobytu dziecka w Publicznym Przedszkolu Nr 1 w Gogolinie"

Regulamin czytników

 

 

DRODZY RODZICE

KOCHANE DZIECI!!!

 

1.09.2020r. (tj. wtorek) rozpoczynamy wspólny start w nowy rok szkolny.

Po długich oczekiwaniach zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego możliwy jest powrót wszystkich dzieci do przedszkola.

Aby zapewnić bezpieczne warunki pobytu oraz zabaw dzieci opracowaliśmy stosowne procedury, które przedstawiamy poniżej.

Wewnętrzne procedury bezpieczeństwa obowiązujące na terenie Publicznego Przedszkola Nr 1 w Gogolinie dotyczące funkcjonowania przedszkola w czasie "stanu epidemiologicznego" w kraju (stan epidemii wywołany wirusem SARS-CoV-2)

Bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z nimi.

Załączniki do procedury będą Państwu dostarczone na zebraniu.

bezpieczenstwo

 

1pod

Przedszkole to ogród - gdzie wzrastają i odfruwają najpiękniejsze motyle - DZIECI! To właśnie w piątek 26 czerwca z naszego ogródu odfruneło osiem motyli, które już od września rozpoczną swoją przygodę w szkole.

Dzisiejsze święto każdy Tato przeżył pewnie niezwykle i radośnie. Podwójną radość sprawiły laurki otrzymane od dzieci - były piękne, kolorowe, a co najważniejsze samodzielnie wykonane i wyjątkowe. Naszym przedszkolakom gratulujemy pomysłów, a Tatusiom składamy najlepsze życzenia w dniu Ich święta.

dzien ojca

UWAGA RODZICE – BARDZO WAŻNE.

Decyzją Pana Burmistrza została zawieszona przerwa wakacyjna, co oznacza, że przedszkole będzie funkcjonować w lipcu i sierpniu 2020. Nadal zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego obowiązują duże obostrzenia sanitarne oraz limity ilości dzieci w grupie (do 16 dzieci). Jak do tej pory w pierwszej kolejności będą przyjmowane dzieci obojga pracujących rodziców. Grupy przedszkolaków na lipiec i sierpień muszą być z góry zaplanowane i zorganizowane. Prosimy, aby rodzice , którzy mają potrzebę zapisania dziecka do przedszkola na miesiąc lipiec, sierpień zgłosili ten fakt NAJPÓŻNIEJ DO DNIA 19 CZERWCA 2020 przesyłając mailowo (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) lub wrzucając do skrzynki pocztowej przy przedszkolu wypełnione dokumenty znajdujące się w załącznikach.

(dzieci, które już od 11 maja uczęszczają do przedszkola wypełniają tylko jeden załącznik- kartę zgłoszenia).

Bardzo prosimy o sprecyzowanie swoich realnych potrzeb i przemyślane decyzje - pomoże nam to w dobrej , bezpiecznej organizacji grup.

BEZPIECZENSTWO I ZDROWIE DZIECI JEST CELEM NADRZĘDNYM.

Bardzo dziękujemy za zrozumienie i współpracę.

Dyrektor Publicznego Przedszkola Nr 1 w Gogolinie- Ilona Reinert.

Karta zgłoszenia dziecka do przedszkola na miesiąc lipiec i sierpień 2020 - Gogolin

Karta zgłoszenia dziecka do przedszkola na miesiąc lipiec i sierpień 2020 - Górażdże

Oświadczenie - rodzice

Oświadczenie - COVID-19

Klauzula informacyjna COVID-19

UWAGA RODZICE BARDZO WAŻNE!

REKRUTACJA W PUBLICZNYM PRZEDSZKOLU NR 1 W GOGOLINIE ZOSTAłA ZAKOŃCZONA.

WNIOSKI DO II ETAPU REKRUTACJI W ODDZIALE W GÓRAŻDŻACH NA ROK SZKOLNY 2020/2021 NALEŻY

SKŁADAĆ DROGĄ INTERNETOWĄ.
OD 3.06.2020r.-10.06.2020r.

LINK DO OTWARCIA WNIOSKU
https://nabor.pcss.pl/gogolin/przedszkole

PO WEJŚCIU NA STRONĘ KLIKNIJ „WYPEŁNIJ FORMULARZ”
DO FORMULARZA KONIECZNIE TRZEBA DOŁACZYĆ OŚWIADCZENIA, KTÓRE DOTYCZĄ PAŃSTWA SYTUACJI
-ZAŁĄCZNIK DOKUMENTY

Wydrukowany formularz przed złożeniem w wybranej placówce musi być podpisany przez oboje rodziców.
Dopiero po złożeniu podania w placówce, kandydat weżmie udział w procesie rekrutacji uzupełniającej.

Halo, halo - przedszkolacy. Niestety w tym roku nie mogliśmy spędzić Waszego ważnego święta na wspólnych zabawach. Trzeba było odwołać wszystkie zaplanowane atrakcje. Mamy nadzieję, że ten dzień spędzony w domu z najbliższymi był dla Was wyjątkowy. My cieszymy się, że mogliśmy Wam przygotować chociaż drobną niespodziankę i że radość sprawiły Wam otrzymane od nas przesyłki z kartkami i życzeniami oraz medale " SUPER PRZEDSZKOLAKA". Wy już wiele razy sprawiliście nam radość przesyłając zdjęcia i pozdrowienia,dobrze że my teraz mogliśmy zaskoczyć Was. JESZCZE RAZ ŻYCZYMY WSZYSTKIEGO , WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO.

P.S. Świetne stroje z okazji Dnia Zwariowanego Stroju!

IMG 20200526 WA0030